Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Използването на имуностимулатори без консултация е нож с две остриета

Д-р Мария Ивановска: Стресът от пандемията увеличава риска от инфекция и тежкото ѝ протичане

Ваксината срещу Covid-19 на „Валнева“ е на принципа на противогрипната

Снимка: архив

Най-новите проучвания от последните две години сочат, че в САЩ с 30 на сто се е увеличил рискът от инфекция вследствие на стреса от пандемията. Данните за Китай сочат, че този риск нараства с 58,3%, което е страшно много. Това каза пред БНР д-р Мария Ивановска, изследовател към Научноизследователския институт на Медицинския университет в Пловдив и специализант по клинична имунология в Университетската болница „Св. Георги“ в града. Д-р Ивановска е тазгодишният носител на наградата „Питагор“ за млад учен за изследването й на отражението на стреса върху имунната система.

Голяма част от хората със стресиндуцирани разстройства като депресии и тревожност боледуват от Covid-19 много по-тежко и по-дълго, отбеляза имунологът в предаването „Преди всички“.

Д-р Мария Ивановска обърна внимание върху масовото използване на имуностимулатори и определи като притеснителна употребата им при деца.

По думите й всяко вещество под формата на хранителна добавка с имуностимулиращ ефект може да доведе до отключване на различни заболявания на имунната система, включително автоимунни.

„Това си е нож с две остриета.“

Никога не трябва да се посяга самостоятелно и без консултация към хранителни добавки, независимо колко ги рекламират, категорична е д-р Мария Ивановска.

Нито едно вещество не е безопасно, без предварително да е изследвано от какво има нужда имунната ни система, подчерта тя.

Имунологът съветва да наблегнем повече на здравословния начин на живот, да се храним разнообразно, да практикуваме поне час и половина раздвижване на седмица, както и да бъдем заобиколени от обичани хора и да правим това, което обичаме.

Снимка: Областна администрация - Русе
Снимка: Областна администрация - Русе

Относно одобрената от Европейската комисия поредна ваксина срещу коронавирусната инфекция – тази на компанията „Валнева“, д-р Ивановска поясни, че тя е на принципа на противогрипната и използва традиционна технология.

„Затова много бързо се лансира в момента. Доказано е, че има същият ефект като „Астра Зенека“, но има много по-малко нежелани реакции.“

Ваксината на „Валнева“ ще се използва в две дози. Имунологът изрази надежда повече хора да се ваксинират, след като и Европейската агенция по лекарствата даде разрешение за нея.

„Понеже знаем много повече за този тип ваксини, се знае, че най-вероятно имунният отговор няма да е толкова силен, затова ще е необходимо да се имунизираме по-често.“

Д-р Ивановска одобрява зеления сертификат за антитела, но смята това за временно решение заради падането на техните стойности с времето.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кои бяха най-важните новини в Светлата седмица

В края на Светлата седмица, в която се питахме къде са светлината и просветлението, толкова ли е голяма търпимостта в държавата и толкова голямо ли е човешкото безрасъдство. Седмицата ни донесе поредна печална статистика за жертвите на пътя. Липсата на отговорност убива хора всеки ден, а близки на загинали на пътя се изправиха пред..

публикувано на 27.04.25 в 10:10
Георги Богданов

Г. Богданов за предмета "Добродетели и религии": Не е ясно какво иска да въведе МОН

Не е ясно какво МОН иска да въведе в училище.  Това заяви пред БНР Георги Богданов, председател на Националната мрежа на децата,  за намерението на МОН да въведе предмет "Добродетели и религии"  от следващата учебна година. До 8 май просветното ведомство ще публикува концепцията за предмета. "Явно има политически натиск върху..

публикувано на 25.04.25 в 12:30
лунапарк, Ямбол

Инж. Димитър Бичев: Две фирми у нас проверяват атракционите, не са достатъчни

В България няма акредитирани органи за контрол, които имат права за технически проверки на съоръженията, поставени в увеселителните обекти. Това пък съобщи пред БНР Ирена Бориславова, директор на ИА "Българска служба за акредитация".  Тежко остава състоянието на мъжа, ранен при инцидента в лунапарка в Ямбол Въпросът за необходимостта от..

публикувано на 25.04.25 в 11:30

Как се спасяват бизнеси, застрашени от фалит? Съвети от експерти

Фалитите в България растат и процесът ще се задълбочава във все повече сектори, прогнозират икономически анализатори. Проучване на глобален застраховател на търговски кредити показва, че 2% от компаниите ще фалират през тази и следващата година, а все повече ще задлъжняват - всичко това на фона на европейската и световна икономическа криза,..

публикувано на 25.04.25 в 10:55

Христо Панчев: Нужен е анализ за съвместимостта на оборудванията на АЕЦ "Белене" и "Козлодуй"

Международната организация "Грийнпийс" последователно се противопоставя на ядрената енергетика, определя я като опасна, скъпа, замърсяваща и несъвместима с устойчивото бъдеще. "Грийнпийс"-България обаче се обяви за оставане на оборудването на АЕЦ "Белене" в България и ако технологиите са съвместими, това оборудване да се използва в работещите..

публикувано на 24.04.25 в 11:40

Оливие льо Галудек: Има нужда от голям ръст в производството на ток

Безопасна ли е ядрената енергетика и какви са иновациите в сектора? Темата беше обсъдена наскоро на конференция в столицата, на която се събраха водещи компании в европейската индустрия.  "Компанията, която представлявам, е част от групата EDF, от Framatome. Присъстваме в България и се занимаваме с реакторите. Понякога го наричаме..

публикувано на 24.04.25 в 11:05
Погребението на папа Франциск ще бъде на 26 април.

Хиляди се сбогуват с папа Франциск

В базиликата "Св. Петър" в Рим започна поклонението пред тленните останки на папа Франциск, който почина в понеделник. Те бяха пренесени от папската резиденция "Санта Марта", като процесията премина през площад "Св. Петър". Поклонението е свързано с различни ритуали. Базиликата "Св. Петър" отвори врати, с което започна поклонението на..

публикувано на 23.04.25 в 12:22