"При тези избори се открои нещо, което е известно, но сега стана много релефно. Склонността политиката да се подменя с шоу изглежда добра идея, но всъщност не мобилизира подкрепа и банализира темите". Това свое наблюдение за провелите се няколко поредни парламентарни избори и за вота за президент сподели пред БНР доц. Албена Танева, преподавател по публична администрация в СУ "Св. Климент Охридски".
Според политолога Тончо Краевски нищо не е изненадващо, но това не означава, че "няма какво да ни тревожи":
"Поставените антирекорди по избирателна активност няма как да не са нещо тревожно. ... Това е основното, което легитимира властта в една републиканска политическа система - самото участие. Не е въпросът с какво съотношение си намачкал противника си на изборите, ако зад властта не стоят поне половината от нейните граждани".
По думите на доц. Танева МВР е проявило "демонстрация на лош вкус" не само заради излишната демонстрация на сила, но и защото по принцип функцията на това ведомство е да се занимава с реда и сигурността, а не да се намесва по този "отвъд правилата начин":
"Репресията е буквално повлияла, но е по-тежка като проблем, защото това е поведение на институция, което излиза извън рамките на приетото. Да се възпрепятства придвижването и да се демонстрира самоцелно сила е признак на лош тон. И се надявам, че не е заявка за стил на управление занапред, под каквато и да е форма. И напоителните изказвания са безспорно пропагандни. Проверките в университета между двата тура е лошо като послание и поведение. Ако се търси промяна към по-добро, кое е доброто в това?".
Краевски подчерта, че репресиите са проява на лош тон, още повече защото победата на Румен Радев не стоеше под въпрос:
"Тази истерична реакция на правителството спрямо пътуващите през границата, предполагаемите финансови злоупотреби в университета, демонстрациите пред посолството на Турция - всички тези неща бяха акт на репресия, който не беше с нищо обоснован".
Той подчерта, че българските изселници в Турция имат право да гласуват:
"Тези хора не са много по-различни от нас. Ако не се чувстват емоционално и лично ангажирани с кандидатите, могат да не излязат да гласуват. Те си формират волята да гласуват по същия начин, по който си формират волята избирателите в 24 МИР, примерно. Нима в 24 МИР няма силен наплив за гласуване за една и съща политическа партия на всички избори? Можем ли да кажем, че и тези хора са закрепостени? Да се третират тези граждани, че тяхната воля е само инструмент на някаква политическа манипулация и те не вземат автономно решенията си е много грозно".
По думите му проверките в Софийския университет са били проява на лоша политическа демонстрация и дори и да е имало сигнал за нарушения, е трябвало да влязат проверяващите в деня след изборите, а не между двата тура на президентския вот.
Според двамата политолози всички видими фактори водят към очакването за редовно правителство, което да бъде съставено от партиите в 47-ото Народно събрание.
Интервюто на Диана Янкулова с Албена Танева и Тончо Краевски можете да чуете от звуковия файл.
На 11 април от 19.00 часа в зала "България" Симфоничният оркестър на БНР ще изнесе концерта "Размисли преди Великден". Програмата е с послание всеки от нас вътрешно да се замисли. Забравяме за какво става въпрос на тези големи християнски празници. Тези произведения обръщат фокуса към нас , защото не сме без значение като индивидуалност,..
В Плевен тържествено отбелязват 160 години от създаването на Университетската болница "Д-р Георги Странски". Лечебното заведение е второ по големина и едно от най-старите у нас. Болницата е открита през 1865 г. като вакъфска по лично нареждане на Мидхад паша. Разкрити са 40 легла. Персоналът е минимален – лекар и двама слуги , е отбелязано..
На 10 април от 9 до 17 часа ще бъде извършена планова техническа профилактика на предавателите на ултракъси вълни ПЛЕВЕН 4 на честота 102.7 MHz и ТРЯВНА 4 на честота 89.6 MHz, излъчващи програма „Хоризонт“. Възможни са прекъсвания на сигнала. Може да слушате програмата на БНР през интернет сайта binar.bg .
Сръбската петролна компания НИС, която е дъщерна на руската "Газпром Нефт", е принудена да търси алтернативни източници на петрол заради американските санкции върху руския петролен сектор, съобщава "Ройтерс". Компанията получи отстъпка от мерките, но нейни клиенти се въздържат да купуват руски петрол или петролни продукти, за да не бъдат санкционирани..
На 8 април в хода на специализирана полицейска операция на изграден за целта КПП на входа на Добрич по бул. "25-ти септември“ органите на реда спират за проверка автомобил, управляван от 30-годишен мъж. В автомобила служителите от отдел "Криминална полиция“ и Първо РУ - Добрич откриват сумата от 3 300 лв. и полиетиленово топче с тегло 106..
Над 1000 фиданки ще бъдат засадени в Малешевската планина, където през лятото на миналата година пожар засегна над 16 хиляди декара горски територии. В залесяването ще вземат участие служители от Югозападното държавно предприятие, пожарникари, военни и доброволци от общините Струмяни и Кресна. Над 60 пожара гасиха огнеборците през..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп увеличи за втори път драстично в рамките на денонощието митническите тарифи за стоките от Китай от 104 на 125 процента. САЩ наложи обещаното мито в размер на 104% на китайските стоки В публикация в платформата Truth Social американският държавен глава съобщи, че е разпоредил 90-дневна пауза за 75 държави, които..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
"Българската следа" е референция на опита за покушение срещу папата. Заглавието беше от една страна да си играя с клишето чисто иронично. В друг..
В еврозоната България може да влезе на 1 януари 2026 г. или началото на 2027 г. Средата на годината никога не е ставало и никога няма да стане, защото..