Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Аврамов: Бъдещото управление прилича на правителство на националното съгласие след хунски режим

Какъв ще бъде профилът на новото правителство

Емил Спахийски: Дано не бъдем отново шараните, които ще лапнат въдицата на поредните банкери спасители

Колаж от първия ден на новия парламент
Снимка: БГНЕС

Правителството, което в момента правим, прилича на правителство на националното съгласие след хунски режим, който е минал и е оставил варварски поражения във всяка сфера на дейност. Това мнение изрази пред БНР политологът Димитър Аврамов.

Големият въпрос според Аврамов е да има съгласие за реформи в държавата и за намаляване на държавата, а не да се прави ляво-центристко правителство, което да увеличава социалните разходи и да успокои хората, като емитира дълг.

„Защото бизнесът, хората, които плащат издръжката на държавата, които внасят в бюджета, няма да издържат следващата година.“

„Общите разходи на правителството само за октомври се увеличават с 2,9 милиарда лева спрямо миналата година. Общото усещане е, че служебният кабинет увеличава разходите на правителството“, отбеляза политологът.

„В държава, в която цялата енергийна система е държавна, без електроразпределителните дружества. Голямата част от производството на ток, от неговата дистрибуция през НЕК, и морковът, и тоягата са в държавата и днес се събуждаме, бизнесът се събужда с двойно или тройно увеличени разходи за ток. Всичко това е в полето на държавата и нейният президент и хората, които трябва да съставят правителство, оттук нататък трябва да спрат да говорят с приповдигнат тон.“

Според Аврамов отговорност за фалита на енергийната система на България е на ГЕРБ, но от днес нататък „не трябва да позволяваме нито на президента, нито на новото управление да бъде самохвално, защото ще се превърне много бързо в партия ГЕРБ“.

Димитър Аврамов  Снимка: БГНЕС

Според Димитър Аврамов Корнелия Нинова е превърнала БСП в националистическа формация, синьото също не е „онова синьо“, политическото пространство е друго и тепърва ще се появяват контурите на българската партийна система.

От четирипартийна коалиция не може да се очаква консенсус за далечното бъдеще, защото това не ѝ е делегирано от избирателите, уточни политологът.

От предишната тройна коалиция не трябва да се повтарят самонадеяността и усещането, че „бюджетът им е бащиния“, смята Аврамов.

„ДПС са в официална политическа карантина от много време. (…) Стават старата мома на българската политика – неискана от никого, свадлива, размахваща пръст и караща се на всеки“, заяви още той.

По отношение на „Възраждане“ политологът допълни, че тепърва предстои да видим дали има нещо ново като качество и политически идеи, или това е просто прегрупиране на квазинационалистическия и квазипатриотичния вот.

Емил Спахийски  Снимка: Личен архив

Нещата вървят към правителство. Още веднъж няма да бъде простено на партиите на промяната да се превръщат в партии на статуквото, в партии на ината, да бъдат орел, рак и щука, посочи в предаването „Преди всички“ Емил Спахийски, главен редактор на вестниците „Монитор“ и „Телеграф“.

Спахийски открива нещо символично в днешния ден, в който официално започват консултациите за съставяне на правителство – „денят на шарана или денят на банкера“.

„Искрено се надявам да не бъдем, българският народ, отново шараните, които ще лапнат въдицата на поредните банкери, които са спасители.“

Журналистът изтъкна като недостатък заявения модел всяка политическа сила да има изцяло контрол върху дадено министерство, като го нарече „политически феодализъм“.

„Не ми се струва никак удачно това нещо който си докопа министерство, да прави каквото иска с него, да назначава когото си иска. Дори шаранът на Св. Николай не може да спаси такава пробойна, ако едно от министерствата започне да се дъни.“

Поне известно време ще има някаква симбиоза между президента, парламента и правителството, прогнозира Емил Спахийски.

„Аз не вярвам в тези страховити неща, които ГЕРБ изкарва – че това е президентска диктатура. Нито г-н Радев има потенциала да бъде диктатор, нито условията в България позволяват такава диктатура. Има огромна вероятност много бързо правителството да се еманципира и в обозримо бъдеще да влязат в конфликт двете власти.“

Според него в България се вихри „страхотна спекула“ на фона на цените в Гърция и Турция например. 

Двете мнения чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ученици в риск: Вредите от новата дрога и онлайн залаганията - да им се обяснят!

Деца вземат личните карти на родителите си без знанието им, за да правят онлайн залози от тяхно име. Това е една от тревожните тенденции, която провокира Националната агенция за приходите и Агенция "Митници" да започнат още през лятото кампанията "Не сте сами".  Стефан Бакалов: Средната възраст, на която започват да се употребяват..

публикувано на 09.11.24 в 08:00

платена публикация
Само за месец близо 10 000 деца преминаха обучения по пътна безопасност в националната кампания „Пресичам безопасно с TEDI”

Близо 10 000 ученици от първи до трети клас преминаха обучения за основните правила за пътна безопасност с националната кампания „Пресичам безопасно с TEDI “. Финалът на кампанията, която стартира в началото на октомври,  беше с открит урок в столичното 119 СУ „Акад. Михаил Арнаудов“.В него първокласници придобиха ценни знания от представители..

публикувано на 08.11.24 в 12:39

Василена Винченцо: Много е сложно оцеляването на независимите пространства

Стартира DMS кампанията за спасяване на YALTA ART ROOM - пространство за независим театър. Организаторите повдигат темата за финансирането на театралния независим сектор. "Не сме пред закриване. Дълго време странях от думите "спасите" и се опитвах да избегна организирането на кампанията на DMS. Но ситуацията, уви, се оказва такава, че рано..

публикувано на 08.11.24 в 10:38

Плевен: Някои вече не помнят какво е да имаш редовно вода

Все повече домакинства вече не си спомнят какво е да имаш редовно вода. Затова днес министрите на регионалното развитие и благоустройството - инж. Виолета Коритарова, и на околната среда - Петър Димитров, се срещат в МРРБ с областния управител на Плевен Николай Абрашев и кмета на града Валентин Христов.  Петър Димитров и Виолета Коритарова ще..

публикувано на 07.11.24 в 10:46

Във Вълчедръм не искат перки. Събрали са подписи за референдум

Жители на Вълчедръм се събраха, за да потвърдят искането си за местен референдум относно изграждането на ветрогенераторен парк в местността Златията. Събрани са над 700 подписа. Общинският съвет отказа референдум . Областният управител върна решението за преразглеждане , а заседанието е друга седмица.   В края на март инвеститор поиска да..

публикувано на 07.11.24 в 08:50
Стефан Манов

Стефан Манов: В над 50% от СИК преброяването на гласовете не е по указанията на ЦИК

След най-тъмните избори в най-новата история - април 2023 г., сега имаме разлика в отчетените гласове. Дори в решението на ЦИК контролите не се връзват . Това заяви пред БНР Стефан Манов от Обществения съвет към ЦИК. Притеснителни са системните дефицити в изборната практика , смята той. Общественият съвет към ЦИК със становище за..

публикувано на 06.11.24 в 10:04
Исторически парк

Доц. Велислава Петрова: Още не сме осъзнали какво беше построено като исторически наследства

" Още не сме осъзнали какво се случи на този фронт и какво беше построено като исторически наследства ". Това заяви пред БНР доц. Велислава Петрова от Софийския университет "Св. Климент Охридски" преди днешната дискусия във Факултета по журналистика и масова комуникация за явлението "Исторически парк". "Тази връзка между политика и популярна..

публикувано на 06.11.24 в 09:50