Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обущар от Плевен към политиците: Да влязат в обувките на обикновения човек

Галин Гаврилов
Снимка: Латинка Светозарова

44-годишният Галин Гаврилов е „цял живот обущар и тапицер, от 19-годишен“.

В ателието си в момента той изработва танцови обувки за читалища.

„В тази криза, в това меланхолично настроение на всички, в тази потиснатост, тази депресия много хора намират утешения в танците. И слава богу, че тези школи някак си мърдат и съществуват“, разказва обущарят пред БНР.

Допреди две години с поправката на обувки можеше спокойно да поддържаш семейство, твърди Гаврилов. Не да живееш охолно, но да си облечен и нахранен.

„Сега обаче… нас ни удря винаги първо кризата – ще си обуеш стари обувки, караш и без да излизаш и без да си купуваш нови.“

Преобърна се мисленето – да си купя скъпа обувка и да я нося години наред, наводниха ни с евтини обувки по 10 лева и за зима, и за лято, споделя наблюденията си обущарят.

Занаятът обаче започва да изчезва, признава Гаврилов, който се занимава и с поправка на мебели.

„Много са малко колегите. Аз съм един от най-младите. По-млади не съм виждал, откакто аз съм започнал да се занимавам.“

32 години вече нищо не се случва, прави равносметка Галин Гаврилов. По аналогия със „САЩ – държава на неограничените възможности“, той смята, че България също е такава държава.

„Убедихме се, че който каквото си пожелае, откъдето и да дойде, каквото и да му се прави, просто го прави, независимо лошо и добро. Напоследък само лошо остана да се прави. Много малък процент е доброто, което се прави за тая държава, за народа и за живота. Всеки иска да стигне до властта. Видяха, че е страхотно нещо да си на власт.“

Гаврилов подчертава, че обича България и въпреки че е имал „и финансова, и морална, и приятелска ръка“ да отиде да работи в чужбина, е избрал да остане тук.

„С надеждата, че България си е моята родина и тук искам да живея аз, семейството ми, близките ми.“

Обущарят съветва политиците:

Да влязат в обувките на обикновения човек.“

И допълва:

„Трябва да са патриоти, задължително.“ 

Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Звездите слизат на земята - за астрофотографията като любов от пръв поглед

"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...

публикувано на 20.05.25 в 10:40
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53