Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Геометрия на толерантността

Изглед към храма „Св. Неделя“ в центъра на София. На преден план: минарето на джамията „Баня башъ“.
Снимка: БГНЕС

16 ноември е Международен ден на толерантността, отбелязван от 1996 г. насам.

Отношенията ни с ръководствата на отделните вероизповедания са на изключително високо морално ниво, отбелязва пред БНР отец Николай Георгиев от православната църква „Св. Неделя“, според когото взаимното уважение е на първо място.

Уважението към традициите, правилата, начина на живот на всеки един от другите е по-важно от собственото „аз“. Приемаме различията, толерираме другия, опитваме се  да помагаме, да подадем ръка, за да получим и обратното.“

Празнично богослужение в католически храм   Снимка: БГНЕС

„Самият факт, че се намираме в т.нар. квадрат на толерантността – основните храмове на основните религии, показва много конкретно, много сериозно за добро отношение на едните към другите. Тези храмове са отворени за всички посетители. Можем да се гордеем, че едните приемат другите по такъв начин“, уверява отец Ярослав Бабик от католическата църква „Св. Йосиф“ в София.

„Когато говорим за убеждения и за вяра, тук толерантност е възможност да приема другата гледна точка“, допълва той.

Традиционната инициатива „Кафе на толерантността“ в Джумая джамия в Пловдив. Инициативата събира представители на различни религии.    Снимка: БГНЕС

Голяма част от напрежението между религиите е изкуствено създадено от политиците, твърди секретарят на Главното мюфтийство Джелал Фаик.

„Населението в България в исторически аспект е доста толерантно към религиозните общности в страната. Ние от векове живеем съвместно и заедно. Друг е въпросът, че политическите факти създават изкуствено напрежение, което повлиява и върху населението.“

Случаите на нетолерантност в България са единични, смята София Коен, председател на Централния израилтянски духовен съвет.

Един от символите на Видин – сградата на бившия еврейски молитвен дом, ще се превърне в културен център и ще носи името на художника Жул Паскин.   Снимка: БГНЕС

В българите е дълбоко вкоренена толерантността, тя е естествена, природно заложена, което се е доказало исторически. За съжаление, в последните години виждаме много високи нива на нетолерантност към различните като цяло. За мен това са примери на отклоняване и изневяра на това, което всъщност българите са и това, което е заложено в българския народ като отношение към другите. Българите винаги са живели заедно с хора от други религии и то най-различни религии, които съжителстват по нашите земи от векове.“

А какво мислят минувачите в самото пространство в центъра на столицата, където са разположени на близко разстояние четири храма - източноправославна християнска църква, мюсюлманска джамия, католическа църква и еврейска синагога.

„Повечето от нас са толерантни, но не всички. Снахата на моята сестра е туркиня – ние празнуваме и нашите празници, и техните празници и смятам, че това е толерантност.“

„Абсолютно са свободни, спокойни, разхождат се. Даже тук, ако се огледате, преобладават небългари. Никой не ги закача, спокойно си седят – на трева, на пейка.“

„Бяхме на морето, с приятел. Когато на съседната маса чернокож мъж се опита да седне, беше изхвърлен от заведението.“

Трябва да сме по-толерантни към всякакви различия, тъй като всички са хора, въпреки различията всеки има емоции, чувства. Не сме толкова различни всъщност.“

Аз трябва да дам свобода на другия човек да изповядва това, в което той вярва.“

„Виждал съм враждебност към хора с хомосексуални наклонности, с различни виждания за живота. Не сме толкова запознати с това човек да е малко извън нормата. Има още много какво да се научим. Не казвам, че сме по-назадничави, но има какво да откриваме в тези насоки.“

Снимка: БГНЕС

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
ЦСКА 1948 победи Арда с 1:0

Първа лига започна с успех на ЦСКА 1948 срещу Арда

Отборът на ЦСКА 1948 победи четвъртия от миналия шампионат Арда с 1:0 като домакин в откриващия двубой за новия сезон 2025/2026 във футболната Първа лига. Единственото попадение бе дело на влезлия като резерва Атанас Илиев в 81-ата минута, а гостите пропуснаха дузпа в 72-ата минута и приключиха мача с 10 човека заради червения картон на Феликс Ебоа..

публикувано на 18.07.25 в 21:25
Проф. Пламен Митев

Проф. Пламен Митев: Апостолът е роден през 1840 г., не през 1837 г.

"Последните няколко години имахме шанса да открием нови документални свидетелства за живота и делото на  Апостола  в османския архив в Истанбул". Това каза пред БНР историкът  проф. Пламен Митев , специалист по история на Българското възраждане, който се включва в тържествената програма за честването на 188 годишнината от рождението на..

публикувано на 18.07.25 в 14:32
Мирослав Цеков

Мирослав Цеков: Най-вероятно дискусията за избор на омбдудсман ще бъде политизирана

"За съжаление, най-вероятно дискусията за избор на нов омбдудсман ще бъде политизирана . Надявам се да не стане така, защото институцията на омбудсман на първо място е граждански защитник ". Това каза пред БНР Мирослав Цеков от Форум "Гражданско участие", една от неправителствените организации, която проведе дискусия за представяне на кандидатите..

публикувано на 18.07.25 в 12:06
Зинаида Златанова

Зинаида Златанова: Очаква се кохезионната политика в ЕС да намалее

"Предстоят много тежки и дълги преговори по бюджета на ЕС и в момента предложението, което Европейската комисия направи наистина, предизвиква много сериозно всички европейски политици да го коментират заради няколко неща". Това заяви пред БНР бившият ръководител на ЕК в България и бивш правосъден министър  Зинаида Златанова : "Държавите, нетни..

публикувано на 18.07.25 в 10:15

Лъчезар Богданов: С митата Тръмп иска да създаде повече възможности за американската индустрия

"Допълнителните ответни мита на стоки от страна на Европейския съюз са опит да се вкара администрацията на президента Тръмп в някакви преговори, които традиционно се водят в такава ситуация, тоест  да се анализира цялостно търговията между двата пазара , индустрия по индустрия, продукт по продукт,  някакъв вид сделка на базата на взаимни отстъпки "...

публикувано на 16.07.25 в 17:05
Кметът на Благоевград Методи Байкушев

Методи Байкушев, кмет на Благоевград: Страхът да оставим за страхливите

Общините се оказаха най-големите инвеститори у нас . Хиляди проекти се изпълняват от бизнеса, който пък осигурява работа на много хора. Логично е при усвояването на този милиарден ресурс държавата и обществото да следят за злоупотреби.  Сигнали към институциите и медиите са подавани за много общини. Кметовете, които се разследват, обаче, се броят..

публикувано на 16.07.25 в 14:46

Отново официално не беше предадена документацията за парк "Врана“

Днес в 11 часа трябваше да има среща между областния управител на София Стефан Арсов и представители на Столичната община, за да бъде официално предадена документацията на парк "Врана“ и ключовете от двата входа. На 7 юли кметът Васил Терзиев предупреди областната управа, че след 10 юли затваря врати за посетители парк "Врана" и спира движението..

публикувано на 16.07.25 в 12:41