За първи път се разработва подобен документ по отношение на българската роза, отбеляза пред БНР Христо Николов, председател на Асоциацията на розопроизводителите.
Документът е добра основа за разработването на стратегия, смята Николов. Според него трябва да има конкретика, а не пожелателни текстове.
„Между драфта, който получихме и първата работна среща, имаше по-малко от три дни“, уточни Христо Николов, според когото стратегията не бива да се претупва.
Три дни е имало и между първата работна среща и срока, в който земеделското министерство е дало на бранша да представи становища и предложения.
„Изпратили сме предложения, като сме фиксирали конкретни проблеми и възможности за тяхното решаване.“
Производителите и преработвателите от сектора настояват за повече време за разработване на стратегията, обясни Николов.
„Проблемите в сектора не се дължат на Covid кризата. И без нея нямаше да бъдем в по-добро положение“, подчерта той.
Сред основните проблеми Христо Николов открои работната ръка и свръхпроизводството.
Едно от решенията от бранша виждат в налагането на мораториум върху розопроизводството.
„Понеже за излизането от кризата и преодоляването на проблемите в сектора са необходими немалко пари и тези пари трябва да дойдат от държавата – това са публични средства, ние искаме да бъде наложен мораториум и разпределянето на тези пари в следващите 5-6 години да бъде само между хора, които са трайно в сектора, хора, за които наистина това е поминък. Тоест да отидат при традиционните български розопроизводители и само там, където те се намират в традиционни райони на розопроизводство“, коментира Николов в предаването „Преди всички“.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..