Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Румен Петков: Идеята приемникът на КПКОНПИ да има пълни разследващи функции е смущаваща

В коалиционното правителство ще има квоти на всяка от формациите

Румен Петков
Снимка: Борислава Борисова, БНР

"Идеята приемникът на КПКОНПИ да има пълни разследващи функции - в това число подслушване, проследяване, задържане - е смущаваща. Но по-плашещото е идеята всички инспекторати в държавните звена да преминат към наследника на КПКОНПИ. Това е една малко по-уродлива форма от Комитета за държавна сигурност през 60-те година на миналия век. Имаме ДАНС с подслушване и проследяване с всички екстри, имаме МВР, имаме прокуратура и имаме военни служби. И сега ще направим пета, още повече, както се говори - с евентуални нейни инструментариуми, т.е. да се изгражда отново апарат за подслушване проследяване и т.н. Това са неща, с които, ако започва едно управление, катастрофата е неизбежна". 

Този коментар направи в предаването "Политически НЕкоректно" Румен Петков, лидер на партия АБВ, която е част от коалицията "БСП за България".

Той припомни обществената реакция по време на първото правителство на ГЕРБ, когато стана ясно, че министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов е използвал по 15-16 хиляди подслушвания и проследявания годишно:

"Ние в момента имаме проблем. Нямаме единен регистър на подслушванията. Това означава, че един човек може да бъде подслушван от 2-3 звена. ... Когато направихме БОРКОР с идея да смажем корупцията - тя набъбна. След това направихме КПКОНПИ. Тогава обяснявахме, че в този си вид тази комисия няма как да сработи и може да се превърне в инструмент за разправа. В момента в КПКОНПИ има дела за стотици милиони и когато се казва, че трябва да се правят промени, трябва тези неща да са ясни".

Румен Петков подчерта, че подкрепя казаното от Кирил Петков при откриването на 47-ото Народно събрание, че е време за истинско правосъдие в България, "където никой не се чувства безнаказан":

"В това число и всички 240 депутати, които са избрани сега", смята лидерът на АБВ.

По думите му активният диалог и диалогът пред очите на обществото са необходимите инструменти, за да бъде едно коалиционно управление успешно:

"Приветствам диалога, но той трябва да бъде активен фактор в нашето ежедневие, а не да започнем един диалог пред публиката, да се скрием после от нея и след това да замерим публиката с крайния продукт". 

Според Петков е ясно, че в коалиционното правителство ще има квоти на всяка от формациите.

Кирил Петков: Всички партньори в бъдещата коалиция ще получат министерски постове

"Ако се запази една смущаваща тенденция, тя би могла да е чисто медийна интерпретация, аз не бих я приписал на кой от политическите участници в диалога, ресурсите да бъдат контролирани на 2-3 места в държавата, а всичко останало да бъде обезвъздушено... ако продължава да се създава впечатлението, че животът почва днес и аз лично държа да управлявам това, това и това - мисля, че кризата е неизбежна.

Ако диалогът е с решимост за утре, ако в него общественият и държавният интерес е водещият, в това число някои от формациите да претърпят щети, мисля, че могат да са безпредметни страховете, че март-април 2022-ра ще си говорим за избори", каза лидерът на АБВ. 

Интервюто на Петър Волгин с Румен Петков в предаването "Политически НЕкоректно" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Протести на служители на екоминистерството в София и Благоевград

Служители на Министерството на околната среда и водите блокираха за кратко ключови булеварди в София и в Благоевград с искане да получат 30-процеттно увеличение на заплатите до края на годината.  С огромен транспарант на КНСБ протестиращите успяха да блокират движението на основен булевард  в Благоевград, но само в едната посока, защото  кметът..

публикувано на 05.12.24 в 15:05

ЕК за събитията в Грузия: Всички опции са на масата

"Всички опции са на масата, когато става дума за продължаващо влошаване на демократичната обстановка" - така говорителката на Европейската комисия Анита Хипер отговори дали ЕС ще се присъедини към наложените от Украйна санкции на грузински официални лица.  Санкционирани са 19 души, сред които основателят на партията "Грузинска мечта" Бидзина..

публикувано на 05.12.24 в 14:50
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов

Борисов сменя тактиката, ще търси управленско мнозинство

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че е изненадан от подкрепата на "ДПС – Ново начало" за Наталия Киселова.  Той увери, че не е бил уведомен за водени разговори от БСП в тази посока и дори допусна, че след обсъждане с партията си, е възможно да предприеме нова тактика: И десетият опит не се увенча с успех: Няма избран председател на НС..

публикувано на 05.12.24 в 14:49
доц. Наталия Киселова

Наталия Киселова: Трябват ни съвместни усилия в НС и те да бъдат над 121 гласа

Един от субектите в рамките на НС иска спешни избори – ДПС НН, нашето разбиране е, че изборите не трябва да станат при тези условия и с тези хора, които са на водещите позиции, независимо каква е законовата уредба за провеждане на изборите. Това каза доц. Наталия Киселова, кандидат на БСП-ОЛ за председател на НС, в интервю пред БНР...

публикувано на 05.12.24 в 14:47

ЕК с мерки срещу ТикТок по Акта за дигиталните услуги

Европейската комисия издаде "заповед за задържане" на платформата ТикТок по Акта за дигиталните услуги. Това означава нареждане да замрази и запази данните, свързани с рисковете, които нейните услуги могат да породят върху изборните процеси. Макар Комисията да отрича, мярката е и във връзка с изборните резултати от президентския вот в..

публикувано на 05.12.24 в 14:41
Румяна Угърчинска

Политическа криза във Франция. Ще намери ли Макрон фигура, която може да разговаря с Льо Пен?

"Трудно ще бъде за президента Макрон да предложи на парламента нещо, което може да събере тези, които не могат да се разберат. Проблемът е, че няма стабилно мнозинство". Това обясни пред БНР журналистът Румяна Угърчинска. Френският премиер Мишел Барние подаде оставката си, след като снощи беше свален с исторически вот на недоверие..

публикувано на 05.12.24 в 14:37
Костадин Костадинов

Костадинов: Вече имаме нова политическа формация в парламента - "БСП - Ново начало"

С остра оценка след днешното гласуване за председател на Народното събрание излезе лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов: Балотаж между Наталия Киселова и Силви Кирилов за председател на НС И десетият опит не се увенча с успех: Няма избран председател на НС "Изводите от това, което се случи днес, са два. Първо, че има санитарен..

публикувано на 05.12.24 в 14:33