"Идеята приемникът на КПКОНПИ да има пълни разследващи функции - в това число подслушване, проследяване, задържане - е смущаваща. Но по-плашещото е идеята всички инспекторати в държавните звена да преминат към наследника на КПКОНПИ. Това е една малко по-уродлива форма от Комитета за държавна сигурност през 60-те година на миналия век. Имаме ДАНС с подслушване и проследяване с всички екстри, имаме МВР, имаме прокуратура и имаме военни служби. И сега ще направим пета, още повече, както се говори - с евентуални нейни инструментариуми, т.е. да се изгражда отново апарат за подслушване проследяване и т.н. Това са неща, с които, ако започва едно управление, катастрофата е неизбежна".
Този коментар направи в предаването "Политически НЕкоректно" Румен Петков, лидер на партия АБВ, която е част от коалицията "БСП за България".
Той припомни обществената реакция по време на първото правителство на ГЕРБ, когато стана ясно, че министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов е използвал по 15-16 хиляди подслушвания и проследявания годишно:
"Ние в момента имаме проблем. Нямаме единен регистър на подслушванията. Това означава, че един човек може да бъде подслушван от 2-3 звена. ... Когато направихме БОРКОР с идея да смажем корупцията - тя набъбна. След това направихме КПКОНПИ. Тогава обяснявахме, че в този си вид тази комисия няма как да сработи и може да се превърне в инструмент за разправа. В момента в КПКОНПИ има дела за стотици милиони и когато се казва, че трябва да се правят промени, трябва тези неща да са ясни".
Румен Петков подчерта, че подкрепя казаното от Кирил Петков при откриването на 47-ото Народно събрание, че е време за истинско правосъдие в България, "където никой не се чувства безнаказан":
"В това число и всички 240 депутати, които са избрани сега", смята лидерът на АБВ.
По думите му активният диалог и диалогът пред очите на обществото са необходимите инструменти, за да бъде едно коалиционно управление успешно:
"Приветствам диалога, но той трябва да бъде активен фактор в нашето ежедневие, а не да започнем един диалог пред публиката, да се скрием после от нея и след това да замерим публиката с крайния продукт".
Според Петков е ясно, че в коалиционното правителство ще има квоти на всяка от формациите.
Кирил Петков: Всички партньори в бъдещата коалиция ще получат министерски постове
"Ако се запази една смущаваща тенденция, тя би могла да е чисто медийна интерпретация, аз не бих я приписал на кой от политическите участници в диалога, ресурсите да бъдат контролирани на 2-3 места в държавата, а всичко останало да бъде обезвъздушено... ако продължава да се създава впечатлението, че животът почва днес и аз лично държа да управлявам това, това и това - мисля, че кризата е неизбежна.
Ако диалогът е с решимост за утре, ако в него общественият и държавният интерес е водещият, в това число някои от формациите да претърпят щети, мисля, че могат да са безпредметни страховете, че март-април 2022-ра ще си говорим за избори", каза лидерът на АБВ.
Интервюто на Петър Волгин с Румен Петков в предаването "Политически НЕкоректно" можете да чуете от звуковия файл.
Със сигурност има подобрение от въвеждането на малкия ринг в София, нискоемисионната зона за стари автомобил, но е незначително за размерите на града, каза в интервю пред БНР Калина Цолова, анализатор на програма "Климат" в Центъра за изследване на демокрацията. "По принцип, както е записана наредбата, в сегашните текстове предвижда..
Решението на румънския Конституционен съд създава прецедент в целия евроатлантически свят и показва колко сериозен е проблемът с руската намеса в изборите в страни от ЕС и НАТО. Това каза пред БНР дипломатът Стефан Тафров в коментар на анулираните президентски избори в Румъния, след като службите за сигурност на страната разкриха чуждестранна..
В бюджета за догодина са заложени близо 400 милиона лева за подготовката на либерализацията на тока за бита, но дали крайните потребители ще излязат на свободния пазар окончателно от 1 януари 2026, както предвижда законът, ще зависи от решението на парламента. Това каза служебният министър на енергетиката Владимир Малинов по повод внесените в Народното..
На 11 и 12 декември президентът Румен Радев ще продължи провеждането на консултации с парламентарните групи в 51-вото Народно събрание в съответствие с чл. 99, ал. 1 от Конституцията, съобщават от прессекретариата на държавния глава. За консултации във връзка с връчването на проучвателен мандат за съставяне на правителство на 11 декември от..
На извънредно заседание Народното събрание създаде временна комисия, която да изработи нов правилник за дейността и работата на парламента. За председател е избран депутатът от ГЕРБ-СДС Христо Гаджев. Днешното пленарно заседание е извънредно и първо след проточили се 26 дни избор на председател на парламента и продължи точно 30 минути. Целта..
Изследване показва, че местната власт стои по-стабилно от националната на фона на политическата нестабилност, а местният климат за почтеност в общините се повишава. Това са част от изводите в годишното изследване за Индекса на Местната система за почтеност на Асоциацията "Прозрачност без граници". Според резултатите от индекса, който е със стойности от..
3% дефицит на бюджета на България за 2025 г. е антицел, по-скоро искам да окуража политиците да направят правителство, за да има с кого да се говори. Сега към кого да отправя коментарите си за бюджета? Това каза Николай Василев, бивш вицепремиер и министър на икономиката и държавната администрация, в интервю пред БНР. "За мен..
Това е политическа война, Борислав Сарафов в момента изпълнява поръчка на други политически лидери. Това е бухалка. Така директорът на..
"Асад е голям виновник в това, което се случи и с него, и със страната му." Това заяви пред БНР Оля Ал-Ахмед, журналист, публицист и преводач...
Предвижда се от 1 юли догодина всички пенсии за трудова дейност, отпуснати до 31 декември 2024 г., да се индексират с между 8 и 9 на сто по..