"Голяма жега е на антикорупционния фронт. На глобално ниво има изключително силно позициониране на борбата с корупцията от САЩ като мегасила. Корупцията като основна заплаха за националната сигурност - това ще има много сериозни институционални последствия по цял свят. Има много фундаментална промяна. На европейско ниво се подготвя обвързване на върховенството на закона с европейското финансиране. На национално ниво има промяна с видим превес на политическите сили, които имат желание за сериозни реформи, въпреки че има определени нюанси. Има видимо мнозинство за смяна на главния прокурор, а по-малък консенсус за смяната на председателя на КПКОНПИ".
Това каза пред БНР Николай Стайков, журналист и съосновател на "Антикорупционен фонд", който беше отличен от Държавния департамент на САЩ за кураж, разкриване, предотвратяване и борба срещу корупцията.
Той обясни, че смяната на Иван Гешев може да се случи много по-трудно само с парламентарни усилия, отколкото смяната на Сотир Цацаров, която може да стане "само на парламентарния терен".
Според Стайков и двамата са заели позиция на институционално барикадиране и желание за самостоятелно спасяване.
"Днес малката новина е, че към видимото мнозинство в парламента, което иска оставката на Гешев, се присъединява вече и партия "Възраждане", макар и с доста по-различни мотиви от тези на останалите", посочи журналистът.
Николай Стайков определи позиционирането на първата банка в парламента на депутата от ДПС Делян Пеевски, който е санкциониран от САЩ по закона "Магнитски", като липса на осъзнаване какво се случва в света в момента:
"Такова арогантно политическо поведение биха си позволили единствено хора, които наистина не разбират в какво състояние се намира светът, какви са неговите тенденции и накъде върви регулацията на световните финансови потоци и системи".
По думите му в момента има исторически шанс "да се използва разчистването за една истинска структурна реформа".
Интервюто на Диана Янкулова с Николай Стайков в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
"Туризмът в ерата на климатичните промени: предизвикателства и иновации" е темата на втората кипърска конференция по тези проблеми, която се провежда днес в Никозия. В нея участват експерти от Кипър и чужбина, представители на държавни организации, научната общност и туристическата индустрия. Изменението на климата е най-значимото ново..
Преди втория тур на президентските избори в Румъния в неделя, говорителят на Държавния департамент на Съединените щати Матю Милър призова за разследване на предполагаема руска кибернамеса с цел да се повлияе на вота, предаде ДПА. Коментарът беше по повод доклад на румънското Министерство на отбраната, който показва "руска намеса във..
На този проблем най-накрая трябва да му се намери решение, защото ние вече търпим имиджови санкции като държава . Това е мнението на Пламен Абровски - юрист, бивш председател на Комисията по земеделие в Народното събрание, относно проблема с чумата по овцете и недоволството на фермерите. Според него за да може да бъде решен проблемът, БАБХ..
В Плевен назрява напрежение след обявената отмяна на водния режим. В последните дни, ВИК отново спира водоподаването и обяви аварии, и ремонти. Извънредно кметът д-р Валентин Христов свиква пресконференция по темата в общината. Стотици сигнали до общината са подадени от плевенчани, които смятат, че режима не е преустановен и се чувстват..
Кметът на Лондон Садик Хан предупреди политиците в Обединеното кралство "да не правят мили очи на Доналд Тръмп и да го ласкаят", когато той отново влезе в Белия дом. В интервю за "Файненшъл таймс" Садик Хан каза, че "специалните отношения" между САЩ и Обединеното кралство трябва да позволят на британските политици да се държат като..
Фаворитът за президент на Румъния постави под съмнение ефективността на европейските фондове за развитието на страната. "Няма ли и други инвеститори?" запита Калин Джорджеску. В интервю за агенция Ройтерс той посочи, че ангажиментът към НАТО поне 2 процента от брутния вътрешен продукт да бъдат вложени за отбрана е далеч от приоритетите му...
Учени от Република Северна Македония ще гостуват в Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Визитата им започва днес и ще продължи до 9 декември, съобщава БТА. Днес в сградата на музея ще се проведе откриващата лекция на проф. д-р Драги Митревски на тема "Пеонските общности и тяхната култура". На 6..
Определени производства се ориентират към по-евтини дестинации заради новите нива на заплащане у нас - вече не сме заден двор на Европа с ниски..
Ръководството на БСП защитава интересите на Пеевски, Борисов и паралелната държава . Това каза пред БНР бившият депутат от БСП и бивш министър на..
Служебният министър на финансите Людмила Петкова обяви, че момента с Националния осигурителен институт се обсъжда как да бъдат платени преди..