Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Метавселената - утопия или антиутопия?

Виртуален хор на Ерик Уитакър

Ако се чудите как ще изглежда интернет вбъдеще, Марк Зукърбърг вече намекна, нещо повече дори прекръсти компанията си и обяви, че ще изгражда следваща версия на световната мрежа, а именно метавселената - думата, която всички спрягат. 

Освен смяната на името, фейсбук обяви, че пренасочва усилията си от социалните мрежи, бягайки от критиките, които те предизвикаха от страна на регулатори и защитници на личните данни, към изграждането на, по думите им, успеха от мобилния интернет. Място, където можете да учите, работите, пазарувате, да се срещате с хора, играете и творите в изцяло реализиран, споделен и свързан виртуален свят. 

Поразтърсената компания дори промени името си на "Мета", за да подчертае новия курс, който поема. Но какво се крие зад толкова засукана дума и какво ще представлява метавселената? 

 Самият термин не е нов, измислен е от автора на научно фантастични романи Нийл Стивънсън през 1992 в книгата му "Снежен крах" 
"Това, което си представях тогава, днес наричаме онлайн три Де свят с множество участници. Това означава, че в него могат да влизат голям брой хора и да общуват помежду си в реално време. Видяхме го на практика в много игри. Но сега идеята е този свят да не е само на екрана на компютъра или игровата конзола, а да е три Де виртуална реалност, когато сложите очилата."


Сега, близо 30 години по-късно, метавселената напуска научната фантастика, за да се превърне в реалност. Каква обаче, ще е основната разлика между днешният мобилен интернет и бъдещата версия, обяснява Марк Зукърбърг. 
"Следващата платформа и медия ще е още по-задълбочена и ще ви позволява да се потопите в преживяването, не само да го наблюдавате."

Защо ни е нужна метавселена ли? След избухването на ковид-пандемията технологичните компании се опитват да отговорят на нуждата от онлайн общуване, но по-пълнокръвно, по-близо до истинския живот. "Мета" обещава да предложи точно това - усещането, че споделяе физическо пространство с други хора. 
"Ще виждате лицевите им изражения, езика на тялото, може дори да виждате дали имат печеливша ръка в игра на карти. Ще съдържа всички фини знаци от общуването ни, които днешните технологии не могат да предложат."

Идеята е, че като си сложите очилата за виртуална реалност, ще прекрачите в онлайн света. За да усили чувството за реалност, "Мета" ще разработи очила и слушалки със сетива, копиращи лицевите изражения, гласовите данни и жестовете. Но и това не е всичко, те работят по технологии, които да създават смесена реалност. 
"Представете си как работите на виртуалното си бюро с множество екрани и в същото време виждате истинското бюро толкова реално, че може да вземете химикал и да напишете нещо без да сваляте очилата за виртуална реалност."


Освен да се забавлявате, общувате, пътувате и пазарувате във виртуалния свят, ще можете да си купите виртуално произведение на изкуството и да го изложите във виртуалния си дом.

Компанията обяви и амбицията си да впрегне европейския талант в изграждането на метавселената. Ще бъдат разкрити 10 хиляди работни места в Европейския съюз, заделени са и 50 милиона долара. В прессъобщението на "Мета" се казва, че Европа е страхотно място за инвестиции, защото има голям потребителски пазар, първокласни университети и най-важното таланти от световна класа. Европейските политици играят и ключова роля в оформянето бъдещето на интернет и се стремят да заложат в него европейските ценности като свободата на изразяване, прозрачността и човешките права. 

Не бива да забравяме, че идеята, която Зукърбърг лансира е само една визия на метавселената и експертите я определят като централизирана, дело на голям технологичен гигант. 

"Предвид успеха на Фейсбук като социална мрежа, можем да се досетим, че версията им на метавселена и услугите им няма да са децентрализирани. Т.е. те няма да предоставят платформата на общността, която да я управлява демократично."
обяснява Дейв Кар от базирания на блокчейн онлайн свят "Дисентраленд" - една от активните метавселени,  децентрализирана, управлявана от потребителите си и наистина плод на съвместен труд. Още примери са игри като Фортнайт и Ролблокс, както и платформата "Втори живот", която има близо милион потребителите в пика си през 2007 година. 

"Смятам, че децентрализираният модел е много по-привлекателен за хората, защото имат място, където могат да създават или изразяват каквото си пожелаят, в рамките на разумното, разбира се. Това ще е основната разлика между отворените метавселени и изживяването, което ще предложи фейсбук."

Мета обаче рискува да пренебрегне най-съществената характеристика на метавселената и предстоящата промяна в поведението на потребителите, ако не създаде инструменти за  цифрова собственост, смята пионерът в сферата на виртуалните светове Ят Сиу.
„Това, което Facebook прави e „фалшива метавселена“, освен ако компанията обясни как можем наистина да притежаваме неща в нея. Дотогава това е просто Дисниленд. Това е хубаво място, където искаме да прекараме известно време, но не и да живеем. Това не място, където можем да изградим истински бизнес“, 

Примерите за високия интерес към придобиването на собственост във виртуални светове стават все повече, като наскоро виртуален парцел в "Дисентраленд" бе продаден за 2,4 млн. долара. 


Сеул обяви, че ще е първият град в метавселената. Управата на южнокорейската столица ще организира културни и музикални събития в онлайн света. А Барбадос ще е първата суверенна нация с посолоство в метавселената. Външното министерство на островната държава е сключило договор с "Дисентраленд" за създаването на цифрово посолство. 

Световно известният музикант Жан-Мишел Жар заяви, че вече използва метавселената и хората нямат основание да се страхуват от това антиутопично бъдеще. Появата на изкуствения интелект и метавселените ще променят живота на всички на планетата, включително за хората на изкуството. Но няма причина за страх, подчерта Жар. 
"Смятам, че днес използваме едва десет процента от мозъка си. Ако изкуственият интелект или алгоритмите и роботите ни помогнат да използваме и останалите 90 процента, тогава очаквам да имаме много добра музика, филми и романи."

Бащата на термина Нийл Стивънсън обаче не е особен оптимист за интерпретацията, която технологичните гиганти ще предложат на измисления от него свят. Предстоят ни няколко трудни години, защото хората изгубиха доверие в обществото, институциите и демократичните ценности, смята Стивънс.
"Всеки път когато нова медия за общуване влезе в употреба, много бързо за нея се закачат лоши играчи, която я използват, за да създават проблеми."

На "Мета" ще е нужно поне десетилетие, за да съгради виртуалния свят. Предостатъчно време, за да си отговорим на въпросите: каква точно онлайн вселена искаме да населяваме, каква част от живота си искаме да пренесем в три Де света и къде теглим чертата между истинския живот и виртуалната реалност?

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стефан Тафров

Стефан Тафров: Победа на Харис би дала време за военностратегическа стабилизация на Европа

Европа трябва да си стъпи на краката във военностратегическо отношение и победа на Харис би дала време на този процес, докато изборът на Тръмп би лишил от време този процес.   Това каза пред БНР дипломатът Стефан Тафров и подчерта , че интересите на Европа са интереси на България. Кремъл иска победа на Доналд Тръмп , защото "той е..

публикувано на 05.11.24 в 13:38
Жп гарата в Барселона, 4 ноември 2024 г.

Нормализира се обстановката след проливните дъждове в Каталуния

Обстановката в Каталуния се нормализира след проливните дъждове в Барселона и Тарагона. Голяма част от трафика по пътищата и движението на влаковете са възстановени. Железопътният превозвач Renfe съобщи, че всички влакове се движат нормално с изключение на композициите до Салоу и Порта Вентура. Две пътни отсечки в Тарагона остават затворени..

публикувано на 05.11.24 в 13:20
Заместник-председателят и говорител на ЦИК Росица Матева.

ЦИК изпраща на прокурор видеозаписите от броенето в 7 избирателни секции

ЦИК изпраща на прокурор видеозаписите от броенето в 7 избирателни секции заради разминаването с протоколите с резултатите. Иска се прокурорите да проверят дали са налице данни за съставяне на документи с невярно съдържание, съобщи председателят на ЦИК Камелия Нейкова: "В случай че бюлетините, които са в чувалите, след тяхното преброяване не..

публикувано на 05.11.24 в 13:07

Инвеститорите в очакване на изхода от двубоя Тръмп - Харис

Европейските пазари откриха без съществена промяна днешната си търговия след позитивно представяне на азиатските и загуби на Уолстрийт снощи. Основният фокус на инвеститорите е резултатът от президентските избори в Съединените щати. Липсата на яснота кой ще е победителят в президентската надпревара между Тръмп и Харис изнервя инвеститорите...

публикувано на 05.11.24 в 12:52
Мария Филипова, председател на КЗП

КЗП даде 14-дневен срок на фирмите за бързи кредити да преразгледат неравноправните клаузи

Комисията за защита на потребителите е започнала мащабни проверки на фирмите за бързи кредити след установени множество нелоялни търговски практики в договорите и общите условия в небанковите финансови институции, обяви председателят на КЗП Мария Филипова. Тя призова потребителите да не се страхуват, защото не са сами. И още да се подават..

публикувано на 05.11.24 в 12:49

Стачка на жп служителите в Италия след нападение над кондуктор

В Италия се провежда спонтанна осемчасова национална стачка в жп транспортa до 17 часа местно време. Стачката бе обявена веднага от синдикатите, след като кондуктор бе наръган с нож. Той проверявал билетите на пътниците на регионалния влак Генуа - Бусала. Двама младежи - италианка и партньорът ѝ от египетски произход нямали билет и той ги..

публикувано на 05.11.24 в 12:45
Екатерина Захариева в ЕП, 5 ноември 2024 г.

Екатерина Захариева в ЕП: Подкрепям отпускането на повече средства в иновациите за отбрана

"Подкрепям отпускането на повече средства в областта на иновациите за отбрана" - така българският кандидат за еврокомисар по стартъпите, изследванията и иновациите Екатерина Захариева отговори на въпрос по време на изслушването си днес в Европейския парламент. "Широко разпространено е мнението, че заради войната в Украйна периодът на..

публикувано на 05.11.24 в 12:29