„Не мога да се спася от едно усещане – много числа, а по-малко психология. Разбрах колко важно нещо се е пропуснало и не го казваме – непрекъснато се набива в мисълта на хората, в съзнанието, че избираме личности, ама тези личности се избират от личности, от човешки същества, и може би е време да се обърне обратно представата. Този, който ще бъде избиран, трябва да избира психологията, да се докосне до нея и да внимава, защото за да направиш своя избор и да пуснеш бюлетина, ти трябва да бъдеш лично мотивиран, да имаш защо да го направиш и лично, освен заради идеите. Ти трябва да бъдеш „пипнат“ по сърцето лично, защото ти си личността в този момент, в този ден. Ти не си двете сгънати листчета“, изтъкна поетът и също дългогодишен преподавател Николай Милчев.
Искам да не ме е срам за избора, който правя, подчерта Цветана Милчева в предаването „Преди всички“.
„Аз си давам сметка, че вече не очаквам, а искам. Искам в парламента да влязат хора заради себе си, не заради зависимости, не заради финансови уговорки, не заради шейхове, падишаси, подземни светове, надгорни светове. Искам тези хора, които влязат, да представляват себе си и да мога аз да припозная в тях собствената си представа за добро и зло, за морално. За да мога да избирам не по-малкото зло и не напук, а да го припозная собственото това докосване като мой избор.“
Късопаметството, забравата е много удобно качество на нашата памет – като самосъхранение, обаче и като израз на недоверието, че когато си отворим устата да потърсим сметка, няма кой да чуе и няма как да се задвижи механизмът, който да осъществи нашето недоволство, допълни Милчева.
По думите ѝ „ние разполагаме с един-единствен механизъм и това е вотът, към настоящия момент.“
Според Николай Милчев отказът да се гласува се дължи на горчив опит.
„Защото не се държи сметка, паметта се скъсва и помненето се скъсва точно там, където се разбира, че не може да им се държи сметка.“
След изборите хората искат да видят принципна договорка, новост, усилие и резултат, смята Милчев, който апелира:
„Стига с тия мрачни, измъчени физиономии! Стига с тези преговори, при които се договаря личната съдба на ръководителите.“
Да не гласуваш на избори също е избор, посочи Цветана Милчева. Според нея този избор вероятно е свидетелство за отчуждението на човека от държавата и за политическата нечистоплътност.
„Отказът да правим избори е отчуждаване от нас самите.“
Избор днес означава да сме готови да понесем последиците, допълни тя.
Прекрасна рима на думата избори е извор, смята Николай Милчев.
„Ако човек приеме избора си като извор, от който да утоли жаждата си, да е доволен и да живее – от това по-хубаво няма.“
В предаването „Преди всички“ Милчев изтъкна, че предизборната кампания е приличала на моноспектакли.
„Освен онази мисъл, че като не влизаш в дебат, си по-силен, тя изразява едно откъсване на политиците и един синдром – аз го наричам синдрома на огледалото. Имам чувството, че цялата кампания е репетиция пред огледалото: виждаш себе си в огледалото и говориш. Ние даже не сме на зрители в ролята, а на очакващи да започне представлението. Ние присъстваме на генерална репетиция.“
Николай Милчев си обяснява това със конкретика, защото дебатът означава конкретика.
Двете мнения в детайли чуйте в звуковия файл.
В Международния ден на хората с увреждания деца и младежи от дневния център "Здраве" в Банско ще зарадват възрастни хора с увреждания, като им подарят консервирани продукти, изработени от самите тях. В продължение на няколко години родителите, обединени в сдружение "Избор" и екипът на центъра, предоставящ различни социални услуги, полагат..
От моловете увериха, че са удвоили охраната си . Това каза пред БНР Николета Атанасова, председател на Българската камара за охрана и сигурност, след проведената среща в Комисията по обществен ред и сигурност в СОС между охранителните фирми и мениджърите на търговските центрове в София. "Търговските центрове увериха, че още преди последните..
"Косъм" по екрана или фалшив QR код за измами при покупки или плащания - това може да се случи в набиращите скорост онлайн пазарувания преди празниците. Марио Радуков е от компания, чиято цел е да обучава служители на фирми да реагират адекватно при опит за онлайн измами и кибератаки. Пред БНР той разказа за нововъведенията на "предприемачите..
Мила Томова - Прусийска е добре познат педагог в Плевен, специализирала е в емблематични детски градини у нас и в Европа, в които се работи по метода Монтесори. Учила е в няколко европейски държави, след което създава в родния си град двуезиковата школа Къща на децата "Мила Монтесори". Често младите родители я търсят за..
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Проблемът е огромен в Югозападния район за планиране, в който е и..
"Недоверието в институциите е повсеместно. Това е пагубно за една държава", заяви пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев относно проблема с чумата по овцете и последвалите протести на фермери. "Всяка страна в ЕС има референтна лаборатория. Всички тези национални референтни лаборатории имат ежегоден крос тест, който е сравнение..
Не може да имаме никакви съмнения в лабораторията, в която са отнесени пробите на стадата от Велинград. Това заяви пред БНР п роф. Христо Даскалов,..
Определени производства се ориентират към по-евтини дестинации заради новите нива на заплащане у нас - вече не сме заден двор на Европа с ниски..
Конституционният съд допусна за разглеждане по същество и обедини в едно петте искания за частично и пълно касиране на изборите за 51-во Народно..