Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Феноменалният млад пианист Гиорги Гигашвили пристига в София по покана на Радиооркестъра

Гиорги Гигашвили

На 26 ноември на Симфоничния оркестър на БНР в зала "България" ще солира 21-годишният грузински пианист Гиорги Гигашвили. Диригент ще бъде маестро Георги Димитров, за когото това е поредното отлагане на премиерното за България изпълнение на ораторията „Христос на Маслиновата планина“ от Бетовен заради ограничителните мерки. В програмата вместо нея ще прозвучат Концерт за пиано и оркестър №20 от Моцарт и Симфония №6 от Шуберт.

Георги Гигашвили е във фокуса на вниманието напоследък, особено на хората, които обичат да следят големите международни конкурси - той в повечето от случаите е сред наградените, често получава и приза на публиката. За отбелязване е третата награда на конкурса „Бузони“ в Болцано, Италия, в изданието през 2019 г., когато победител беше нашия сънародник Емануил Иванов. Има първите награди на конкурса във Виго, Испания, и на клавирната олимпиада в Бад Кисинген, Германия. Вече го определят като феноменален пианист.

Благодарение на българската пианистка Белина Костадинова от фондацията, която организира конкурса „Геза Анда“ в Цюрих, можем да се запознаем с Гиорги Гигашвили преди първото му гостуване на българска сцена.  

"Започнах да свиря на пиано, когато бях на 6. Майка ми беше учителка по пиано в детска градина, а леля ми преподаваше в едно от музикалните училища в Тбилиси. Така че класическата музика има традиции в моето семейство. Но въпреки това аз не мислех да се задълбочавам. Чак когато станах на 12, започнах да приемам пианото и музиката насериозно. Започнах да се упражнявам, и ето ме сега – на 21 години, моята професия е класически пианист. 

Беше много трудно – и физически, но и ментално. Защото в Грузия има чудесни музикални училища, но няма достатъчно възможности за развитие на един успешен концертен пианист. Така че ни се налага да заминем в чужбина, за да продължим обучението и кариерата си. Но аз съм един от най-големите късметлии сред грузинските пианисти, защото имах прекрасен учител в Тбилиси – проф. Реваз Тавадзе. Той ме учеше на всичко – не само за музиката, но и за философията в музиката, за нейното естество и изобщо – за всичко. Изключително съм му благодарен и задължен!

Сега съм в Швейцария. Тук е много лесно да се готвиш за кариера в класическата музика, защото на всеки ъгъл, във всеки град е пълно с музика. А също така важен за мен е моят нов преподавател – изключителен пианист и изключителен човек – Нелсон Гьорнер. Чувствам се много комфортно с него и обичам да се уча от опита му. Смятам, че това ще продължи много, много години, защото за мен е удоволствие. Чудесно е да откриеш учителя, с когото да си паснете."

За конкурсите, амбициите и съдбовната среща с легендарната Марта Аргерич, която от негов идол се превръща в ментор, Гиорги Гигашвили разказа в интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57

Станислав Тунов преподава народни танци на над 100 любители на българския фолклор

Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни.  Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..

публикувано на 12.01.25 в 07:01
Максма - музикант

Максма покорява света с музиката си

В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София.  С Максима ни среща Виктория Петрова.  Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..

публикувано на 12.01.25 в 06:12

Родовата хроника на Иванка Цветкова

Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за българския род " Предците ми говорят" като започне от древните българи, развие сюжета към нейния..

публикувано на 12.01.25 в 04:51
Паметникът на Тодор Мазаров в Павел баня

Спомен за Тодор Мазаров

На 2 януари се навършиха 120 г. от рождението на големия тенор Тодор  Мазаров – артист, запомнен с мощния си глас и впечатляващи височини, певец с внушителна международна кариера. Той е роден в Павел Баня, в семейство със скромни финансови възможности. Обича да пее, но на 8-годишна възраст, след боледуване от коремен тиф, губи изцяло гласа..

публикувано на 10.01.25 в 21:14