Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Саша-Доминик Бахман: Лукашенко се впусна в нещо между хибридна война и операция в сивата зона

Води се борба за надмощие на ниво свръхсили и в момента сме в преходен период

Александър Лукашенко
Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Лукашенко експлоатира нещастни цивилни като оръжия за модерна хибридна война“, обяви премиерът на популисткото консервативно правителство на Полша Матеуш Моравецки. „Брутална хибридна атака на границите на съюз“, възкликна Шарл Мишел, председателят на Европейския съвет. „Изкуствено създадената от Беларус миграционна вълна е част от хибридна стратегия“, констатира ръководството на НАТО.

А Моравецки допълни от Варшава, че мозъкът зад тази атака е в Москва и се казва Путин. Говорителят на Кремъл отвърна седмица по-късно: „Русия не води никакви хибридни войни. Това е абсолютно изключено!“

Прави впечатление, че Москва възприема този термин, само когато интересите й са застрашени. Песков обяви в края на миналата година американските санкции срещу газопровода „Северен поток 2“ за част от хибридна война срещу Русия. За такива части Кремъл смята още цветните революции в някои бивши съветски републики, икономическите санкции, информационния и идеологически натиск чрез неправителствени организации.

На Запад пък отвръщат, че Русия напада хибридно с намеса в избори, кибератаки, дезинформационна пропаганда.

„Хибридна война и хибридна заплаха са термини, които навлизат в употреба в изследванията за войните и международните конфликти през 2007 година. Терминът хибридна заплаха е използван за първи път от полковника от американската морска пехота Франк Хофман. Отнася се за използване на неконвенционални методи за водене на война - като например кибератаки или злоупотреби със законите на дадена държава, като част от многопланов подход за подриване и изваждане на противника от строя, без да се стига до открити враждебни действия“, пояснява в интервю за БНР преподавателят от университета в австралийската столица Канбера Саша-Доминик Бахман, който изследва новите предизвикателства пред сигурността през ХХI век.

„Хибридните атаки могат да са извънредно ефективно и разнообразно средство за поразяване на противника. Те включват едновременно и динамично прилагане на множество различни тактики, подкопаващи бойния дух и способностите на врага, често в комбинация с конвенционални действия. С хибридните атаки са свързани операциите в „сивата зона“ между войната и мира.

Тези операции не се класифицират като преки военни действия, а се свързват с дипломация на принуждаването или с политическа война, която не включва физически конфликт.“

Границата между Полша и Беларус    Снимка: ЕПА/БГНЕС

Операция „Миграция“ на Александър Лукашенко отговаря ли на критериите за хибридна война?

„По мое мнение Лукашенко всъщност се впусна в нещо между хибридна война и операция в „сивата зона“. Той пуска в действие т.нар. зловредна законова атака в отговор на наложените му санкции от Европейския съюз, включваща използване, или по-точно стратегическа злоупотреба с миграцията, с която се цели да бъде оказан натиск върху Евросъюза и да се предизвика разделение в редиците му. Това може да се нарече "миграционна дипломация" или стратегически проектирана миграция.“

Масовата миграция, припомня професор Бахман, е в списъка на НАТО с потенциални хибридни заплахи още от 2010 година. Тогава обаче като източник на тази заплаха се имаше предвид организираната престъпност - трафиканти, които експлоатират за печалба мащабни потоци от мигранти. Сега човекът, който властва в Беларус, се прояви точно като такъв - кара отчаяни хора от Близкия изток в Минск, взима им големи суми за визи. Праща ги под въоръжен ескорт на границата с Полша, където са окуражавани, често със сила, да се опитват да нахлуят в Европейския съюз.

„Според мен само действията на силите за сигурност на Беларус попадат в категорията на хибридните заплахи.“

Професор Саша-Доминик Бахман държи да обясни, че според него мигрантите не са нито оръжия, нито боеприпаси за хибридната война на Лукашенко.

„Не смятам, че оръжието са хората, а хуманитарната криза. Малки деца има там. Съобщава се, че е починало едно от тях - на 1 година. Хора като Лукашенко експлоатират такива ситуации като оръжие. Но си струва да отбележим, че и полският премиер Моравецки говори за употреба на цивилни като оръжия за модерна хибридна война. Това не е справедливо спрямо тези хора.“

А как да си обясним действията на Лукашенко и безскрупулната експлоатация на мигрантите? С желанието му да отвърне на европейския санкционен удар?

Той трябваше да се върне в играта. И за тази цел можеше да направи няколко неща. Едното от тях беше да последва примера на Путин от 2016-а година - да злоупотреби с проблема с миграцията и да я използва като оръжие.“

Руският президент тогава преследваше същата цел, като Лукашенко сега, и даде зелена светлина за т.нар. Арктически маршрут за близкоизточни мигранти към Финландия и Норвегия.

„Путин го направи като ответен удар срещу Европейския съюз заради санкциите срещу Русия, наложени след незаконното анексиране на Крим и заради конфликта в Източна Украйна. Путин просто искаше да покаже, че може да отвърне по този начин.“

Кремъл  Снимка: ЕПА/БГНЕС

Пряко или непряко замесен, или просто възползващ се от ситуацията - какво иска Путин сега?

Той иска да бъде основният посредник - миротворецът. Това се наблюдаваше не само в този случай, но също и в Сирия. Като се върнем назад към всички етапи на конфликта там, ще си дадем сметка, че в момента режимът на Асад е по-силен от всякога. Всъщност Путин буквално спаси Асад.“

По същия начин руският президент гради имидж и в Кавказ - покрай конфликта между Армения и Азербайджан. В Европа такъв статут е много трудно постижим.

Европа обаче още е в състояние на нещо подобно на Втора студена война, която започна по времето на Тръмп и сега при Байдън очевидно продължава. По-скоро бих нарекъл ситуацията Студен мир - заради подкрепата на Русия за сепаратистите в Източна Украйна и поредното струпване на военна сила на границата.“

А Путин иска да бъде признат за европейска сила. Даже нещо повече - да бъде признато на Русия, че е глобална сила и че без нея мир не може да има.“

Русия иска да дестабилизира ЕС. Защо? ЕС е най-големият търговски блок в света. Може и да не демонстрира най-силните военни мускули, но икономическата му мощ е незаобиколима. И заедно със Съединените щати напада Русия със санкции. Е, как се дестабилизира такъв силен играч на международната сцена?“

С хибриден удар - точно, където съюзът ще го „заболи“. Той беше уязвим още преди пандемията - разделение има буквално по всички въпроси, особено за миграцията. Нагласите срещу чужденците се радикализират - дори в най-либералните в това отношение еврочленки. И това не е тайна за хищниците. Но може ли една хибридна война да продължава вечно - без да еволюира в нещо различно?

„Отговорът на този въпрос е и да, и не. Спомнете си за Студената война и се дайте сметка, че по онова време имаше и хибридни елементи, макар и на далеч не толкова високо ниво, както сега, в противопоставянето между водения от Съветския съюз Варшавски договор и НАТО. Предвид това, може да направите аналогия и тъй като Студената война така и не ескалира десетилетия наред, да предположите, че и сега това е възможно.

Но мисля, че всъщност не сме в състояние на Втора студена война. Въпреки всичко. Води се борба за надмощие на ниво свръхсили. И в момента сме в нещо като преходен период. А това увеличава опасността от ескалация на хибридни противопоставяния, както беше на полската граница с Беларус. Достатъчно щеше да е един взвод от едната страна да открие огън срещу някой взвод от другата.“

Проф. Саша-Доминик БахманПроф. Саша-Доминик Бахман (@SdBachmann) е полемолог с 20-годишен преподавателски опит в университети във Великобритания, Швеция, Република Южна Африка, а в момента и в столицата на Австралия Канбера. Изследванията му са интердисциплинарни и са свързани с предизвикателствата пред сигурността през ХХI век, включително хибридните войни. Проф. Бахман е служил в германската армия, където е достигнал до ранг подполковник.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Няма съдебно решение за трима от българите в Лондон, обвинени за шпионаж

Съдебното жури в процеса срещу българската шпионска клетка в Обединеното кралство още не е излязло със становище дали Ваня Габерова, Катрин Иванова и Тихомир Иванчев са виновни по обвиненията в шпионаж в полза на Русия. Малко след началото на днешното заседание, след като установи, че още няма решение, съдията даде допълнително време на..

публикувано на 21.02.25 в 13:42

Криза за шофьори, шлосери и работници в пътното поддържане във Велико Търново

Криза за шофьори, шлосери и работници в пътното поддържане изпитва бизнесът в община Велико Търново. На трудовата борса няма свободни работни места за хора с висше образование. 144 са свободните работни места, обявени към днешна дата в Бюрото по труда във Велико Търново. Има само две свободни позиции, за които се изисква висше образоване...

публикувано на 21.02.25 в 13:29
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов

Борисов: САЩ са наш партньор, а ЕС - семейство

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов подкрепя позицията на американския президент Доналд Тръмп за мир в Украйна, но настоява България да остане лоялна към европейските си партньори, тъй като политиката на новата администрация в САЩ, според него, крие риск за българската икономика: "Това, че се очакват санкции или вдигане на мита пак на територията..

публикувано на 21.02.25 в 13:23

"Възраждане" иска НС да покани експерти за доклад за позитивите и негативите от еврозоната

От "Възраждане" внесоха проект на решение на НС, което да задължи парламентът да покани трима международни експерти да изготвят доклад за позитивите и негативите от влизането на страната в еврозоната. Докладът ще е пробоно, а поканата е към Стив Ханке, Жак дьо Ларозиер и Джон Грийнууд, които взеха участие в конференцията на "Възраждане"..

публикувано на 21.02.25 в 13:15

Парламентът прие декларация за неучастие на български военни в Украйна

Парламентът прие декларация за неучастие на български въоръжени сили във военни действия в Украйна, извън съюзните ангажименти на България в НАТО и другите международни ангажименти на страната по линия на ЕС, ООН и ОССЕ. Депутатите приеха и призоваха за постигане на траен, и справедлив мир в Украйна чрез преговорен процес, който да включва..

публикувано на 21.02.25 в 13:09

Расте броят на завършващите млади лекари, които искат да останат в България

Педиатрията е най-желаната специалност сред завършващите млади лекари от тазгодишния випуск на Медицинския факултет към Медицинския университет в София. Това показва анкета сред 224 български абсолвенти. Най-слабият интерес се запазва към специализациите по онкология и спешна медицина, а с най-голям отлив на кандидати е специалността..

публикувано на 21.02.25 в 13:08

За първи път: Разходите за пенсии се очаква да надхвърлят 11% от БВП

За първи път през тази година разходите за пенсии се очаква да надхвърлят 11 процента от прогнозния брутен вътрешен продукт. Това става ясно от проектобюджета на Държавното обществено осигуряване, който трябва да бъде обсъден на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество в понеделник.  Средната пенсия през тази година трябва..

публикувано на 21.02.25 в 13:04