Творчеството на Змей Горянин е впечатляващо, коментира ротарианецът и великотърновски журналист Мила Милчева:
„Бях изключително впечатлена, когато открих Змей Горянин. За съжаление, не бях чела нищо от неговото творчество и явно това не е случайно, защото той просто след 1945 година изчезва от полето на българската литература. Четейки книгата, открих, че по абсолютно нищо не отстъпва на класиците в българската литература. Повествованието върви толкова леко, толкова увлекателно, че когато човек започне да чете книгата, не може да се откъсне, докато не я завърши до края. Изключително силно обрисувани образи, изключително интригуващо върви текстът. Провокира те да четеш и да четеш, за да разбереш какво става“.
Повестта „Звезда Керванджийка“ е пример за служба на обществото, каквито се стремим да бъдем и ние, допълва Венелин Иванов:
„Едно време тази книга се е изучавала. Тя е била препоръчвана от Министерството на просвещението, от Министерството на търговията, от Министерството на войната. За съжаление, след 1944 година писателят Змей Горянин е обявен за великобългарски шовинист, защото е бил патриот“.
В старопрестолно Велико Търново споменът за Хаджи Минчо днес е запечатан само в името на една от култовите кръчми в стрия град. „А той е бил забележителен търговец в национален и международен мащаб“, допълва журналистът Мила Милчева:
„За мащабите на самата дейност на Хаджи Минчо ето какво пише Змей Горянин: „Хаджи Минчо беше първенец в търговския свят на цялата империя. Неговите кервани вървяха от Свищов до Търново от началото на март до края на ноември. На края на годината в търновската кантора пристигаха съобщения и сметки от клонове на фирмата из цял свят и всички съобщения носиха данните за благополучие и успехи - от Манчестър и Бирмингам до Бейрут и Калкута, клоновете на това грамадно предприятие съобщаваха, че капиталите на дружеството вървят все по-добре“.
За преиздаването на повестта на Змей Горянин великотърновските ротарианци са получили разрешение от Министерството на културата, което държи авторските права върху творчеството му. 50 броя от преиздадената повест „Звезда Керванджийка“ бяха дарени на Регионалната библиотека „Петко Славейков“ във Велико Търново, която ще отстъпи екземпляри и за Народната библиотека „Иван Вазов“.
„Изданието е изключително полезно за читателите“, коментира директорът на великотърновската библиотека доц. Калина Иванова:
„Тази книга е сага за възрожденско Търново и би била много интересна в исторически план и в часовете по история за учениците от средните класове, от прогимназиалните курсове, защото мисля, че не всичко знаем за Възраждането във Велико Търново, в старопрестолнината. Мисля, че тя е интересна и като повествование. Тя е роман, въпреки че подзаглавието е „Повест за Хаджи Минчо“. Всъщност Змей горянин много малко се познава от съвременните поколения, за тези хора, които не са били само търговци, а са били спомоществователи и родолюбци“.
Дарение от книгите получават и великотърновските училища. Изданията получи Пенка Игнатова, директор на образователната дирекция в Община Велико Търново:
„Няма да занесем вода в училище, а ще покажем на децата, на учениците извора, откъдето те могат да пият, както е казал Бачо Киро. Убедена съм, че има място в учебния материал, не толкова в учебната програма, колкото в извънкласните дейности. Убедена съм, че това ще бъде дар за училищата, в които учителите не само по литература, но и класните ръководители ще намерят време, ще намерят място да запознаят учениците с книгата, да поговорят, да разсъждават, да анализират и ще бъде изключително удоволствие за учениците, защо не и да кандидатстват по проект със съдържанието на тази книга“.
Завърналата се след 80 години „Звезда керванджийка“ на Змей Горянин отива и в читалищните библиотеки в община Велико Търново, посочи историкът Нелина Църова, директор на общинската дирекция „Култура, туризъм и международни дейности“:
„Всяко късче памет, което съхраним и което направим достъпно за нашето поколение, за бъдещите поколения, това според мед е един безценен принос към българската нация, към нашия народен дух. Това е и в пълен унисон с основната задача на народните читалища, които са пазители на българската памет, на традициите. Читалищните библиотеки ще получат изданието и за тях това наистина е изключително важно и ценно“.
Писателят и преводачът Светлозар Димитров е осъден от Народния съд на една година затвор. Книгите му попадат в списъка на фашистката литература и са иззети от библиотеките. Когато излиза от затвора на няколко пъти му предлагат публично да се разкае, за да бъде реабилитиран, но Змей Горянин категорично отказва. Последните години от живота си писателят прекарва в манастира „Седемте престола“ край Своге. Умира на 25 август 1958 година при неизяснени обстоятелства.
За пътя и надеждата, към които се лутаме и днес, отговор ни дава писателят в „Звезда Керванджийка“, коментира журналистът Мила Милчева:
„Самият Змей Горянин много умело още в самото начало на книгата ни вменява основната мисъл в думите на дядо Али, който води кервана на Хаджи Минчо със стоките по света: „За керванджийката ти говорех. И между хората има такива звезди - благородни и щедри, път сочат на всички. С пари можеш да си купиш, каквото поискаш, само път не можеш".
Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.
Издателство „Изток-запад“ и Националният литературен музей започват една нова поредица „Незабрава“.
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..