Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Румен Петков: Идеята приемникът на КПКОНПИ да има пълни разследващи функции е смущаваща

В коалиционното правителство ще има квоти на всяка от формациите

Румен Петков
Снимка: Борислава Борисова, БНР

"Идеята приемникът на КПКОНПИ да има пълни разследващи функции - в това число подслушване, проследяване, задържане - е смущаваща. Но по-плашещото е идеята всички инспекторати в държавните звена да преминат към наследника на КПКОНПИ. Това е една малко по-уродлива форма от Комитета за държавна сигурност през 60-те година на миналия век. Имаме ДАНС с подслушване и проследяване с всички екстри, имаме МВР, имаме прокуратура и имаме военни служби. И сега ще направим пета, още повече, както се говори - с евентуални нейни инструментариуми, т.е. да се изгражда отново апарат за подслушване проследяване и т.н. Това са неща, с които, ако започва едно управление, катастрофата е неизбежна". 

Този коментар направи в предаването "Политически НЕкоректно" Румен Петков, лидер на партия АБВ, която е част от коалицията "БСП за България".

Той припомни обществената реакция по време на първото правителство на ГЕРБ, когато стана ясно, че министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов е използвал по 15-16 хиляди подслушвания и проследявания годишно:

"Ние в момента имаме проблем. Нямаме единен регистър на подслушванията. Това означава, че един човек може да бъде подслушван от 2-3 звена. ... Когато направихме БОРКОР с идея да смажем корупцията - тя набъбна. След това направихме КПКОНПИ. Тогава обяснявахме, че в този си вид тази комисия няма как да сработи и може да се превърне в инструмент за разправа. В момента в КПКОНПИ има дела за стотици милиони и когато се казва, че трябва да се правят промени, трябва тези неща да са ясни".

Румен Петков подчерта, че подкрепя казаното от Кирил Петков при откриването на 47-ото Народно събрание, че е време за истинско правосъдие в България, "където никой не се чувства безнаказан":

"В това число и всички 240 депутати, които са избрани сега", смята лидерът на АБВ.

По думите му активният диалог и диалогът пред очите на обществото са необходимите инструменти, за да бъде едно коалиционно управление успешно:

"Приветствам диалога, но той трябва да бъде активен фактор в нашето ежедневие, а не да започнем един диалог пред публиката, да се скрием после от нея и след това да замерим публиката с крайния продукт". 

Според Петков е ясно, че в коалиционното правителство ще има квоти на всяка от формациите.

Кирил Петков: Всички партньори в бъдещата коалиция ще получат министерски постове

"Ако се запази една смущаваща тенденция, тя би могла да е чисто медийна интерпретация, аз не бих я приписал на кой от политическите участници в диалога, ресурсите да бъдат контролирани на 2-3 места в държавата, а всичко останало да бъде обезвъздушено... ако продължава да се създава впечатлението, че животът почва днес и аз лично държа да управлявам това, това и това - мисля, че кризата е неизбежна.

Ако диалогът е с решимост за утре, ако в него общественият и държавният интерес е водещият, в това число някои от формациите да претърпят щети, мисля, че могат да са безпредметни страховете, че март-април 2022-ра ще си говорим за избори", каза лидерът на АБВ. 

Интервюто на Петър Волгин с Румен Петков в предаването "Политически НЕкоректно" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Митев

Владимир Митев: В Румъния има взаимно оспорване между новите и старите политически елити

Изводът от ситуацията в Румъния е, че в момента има голямо взаимно оспорване между новите и старите политически елити. На 24 ноември видяхме как гражданският сектор – НПО-тата,  се усили за Ласкони. Така коментира политическата картина в Румъния Владимир Митев, журналист от румънската секция на радио "България", в интервю пред БНР. "От..

публикувано на 10.12.24 в 18:12

Израелски военни отцепиха район в Южна Сирия, бомбардирайки преди това военни обекти в страната

Израелските военни отцепиха район в Южна Сирия, след като преди това бомбардираха основни военни обекти в страната. Турция определи случващото се като окупация, а на третия ден след свалянето на Башар Асад в Дамаск беше назначен временен премиер.   Израелският министър на отбраната Израел Кац обяви, че заедно с премиера Бенямин Нетаняху е..

публикувано на 10.12.24 в 18:08

България няма стратегическа насоченост на инвестициите в иновации

България няма стратегическа насоченост на инвестициите в иновации. Две трети от парите за технологично обновление на икономиката са на бизнеса, а за втора година Националният иновационен фонд няма бюджет. Това каза пред БНР главният икономист на Центъра за изследване на демокрацията Руслан Стефанов. Годишният доклад за иновациите в България..

публикувано на 10.12.24 в 17:24
Марк Рюте

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте на посещение в България

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте ще посети учебния полигон "Ново село“ на 19 декември, съобщават от Министерството на отбраната.  Той ще се срещне с ръководството на министерството и ще се запознае с дейността на многонационалната бойна група, на която нашата страна е домакин.

публикувано на 10.12.24 в 17:12
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Да се вдигне акцизът на горивата за още приходи в бюджета

Би могло да се помисли и за акциза на горивата, освен увеличението на цигари и алкохол, защото през настоящата година горивата бяха със стабилни цени. И като акцизна стока също да се увеличи, което да вкара приходи в бюджета. Това перпоръча Румен Гълъбинов, икономист, финансист, застраховател и бивш зам.-председател на КФН , в интервю пред..

публикувано на 10.12.24 в 17:10

Националната библиотека спешно се нуждае от допълнителна сграда, в която да съхранява фонда си

Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий" в София отчита ръст на нови читатели през последната година. Броят на използваните документи и броят на посещенията в библиотеката е нараснал. Това съобщи за БНР директорката на Националната библиотека проф. Красимира Александрова.  Напливът от читатели към Националната библиотека "Св. Св. Кирил и..

публикувано на 10.12.24 в 17:08

Разкрита е престъпна схема за фиктивни сделки с гориво, освободено от акциз за 9,5 млн. лева

Разкрита е схема за данъчни престъпления чрез използване на документи с невярно съдържание при осъществяване на фиктивни сделки с гориво, освободено от акциз. Избегнатото е плащане на акциз за над 9,5 млн. лева. На пресконференция окръжният прокурор на Пловдив Ваня Христева обясни, че дружеството, което е било регистрирано като данъчен склад..

публикувано на 10.12.24 в 17:04