Българските организации и посолството на страната ни са в напрегната подготовка в последните дни преди изборния ден.
И третите поредни за тази година парламентарни избори обаче не направиха изключение с проблемите със съставите на секционните избирателни комисии. До последно се предлагат смени, искат се отводи, дават се нови предложения и се очакват окончателните списъци.
За изборите на 14 ноември в Кипър избирателни секции са разкрити във всички градове на острова, където живеят големи групи български граждани. Те ще могат да упражнят правото си на глас в столицата Никозия, в Ларнака, Лимасол, Паралимни, Пафос, Полис Хрисохус и Дали.
Секциите са по една във всеки град. Броят им е с една по-малко от тези на предишните избори през юли. Заради подадените сега по-малко предварителни заявления за регистрация за гласуване отпадна откритата през лятото втора, допълнителна секция в Никозия, освен тази в сградата на дипломатическата ни мисия.
Промяната обаче няма да възпрепятства българите на острова да гласуват и няма да забави изборния процес със струпване на чакащи на опашка, смятат представители на българските организации.
Една секция в столицата е в състояние да поеме желаещите да гласуват, показва броят им на предишните избори. Освен това и сега ще действа откритата за първи път през юли секция в близкото градче Дали, където живеят много наши сънародници и които по-рано идваха да гласуват в Никозия.
Подготовката в последните дни е свързана с очакваните до последния момент указания от ЦИК, пристигането и инсталирането на машините за гласуване в избирателните секции, както и тяхното зареждане с необходимите бюлетини. Българските организации съдействат с всичко необходимо за безпроблемно протичане на изборния ден, коментираха за БНР техни представители.
Готовност за него има в Паралимни, в югоизточния край на острова, твърди Живка Милова, училищен ръководител на българското училище „Народни будители” в града и активен организатор на всички български избори в района.
„Подготовката си върви, навреме всичко е организирано, за трети път тази година, ние вече си караме по инерция, всичко се знае. Пак има неразбории с комисиите, пак някакви комисии поставени, нищо общо с това, което искат те от нас да предложим, пък после слагат някакви други хора, но иначе всичко си върви нормално. Залите са готови, чакаме само да кажат с машини ли ще бъде, как ще бъде, и документацията вече да си поемат комисиите”.
За Кристина Параскева, председател на секционната комисия в малкото градче на западния бряг на острова Полис Хрисохус, която е натрупала над 10-годишен опит като член на местната българска изборна администрация, остават само изборните ангажименти в събота.
„Абсолютно сме готови, остава само в събота да си подредим материалите, да заключим секцията, а на сутринта отваряме и чакаме избирателите.”
По-сдържана за подготовката дни преди финала е Снежана Георгиева, училищен ръководител на българското училище „Васил Левски” в Дали, която за трети път тази година оглавява секционната комисия в посолството на България в Никозия.
„За съжаление трябва да кажа, че нещата са все по-зле. Все още нямаме указания, изпратени от ЦИК, все още нямаме окончателен състав на секционните избирателни комисии. Хора, които имат опит и до момента са участвали в избори, са изхвърлени от списъците за секционни избирателни комисии, така че още нямаме никаква яснота. До последния момент се извършват промени. За машините това, което знаем, е, че ще имаме по една в секция”.
Съставите на секционните избирателни комисии в Кипър се оказаха за трети път тази година „проблемни”. Българската общност на острова реагира много остро срещу спускането на партийни „парашутисти” за техни членове на първите избори през април и незачитането на предложенията на сънародниците ни. В сегашните списъци отново като представители на някои партии личат имената на хора, които не само, че нямат никакъв опит, не познават изборния процес, как той се подготвя и провежда, но нямат дори образователен ценз – това сигнализират за някои от комисиите.
Така очакванията, че третото издание на парламентарния вот ще изчисти установените проблеми с комисиите, не се оправдаха, напротив, твърди Живка Милова.
„Не, не ги разреши, задълбочи ги. Комисията, която при нас е поставена за трети път, освен, че пак са сложили някакви хора, които по партийна линия са избирани и предлагани, но пак ни искаха пълен списък за комисията ние да подадем. В този списък имаше само две нови имена, които нямат опит с избори, и точно те са сложени. Всички останали са някакви хора, които те са си слагали, т.е. никакво съобразяване пак с местните хора. Нищо не се е разрешило, те казват - така е по закон - и това е”.
На предишните два вота тази година Живка Милова бе заместник-председател и председател на секционната избирателна комисия, като бе предложена от българската общност в града. Тя отново бе кандидатура на сънародниците ни за третата по ред комисия, но не е одобрена от ЦИК за неин член.
Съставът на комисиите, още повече при предполагаеми затруднения при гласуването за парламент и президент „2 в 1”, и то с машинния вот, за Снежана Георгиева предизвиква и друго опасение:
„Имаме обучени хора, които ще дават указания на гражданите, но ако ги оставят в комисиите, защото и това не се знае”.
Още повече, че новите членове на комисиите не са обучавани.
„Обучавани сме на предишните избори, този път - не. Очакваме представители от обслужващата фирма с машините, които изпращат, в последния момент да ни обучат евентуално”, каза председателката на комисията в Никозия.
Според Живка Милова проблем при изборите „2 в 1” няма да възникне нито за комисиите, нито за гласоподавателите при самото гласуване, но той е възможен след това, при предаването на резултатите в София.
„Проблемът ще бъде след това за комисиите. Страх ме е да си помисля какво ще е пак чакането с ЦИК, защото миналия път с изключение на една или две комисии специално тук, в Кипър, всички стояхме до следващия ден - 7, 8, 10, 11 на обяд на другия ден, докато получим отговор от ЦИК, което за мен е абсолютно неразгадаемо и неразбираемо защо така се получава, при положение, че всичко вече е в електронна форма и би трябвало много бързо да се обработва”.
По неофициална информация в Кипър живеят около 30 - 35 000 наши сънародници. На парламентарния вот през април бе поставен рекорд за избирателна активност в страната за последните 10 години, като общият брой на действителните бюлетини бе 3076. През юли българите в Кипър дадоха 2446 гласа за управлението на страната.
Прогнозите за избирателна активност сега, в третия парламентарен тур за годината, са нееднозначни.
„Честно казано, изглеждат ми отчаяни, от това, което чувам, и нямат желание да гласуват. Разочаровани от многобройните избори и липса на резултат, на сформиране на правителство”, коментира нагласите на сънародниците ни Снежана Георгиева.
Живка Милова обаче не вярва, че ще има отлив и очаква по-активно участие.
„Вярвам, че на тези избори сега избирателната активност ще е по-висока отколкото през юли, защото през юли хората някакси им досади цялата грозна ситуация след първите избори и доста от тях не дойдоха да гласуват. Сега има промяна, картинката е друга с кандидатите, аз доколкото с хора, с които разговарям, и в социалните мрежи като виждам какво се коментира, това е, което ще привлече повече избиратели, плюс фактът, че изборите са и за президент. Така, че вярвам, че пак ще имаме малко по-висока изборна активност този път. Надявам се да не я опропастят и този път нашите политици и да отиде нахалост всичко.”
Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..
Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси. "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и Ради..
Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..
Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген. В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..
Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..
70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит . Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..
Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..