"Идеята приемникът на КПКОНПИ да има пълни разследващи функции - в това число подслушване, проследяване, задържане - е смущаваща. Но по-плашещото е идеята всички инспекторати в държавните звена да преминат към наследника на КПКОНПИ. Това е една малко по-уродлива форма от Комитета за държавна сигурност през 60-те година на миналия век. Имаме ДАНС с подслушване и проследяване с всички екстри, имаме МВР, имаме прокуратура и имаме военни служби. И сега ще направим пета, още повече, както се говори - с евентуални нейни инструментариуми, т.е. да се изгражда отново апарат за подслушване проследяване и т.н. Това са неща, с които, ако започва едно управление, катастрофата е неизбежна".
Този коментар направи в предаването "Политически НЕкоректно" Румен Петков, лидер на партия АБВ, която е част от коалицията "БСП за България".
Той припомни обществената реакция по време на първото правителство на ГЕРБ, когато стана ясно, че министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов е използвал по 15-16 хиляди подслушвания и проследявания годишно:
"Ние в момента имаме проблем. Нямаме единен регистър на подслушванията. Това означава, че един човек може да бъде подслушван от 2-3 звена. ... Когато направихме БОРКОР с идея да смажем корупцията - тя набъбна. След това направихме КПКОНПИ. Тогава обяснявахме, че в този си вид тази комисия няма как да сработи и може да се превърне в инструмент за разправа. В момента в КПКОНПИ има дела за стотици милиони и когато се казва, че трябва да се правят промени, трябва тези неща да са ясни".
Румен Петков подчерта, че подкрепя казаното от Кирил Петков при откриването на 47-ото Народно събрание, че е време за истинско правосъдие в България, "където никой не се чувства безнаказан":
"В това число и всички 240 депутати, които са избрани сега", смята лидерът на АБВ.
По думите му активният диалог и диалогът пред очите на обществото са необходимите инструменти, за да бъде едно коалиционно управление успешно:
"Приветствам диалога, но той трябва да бъде активен фактор в нашето ежедневие, а не да започнем един диалог пред публиката, да се скрием после от нея и след това да замерим публиката с крайния продукт".
Според Петков е ясно, че в коалиционното правителство ще има квоти на всяка от формациите.
Кирил Петков: Всички партньори в бъдещата коалиция ще получат министерски постове
"Ако се запази една смущаваща тенденция, тя би могла да е чисто медийна интерпретация, аз не бих я приписал на кой от политическите участници в диалога, ресурсите да бъдат контролирани на 2-3 места в държавата, а всичко останало да бъде обезвъздушено... ако продължава да се създава впечатлението, че животът почва днес и аз лично държа да управлявам това, това и това - мисля, че кризата е неизбежна.
Ако диалогът е с решимост за утре, ако в него общественият и държавният интерес е водещият, в това число някои от формациите да претърпят щети, мисля, че могат да са безпредметни страховете, че март-април 2022-ра ще си говорим за избори", каза лидерът на АБВ.
Интервюто на Петър Волгин с Румен Петков в предаването "Политически НЕкоректно" можете да чуете от звуковия файл.
Кирил Петков е внесъл в деловодството на 51-вото Народно събрание отказ от имунитета си като народен представител. Това потвърдиха от пресцентъра на парламента за БТА . Вчера изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов поиска имунитета на съпредседателя на "Продължаваме промяната" Кирил Петков. Сарафов поиска имунитета на Кирил..
Сирийският опозиционер Мохамед ал Башир ще оглави временно правителство (до 1 март 2025 г.) в страната след свалянето на Башар Асад. Башир е свързан с ислямистката групировка "Хаят Тахрир ал Шам", която беше основната сила в светкавичната офанзива срещу силите на Асад. Той обяви, че ще е временен премиер в телевизионно обръщение, цитирано от..
На тържествена церемония в Гербовата зала на президентството държавният глава Румен Радев удостои четирима изявени лекари с орден "Св. св. Кирил и Методий" огърлие за приноса им в развитието на медицинската наука. Отличието получиха ендокринологът професор Сабина Захариева, вирусологът професор Радка Аргирова, педиатърът професор Боряна Слънчева..
Председателят на Народното събрание Наталия Киселова обяви, че след формиране на парламентарните комисии и съгласувано с техните председатели, ще предложи график за провеждане на процедурите по избор на органи и членове на органи с изтекъл или прекратен мандат и на неконституирани органи. В началото на днешното извънредно пленарно заседание тя прочете..
Със сигурност има подобрение от въвеждането на малкия ринг в София, нискоемисионната зона за стари автомобил, но това е незначително за размерите на града , каза в интервю пред БНР Калина Цолова, анализатор на програма "Климат" в Центъра за изследване на демокрацията. "Както е записана наредбата, в сегашните текстове предвижда..
Решението на румънския Конституционен съд създава прецедент в целия евроатлантически свят и показва колко сериозен е проблемът с руската намеса в изборите в страни от ЕС и НАТО. Това каза пред БНР дипломатът Стефан Тафров в коментар на анулираните президентски избори в Румъния, след като службите за сигурност на страната разкриха чуждестранна..
В бюджета за догодина са заложени близо 400 милиона лева за подготовката на либерализацията на тока за бита, но дали крайните потребители ще излязат на свободния пазар окончателно от 1 януари 2026, както предвижда законът, ще зависи от решението на парламента. Това каза служебният министър на енергетиката Владимир Малинов по повод внесените в Народното..
Това е политическа война, Борислав Сарафов в момента изпълнява поръчка на други политически лидери. Това е бухалка. Така директорът на..
"Асад е голям виновник в това, което се случи и с него, и със страната му." Това заяви пред БНР Оля Ал-Ахмед, журналист, публицист и преводач...
Предвижда се от 1 юли догодина всички пенсии за трудова дейност, отпуснати до 31 декември 2024 г., да се индексират с между 8 и 9 на сто по..