Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заместник-председателят на Обществения съвет към ЦИК

Велко Милоев: Броенето на разписките в СИК е ненадеждно, ще даде калпави данни

На много места не е имало реално броене или ако са броили, то не е било по правилата

Велко Милоев
Снимка: Спас Крайнин

Промяната в Изборния кодекс, която направи задължително машинното гласуване в секциите с над 300 избиратели, имаше потенциал да причини електорални щети на определени партии и той се реализира. Това мнение изрази пред БНР заместник-председателят на Обществения съвет към Централната избирателна комисия Велко Милоев. 

Според Милоев последвалата серия тактически ходове срещу машинното гласуване е била организираната миграция от машини към хартиени секции в нарушение на закона.“

Разписките би трябвало да са елемент от надеждността на електронното гласуване, смята Велко Милоев. Според него обаче броенето на тези разписки в избирателните секции е ненадеждно като метод и „ще даде калпави данни.“

Една част от тези данни са негодни“, заяви той и даде конкретни примери.

Снимка: Ани Петрова

Според Милоев на много места не се е случило реално броене.

„Не са малко секционните комисии с членове, които са ниско мотивирани, недообучени и когато им се вменява едно задължени, в което те не виждат практическия смисъл, и при силната мотивация (а тя е всеобща) – дайте да свършим по-бързо, част от тези протоколи не отразяват реално броене или ако са броили, не са го броили според правилата. Допускам, че са използвали други хитрости.“

Велко Милоев се обърна към партиите, които преди изборите настояваха за 100% броене на контролните разписки и попита дали някоя от тях „ще си мръдне пръста нещо от тези данни да анализира и да излезе с някакви резултати“.

„Това контролно броене имаше друга, политическа функция според мен.“ 

Снимка: БГНЕС

Милоев вижда основния проблем в това, че изборната администрация се изгражда „от върха – ЦИК, до дъното – секционните комисии, на партийно-квотен принцип“.

„Вероятно много хора си мислят, че ние в една секция като сме предложени от различни партии, ще се дебнем един друг никой да неправи нищо незаконно. Това в дадени моменти не е така, то отдавна вече не работи.“

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18