Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Израелски изобретатели извличат вода от въздуха

Снимка: Pixabay

Глобалното затопляне оставя въпроса за питейната вода на преден план. Според политолози не е изключено следващите войни да не са за енергийни източници, а за вода. Дори в София, която е в полите на Витоша и откъдето се спускат бистри потоци, често живителната течност липсва в домовете или от чешмата тече ръждива такава заради отдавна овехтялата и неподдържана водопроводна мрежа. 

На изложба за водещи израелски технологии беше представен нов начин за водоснабдяване.

Измененията в климата на Земята обричат доскоро цветущи поля на дълга суша, а порои причиняват наводнения на други места. Според израелски изобретатели решението на този проблем е във... въздуха. Малък уред, колкото да се прикрепи на покрива на кола, може да извлича вода от въздуха. На таблото на шофьора има кран, от който може да се пълни чаша с топла или студена вода. 

"Да си сред пустинята и да разполагаш с вода по всяко време - това е нашата цел. Дори в най-сухия въздух има достатъчно водни пари. Втечнени, те са годни за пиене",  поясни един от ръководителите на иновационния център и производствена база Рони Липинецки.  

Уредът филтрира добитата вода, ако мястото за извличането е със замърсен въздух. 

"За разлика от пречистената морска вода, където заедно с вредните вещества, са премахнати и всички елементи, които правят водата вкусна и полезна, в нашите филтри има и специален апарат, който прибавя във водата манган и други важни минерали. Първите ни потребители са не само армията, но и големи сгради и обществени комплекси, където са необходими тонове вода както за питейни, така и за стопански нужди. Първите ни апарати са за 6000 литра на денонощие. Все повече се ориентираме към по-малки съоръжения, така че да няма нужда дори от къси водопроводи. Акцент при нас е отказът от нужда от транспониране на водата. Нашият начин на снабдяване с чиста и минерална вода може да избави света от необходимостта от пластмасови бутилки, които замърсяват природата. Не искаме да транспортираме и самите апарати. Затова правим заводи в Израел, но и в Европа, Азия и САЩ, а имаме желание да увеличим местата за производство в Близкия и в Далечния изток и в Америка. През следващата година ще се насочим и към Балканите. Знаем, че при вас проблемът не е в засушаването. Проблемът е в остарялата и амортизирана водопроводна мрежа. За ремонта или подновяването ѝ се изискват големи инвестиции. Не смятаме да залагаме на морално остарели методи за осигуряване на водоснабдяване. Проблемът е как да не се налага да се носи вода до къщите с дамаджани или бидони, как да има вода за напояване на зеленчуковите градини или парниците, когато поливни системи са разрушени. Нашето решение трябва да е такова, че да не е нужно да се прави канализация. Обикновено решението е просто. Важното е да се сетиш". 

Израел се слави като една от малкото държави в света, където има няколко големи завода за опресняване на морска вода. Капацитетът им е много голям, а потреблението в страната все още не е достатъчно. Затова се налага да се изхвърля пречистена вода обратно в морето. Новината от миналата седмица е, че е подписана спогодба с Йордания, където има огромен недостиг на вода. Еврейската държава ще осигури стотици тонове опреснена морска вода. Срещу това хамитското царство ще позволи на Израел да направи слънчева електроцентрала сред неговата пустиня. Поддръжката ѝ, както и на тази в пустинята Негев в Израел, ще осигури работни места за местните бедуини. 

Въпреки че методът за пречистване на морска вода е почти футуристичен, израелските изобретатели търсят нови начини за снабдяване с вода, а също и за справяне с наводненията. Янив Файншнедер: 

"Да втечниш облаците, преди да са се излели като порой, и да насочиш валежа на удобно място, е доста добро решение, но ние се опитваме да втечним парата още докато е близо до земята - над водни басейни или блата. Така може да я използваме на място. Не се налага да се извлича вода от недрата на Земята, което е много по-скъпо. Нашият способ прави това с пъти по-евтино и удобно. Големите уреди са с 15 години гаранция, а малките би трябвало да са със 7 години. Но технологиите се развиват и сме сигурни, че много по-рано ще бъдат сменени с по-компактни и усъвършенствани". 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Аз, морето – Живот в мълчание" - филм за уникалността на живота в Черно море

Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят .  Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..

публикувано на 26.11.24 в 17:59
Кметът на Сандански Атанас Славчев

Сандански - лечебен въздух и минерална вода в съчетание с богата история и кино

Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма  Надежда Цветкова  в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..

публикувано на 26.11.24 в 12:03

18 хиляди дървета ще бъдат засадени в Кипър за борба с климатичните промени

В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари.  Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..

публикувано на 24.11.24 в 03:26
29-ата климатична конференция в Баку, Азербайджан

Нова сделка за климата бе постигната в Баку след извънредни преговори

Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..

публикувано на 24.11.24 в 02:18
Проект

Благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите"

Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем.  Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..

публикувано на 23.11.24 в 09:30

Как се борят с мръсния въздух в Лондон

Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..

публикувано на 22.11.24 в 06:51
Евгения Ташева

Евгения Ташева: Сякаш има паралелни реалности при управлението на отпадъците

" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..

публикувано на 21.11.24 в 18:16