Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Марков: Съдебната реформа може да падне жертва на по-належащи проблеми

Проблемът е системен, а не в личността, казва експертът за заявените от ПП смени на Гешев и Цацаров

Димитър Марков
Снимка: www.csd.bg

Бъдещото управляващо мнозинство е изпълнено пред няколко предизвикателства от гледна точка на времето. Това каза пред БНР Димитър Марков, експерт в Правната програма на Центъра за изследване на демокрацията относно вероятността за провеждане на съдебната реформа, заявена като предизборен ангажимент.

„Не очаквам Планът за възстановяване и развитие да бъде одобрен и да започне да се изпълнява в краткосрочен период от време. Реалистично преди Нова година там няма да имаме съществено развитие. Имаме мнозинство, което още не сме видели доколко ще бъде стабилно. Голяма част от наблюдателите смятат, че това е мнозинство, което е с по-кратък от четиригодишния хоризонт на управление. От друга страна имаме предстояща смяна на ВСС догодина. Това са много фактори, в които тази реформа би трябвало да се движи и е много трудно на този етап да се предвиди до каква степен те ще успеят да я прокарат в рамките на подобен времеви хоризонт.“

Марков очаква „много проблеми извън съдебната реформа, по които тези четири формации ще трябва да седнат на масата за преговори“.

„И имам известни подозрения, че съдебната реформа може да остане на заден план, ако преговорите в посока по-важни и спешни неща стигнат до задънена улица, наложи се правенето на компромиси. Съдебната реформа, малко или много, ще падне жертва на други, по-належащи проблеми.“

Относно посочената като приоритет на ПП смяна на главния прокурор Иван Гешев и на председателя на Антикорупционната комисия (КПКОНПИ) Сотир Цацаров експерът коментира:

„Съществена част от партиите по време на кампанията заложиха на тази карта. Специално Антикорупционната комисия беше предмет на поредица реформи, коя от коя по-неуспешни. В това отношение бързината не е факторът, на който да се залага. Там реформите трябва да бъдат извършени внимателно, така че след някоя и друга година поредните управляващи да не обсъждат отново поредната доза промени, с които целта отново да бъде смяната на ръководителя на този орган.“

Според Марков изборният ентусиазъм трябва да бъде охладен и да се води експертен разговор защо не работи тази институция.

„Проблемът е системен, а не в личността“, подчерта той в предаването „Преди всички“. По думите му реформите трябва да са такива, така че след време да не се обсъжда отново „личността на поредния ръководител, който по някаква причина е станал неудобен“.

Запитан необходимо ли е още едно разследващо звено в сферата на корупцията, Димитър Марков заяви, че е порочна практиката когато една система от институции не работи усилията да се фокусират върху „създаването на паралелна система, която по магически начин ще започне да функционира ефективно“.

Потенциално опасна практика е да се раздават разследващи правомощия на различни институции с цел да се преодолеят съществуващи слабости, подчерта той.

Димитър Марков смята, че темата за промените в Конституцията ще се върне обратно в дневния ред.

„Особено при това съществено променено мнозинство в управлението.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Интересни времена в Румъния - президентският балотаж е с неясен изход

"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..

публикувано на 03.12.24 в 09:27

Живот с увреждане - видими и невидими прегради

Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

публикувано на 03.12.24 в 07:08

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..

публикувано на 01.12.24 в 08:00

Община Русе е първата в страната, която има своя програма за асистирана репродукция

Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..

публикувано на 01.12.24 в 07:38

Нов хъб за ранно детско развитие отвори врати в квартал "Христо Ботев"

Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..

публикувано на 01.12.24 в 07:19

Близо 60 от заразените с шарка овце в село Желю войвода вече са евтаназирани

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско.  Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден.  Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..

публикувано на 29.11.24 в 18:44
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55