На 26 ноември на Симфоничния оркестър на БНР в зала "България" ще солира 21-годишният грузински пианист Гиорги Гигашвили. Диригент ще бъде маестро Георги Димитров, за когото това е поредното отлагане на премиерното за България изпълнение на ораторията „Христос на Маслиновата планина“ от Бетовен заради ограничителните мерки. В програмата вместо нея ще прозвучат Концерт за пиано и оркестър №20 от Моцарт и Симфония №6 от Шуберт.
Георги Гигашвили е във фокуса на вниманието напоследък, особено на хората, които обичат да следят големите международни конкурси - той в повечето от случаите е сред наградените, често получава и приза на публиката. За отбелязване е третата награда на конкурса „Бузони“ в Болцано, Италия, в изданието през 2019 г., когато победител беше нашия сънародник Емануил Иванов. Има първите награди на конкурса във Виго, Испания, и на клавирната олимпиада в Бад Кисинген, Германия. Вече го определят като феноменален пианист.
Благодарение на българската пианистка Белина Костадинова от фондацията, която организира конкурса „Геза Анда“ в Цюрих, можем да се запознаем с Гиорги Гигашвили преди първото му гостуване на българска сцена.
"Започнах да свиря на пиано, когато бях на 6. Майка ми беше учителка по пиано в детска градина, а леля ми преподаваше в едно от музикалните училища в Тбилиси. Така че класическата музика има традиции в моето семейство. Но въпреки това аз не мислех да се задълбочавам. Чак когато станах на 12, започнах да приемам пианото и музиката насериозно. Започнах да се упражнявам, и ето ме сега – на 21 години, моята професия е класически пианист.
Беше много трудно – и физически, но и ментално. Защото в Грузия има чудесни музикални училища, но няма достатъчно възможности за развитие на един успешен концертен пианист. Така че ни се налага да заминем в чужбина, за да продължим обучението и кариерата си. Но аз съм един от най-големите късметлии сред грузинските пианисти, защото имах прекрасен учител в Тбилиси – проф. Реваз Тавадзе. Той ме учеше на всичко – не само за музиката, но и за философията в музиката, за нейното естество и изобщо – за всичко. Изключително съм му благодарен и задължен!
Сега съм в Швейцария. Тук е много лесно да се готвиш за кариера в класическата музика, защото на всеки ъгъл, във всеки град е пълно с музика. А също така важен за мен е моят нов преподавател – изключителен пианист и изключителен човек – Нелсон Гьорнер. Чувствам се много комфортно с него и обичам да се уча от опита му. Смятам, че това ще продължи много, много години, защото за мен е удоволствие. Чудесно е да откриеш учителя, с когото да си паснете."
За конкурсите, амбициите и съдбовната среща с легендарната Марта Аргерич, която от негов идол се превръща в ментор, Гиорги Гигашвили разказа в интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте в звуковия файл.
Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..
Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги" в Столичната библиотека по случай Деня на книгата и авторското право. Откриването е днес от 18 часа. Куратор на експозицията е философът и публицист Тони Николов. " Ще видите една изложба, в която ще се почувствате като в гора, а гората винаги има тайни ", акцентира проф. Асса пред..
Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора започна интригуващ проект в специалната година, в която празнува своя юбилей. Той е озаглавен "По стъпките на Христина Морфова" и отведе 24 изявени ученици от училището в Прага, за концерт на 14 април в престижната и красива барокова Огледална зала на..
В 28-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - За първи път в България ще гостува оригиналната Бродуейска продукция на мюзикъла “Чикаго“ от Джон Кендър – с три спектакъла на 20-и и 21-и май в зала 1 на НДК. Как стана възможно трупата да включи и София в..
Младият продуцент и аудиоинженер Георги Киров – D-ZastA избира пътя на самопродуциращ се артист, за да създава музикални партньорства с някои от най-нашумелите български изпълнители. Той започва своята професионална музикална кариера през 2011 г., когато записва първата си авторска песен - "ПОСЛАНИЕ (ЧАСТ 1)", а от тогава има издадени два..
Юбилейното издание на Седмицата на камерната музика започва днес в Добрич. Отбелязването на музикалното събитие, започнало преди точно 50 години в добруджанския град и носещо името на своя създател композиторът Константин Илиев, ще продължи чрез различни прояви на сцената на Органовата зала в четири поредни вечери. На сцената на..
Всички сме виждали икони, всички сме виждали стенописите в църквите. Но някога замисляли ли сте се какви хора правят всичко това. Какво е нужно, за да пресъздадеш библейските сцени, светци и светици, да разкриеш цял един свят от едни други времена дали на човечеството мъдрост, отчяние, разкаяние, мъст, гняв и смирение. Едно изкуство, което..
България излиза от една зона на комфорт , изказа мнение пред БНР Богдан Паташев, бивш посланик на България във Ватикана в периода 2019 - 2023 г...
"Синя София" ще предложи на сесията на СОС на 24-и април, четвъртък, обединение около дясно управление на столицата. Това каза пред БНР Иван Сотиров,..
" Папа Франциск беше изключително светла личност, прекрасен човек. Интересуваше се от всичко, свързано с нашата страна и народ. Проявяваше жив интерес "...