Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хората за и против сертификата и за антитела

Доц. Божидар Ивков: Трябва да се съобщават и данни за смъртността от други болести извън Covid-19

Снимка: БГНЕС

От тази сутрин всеки, който си направи тест в лаборатория за наличие на антитела, може да получи зелен сертификат, ако отговоря на удловията на МЗ. От рано пред лабораториите в София се извиха опашки от желаещи да проверят имат ли антитела и достатъчни ли ще им бъдат, за да получат удостоверение за това.

Хората споделиха пред БНР, че е твърде голяма стойността за антителата, която са дали експертите, за да получиш сертификат. Други заявиха, че човек трябва да се ваксинира, за да предпази себе си и другите и че антителата не са достатъчен аргумент за получаване на зелен сертификат. Има и столичани, които смятат, че възможността е добра, щом човек е преболедувал:

"Добре е да се съберат цялостно данни за преболедувалите българи от Covid-19. Тези данни би трябвало да послужат за усъвършенстване на здравната политика у нас.

Издаването на сертификат за хора с антитела е дискриминация спрямо хората, които не са преболедували или пък по някакви причини не желаят да се ваксинират", посочи пред БНР доц. Божидар Ивков, доктор по социология, работил към Института за изследване на обществата и знанието към БАН.
Ани Петрова
Доц. Ивков твърди, че според данните в НСИ за 2020 година общата смъртност на 100 000 души е близо 1800 души.

Сред първите две причини това са заради новообразувания, на второ място - заради болести на органите на кръвообращението.

"Тоест 75 на сто от причините за смърт през 2020 се дължи на тези два класа болести.

Делът на починалите от Covd-19 е 123,4 на 100 000 или  - 6,9 на сто от общата смъртност", каза доц. Ивков в предаването "Хоризонт до обед".

"През първите три тримесечия на 2021 година /тоест до септември/ общият коефициент на смъртност е 17,5 на 1000 души, което е почти еднакво като данните за 2020 година. Малко по-ниско е нивото. Говори се само за Covid-19, а не се съобщават данни за другите болести, сякаш те са изчезнали, а това не е така. Друг важен въпрос е защо не събират данни за хората с постковид усложнения."

Неразделна част от живота на доц. Ивков в последните 47 години е болестта на Бехтерев. Доц. Ивков е заместник-председател на Организацията на пациентите с ревматични заболявания в България.


Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Правителство на Румъния оцеля при първия вот на недоверие в парламента

Коалиционното правителство на Румъния оцеля днес при първи опит в парламента да му бъде гласувано недоверие само 3 седмици след встъпването му в длъжност. Искането за вота беше внесено от крайнодясната опозиция заради непопулярните увеличения на данъци, които предприе мнозинството от 4 проевропейски партии, които подкрепят кабинета на премиера..

публикувано на 14.07.25 в 22:15

Каталуния направи нова крачка към самостоятелно управление на финансите

Почти 8 години след неуспешния референдум за независимост, Каталуния направи нова крачка към самостоятелно управление на финансите. Властта в Мадрид и каталунското правителство положиха основите на нов модел на финансиране, който ще позволи на автономната област сама да събира данъци. Новата схема беше договорена преди почти година от..

публикувано на 14.07.25 в 21:58
Президентът на Украйна Володимир Зеленски.

Зеленски предложи Денис Шмигал за нов министър на отбраната на Украйна

Украинският президент Володимир Зеленски предложи настоящият премиер на страната Денис Шмигал да бъде новият министър на отбраната. "Колосалният опит на Денис Шмигал определено ще бъде полезен като министър на отбраната на Украйна - именно в тази област сега са на разположение максималните ресурси на страната, максималните задачи и много..

публикувано на 14.07.25 в 21:44
Сградата на болница

Ръководители на водещи АГ структури у нас се обявиха в защита на колегите си от "Майчин дом"

Ръководители на водещи АГ структури у нас се обявиха в защита на професионализма на колегите си от университетската болница "Майчин дом". В отворено писмо до обществеността над 30 медици заявяват, че въпреки негативната кампания срещу гилдията, всички те ще продължат да изпълняват лекарския си дълг. Обръщението на акушер-гинеколози от..

публикувано на 14.07.25 в 20:53

Руски съд осъди задочно на 14 години затвор известния писател Борис Акунин

Руски военен съд осъди задочно на 14 години затвор известния с активната си антивоенна позиция писател Борис Акунин. Григорий Чхартишвили, чийто литературен псевдоним е Борис Акунин, беше признат за виновен по обвинения в терористична дейност, оправдание на тероризма и нарушаване на задълженията на "чуждестранния агент", за какъвто беше..

публикувано на 14.07.25 в 20:20

Протест на живеещите в района на ул. "Опълченска" в София

Десетки граждани и жители на столичния квартал "Банишора" и улица "Опълченска" блокираха ремонтираното кръстовище с бул. "Тодор Александров". Шествието се насочи към мола на бул. "Александър Стамболийски". Недоволството е от ремонта, продължил около година. Премахнати са обещаната бус лента, тротоарите са тесни, липсват велоалеи, а..

публикувано на 14.07.25 в 20:03

Земеделците от община Бойчиновци с най-добри добиви от пшеница и ечемик в Монтанско

Земеделците от община Бойчиновци с най-добри добиви от пшеница и ечемик в област Монтана. Има много пропаднали площи с рапица, съобщават от Областна дирекция "Земеделие" На 80 % е ожъната пшеницата в област Монтана. Рекултирани са 80 % от засетите площи. От 340 000 декара с жито се отчита среден добив 542 кг от декар. Това е със 100 кг..

публикувано на 14.07.25 в 19:40