Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Наградите за жени в науката - самочувствие и смелост да продължиш напред

Снимка: Pixabay

Тази година в конкурса „За жените в науката“ са били подадени общо 42 кандидатури, от които са излъчени финалните три, поясни пред БНР физикът проф. Николай Витанов, заместник-ректор на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и председател на журито по програмата. Журито се състои от шестима експерти в различни области.

Конкурсът е за млади жени учени - до 35 години.

Традиционно всяка година най-много кандидатури идват от сферите на биологията и медицината, уточни проф. Витанов:

Жените учени там са постигнали сравнителен паритет, поне в България, а мисля и в световен мащаб спрямо мъжете, докато в други области – физика, химия, математика, информатика мъжете все още доминират.“

„Стипендията беше хубаво признание, че работата ми е смислена“, разказа д-р Мария Джумалиева-Стоева, стипендиант за 2019 г., която работи в областта на математиката и информатиката. Тя изтъкна, че науката е неособено благодарна и често плодовете на дългогодишен труд остават непознати за широката аудитория.

Такива награди дават самочувствие, смелост, че има защо да се работи напред и да вършиш това, което искаш“, изтъкна д-р Стоева.

„Не мога да се оплача в кариерата си, че някой ме е спирал, заради това, че съм жена. Не съм била свидетел на това мъже да ме възпрепятстват“, сподели д-р Ахинора Балтакова, стипендиант по програмата за 2016 г., специалист по климатичните промени и преподавател в Геолого-географския факултет на СУ.

Това неравенство се забелязваше в предишното поколение, преди мен. Тогава в нашия факултет преимущество имаха мъжете, жените вършеха по-лабораторната работа, бяха чертожнички – всички тези съпътстващи науката неща, които реално правеха науката, но в заглавията на статиите и като авторство на първо място бяха мъжете“, коментира тя. 

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За въздушните трасета на дроновете в столицата

Две зони трябва да станат тестови площадки за употребата на дронове и дори на летящи коли. Плановете обаче не са реалност, заради липсата на интерес към управлението на тези пространства, които по европейските правила трябва да са част от т.нар. Ю-спейс пространство. Една от тези зони е край град Раковски, а другата – в южните райони на..

публикувано на 02.11.24 в 19:09

Три организации настояват за по-добър достъп до профилактика на здравноосигурените през медикъл и спа центрове

Да се разширят възможностите за превенция и възстановяване на здравето за българските граждани в медикъл и спа центровете у нас и това да бъде финансирано от общественото здравеопазване . Темата отново бе поставена от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм по време на дискусия с участието на министъра на здравеопазването д-р Галя..

публикувано на 30.10.24 в 11:04
Мартин Димитров

Мартин Димитров: В едно пътуване всеки трябва да се почувства специален

Мартин Димитров е на 24 години, роден в Мадрид, вече е посетил 52 държави , живял е в четири и продължава да пътува.  Превърнал е хобито си в професия, сега е екскурзовод и е убеден , че всеки млад човек може успешно да се реализира в България.  Как се справя с предизвикателствата на професията , как се подготвя за едно пътуване,..

публикувано на 30.10.24 в 08:43
Доц. Андрей Андреев

Доц. Андрей Андреев: Лекар - пациент - това е среща на доверието със съвестта

Доц. Андрей Андреев , един от водещите офталмолози в България, гост в предаването "Нощен хоризонт" споделя за своите дълбоки размисли върху офталмологията, медицината и човешките взаимоотношения.  " Срещата между пациента и лекаря е среща на доверието със съвестта , каза за БНР доц. Андрей Андреев . Това определение, споделено от..

публикувано на 29.10.24 в 10:55

Пред рисковите секции във Велико Търново и региона полицейското присъствие се засилва

В област Велико Търново избирателната активност към 11 часа е 10,78 процента и е с едно на сто по-висока от изборите през юни. От десетте общини в региона най-висока е активността в община Сухиндол – 17,6 %, а най-ниска от 7,8 % е в община Горна Оряховица. 6 машини са спрели работа. От тях не се разпечатва вота на избирателите, а само номера на..

публикувано на 27.10.24 в 12:31

Информационните магистрали, от които вече зависи (почти) всичко

През последните години някои развития в технологиите се превърнаха в повод за прогнози за крах на човешката цивилизация. Алгоритмите в социалните мрежи са обвинени за убийството на понятието "истина". Видимите скокове на изкуствения интелект са вече инструмент и за постигането на зловредни цели и създават допълнително притеснение заради..

публикувано на 26.10.24 в 14:05
Татяна Викторова

Кампанията "Родители с тийнейджъри" на Асоциацията на козметиците в България започва на 28 октомври

От 28.10. до 03.11.24 г. (включително) ще се проведе поредното издание на кампанията " Родители с тийнейджъри"  по инициатива на Асоциация на козметиците в България . В рамките на една седмица членове на организацията – козметици ще организират ден на отворени врати в салоните си за красота и ще проведат безплатни..

публикувано на 20.10.24 в 08:32