Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как банката за майчина кърма помага на родителите

Снимка: Добромир Видев

В София има от доста време банка за майчина кърма. Хубавото е, че едни майки имат възможност да дават, защото други не могат да кърмят. И така автомобилът със снимка на бебе и надпис  - "Имате ли кърма за мен“ е спасителният план за много майки.

Антония от два месеца отделя кърма за други бебета. И вярва,че може да осигури и на друг от най-доброто, което природата ѝ дава. Заради това Антония послушала съветите на лекарите от родилното.

"Имах много кърма и ми казаха да се свържа с банка за кърма, аз не знаех, че има. Обясниха ми как дарявам и съм много щастлива, че мога да я дарявам", посочи пред БНР Антония. 


Станислава Спасова също е майка и е много вероятно в последните два месеца да е хранила близнаците си с дарената от Антония кърма. Причината е, че получава кърма през банката.

"Хубаво е, че не кърмя близнаците с адаптирано мляко, а с майчино", каза за БНР Спасова.

 И Станислава, и Антония обаче са чисти късметлийки. Защото и двете живеят в София. А там е единствената в България „банка“ за кърма.

Д-р Мария Русинова, директорът на банката за кърма, сподели пред БНР, че от 15 години се занимава с посредстичеството между майките, които искат да помогнат и онези, които имат нужда от помощ. И от думите й става ясно, че има доста смисъл от това, което прави.  

Дори и пандемията не отказала майки да помагат на други.

Мария Русинова

"На фона на почти милион и половина град, само 11 майки искат да даряват кърмата си. Имало още пет, които са в процес на одобрение. 17 са нуждаещите се", каза още д-р Русинова. Сред тях има недоносени бебета, с различни заболявания и две деца на болни майки. И тази статистика може да не е пълна, прави уговорката доктор Русинова.  

Липсата на пълна статистика за майките-кърмачки поставя въпроса: „Къде се къса връзката?“ Антония, която дарява кърма, търсила контактите на „банката за кърма“ в интернет. 

Но неофициалният разказ за това как болница искала пари, за да постави телефона на „банката за кърма“, отговаря на част от въпроса.
Необходима е държавна политика, която да подкрепя майките, които искат да дарят кърма. Статистиката подсказва, че ще има повече майки, които ще се нуждаят от помощ, ако решат да изхранят децата си с естествено мляко, смятат и майките, и служителите на банката за кърма в столицата.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Звездите слизат на земята - за астрофотографията като любов от пръв поглед

"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...

публикувано на 20.05.25 в 10:40
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53