"Голяма жега е на антикорупционния фронт. На глобално ниво има изключително силно позициониране на борбата с корупцията от САЩ като мегасила. Корупцията като основна заплаха за националната сигурност - това ще има много сериозни институционални последствия по цял свят. Има много фундаментална промяна. На европейско ниво се подготвя обвързване на върховенството на закона с европейското финансиране. На национално ниво има промяна с видим превес на политическите сили, които имат желание за сериозни реформи, въпреки че има определени нюанси. Има видимо мнозинство за смяна на главния прокурор, а по-малък консенсус за смяната на председателя на КПКОНПИ".
Това каза пред БНР Николай Стайков, журналист и съосновател на "Антикорупционен фонд", който беше отличен от Държавния департамент на САЩ за кураж, разкриване, предотвратяване и борба срещу корупцията.
Той обясни, че смяната на Иван Гешев може да се случи много по-трудно само с парламентарни усилия, отколкото смяната на Сотир Цацаров, която може да стане "само на парламентарния терен".
Според Стайков и двамата са заели позиция на институционално барикадиране и желание за самостоятелно спасяване.
"Днес малката новина е, че към видимото мнозинство в парламента, което иска оставката на Гешев, се присъединява вече и партия "Възраждане", макар и с доста по-различни мотиви от тези на останалите", посочи журналистът.
Николай Стайков определи позиционирането на първата банка в парламента на депутата от ДПС Делян Пеевски, който е санкциониран от САЩ по закона "Магнитски", като липса на осъзнаване какво се случва в света в момента:
"Такова арогантно политическо поведение биха си позволили единствено хора, които наистина не разбират в какво състояние се намира светът, какви са неговите тенденции и накъде върви регулацията на световните финансови потоци и системи".
По думите му в момента има исторически шанс "да се използва разчистването за една истинска структурна реформа".
Интервюто на Диана Янкулова с Николай Стайков в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Конституционният съд възприема един частичен подход при назначаване на експертизата . Това е основното притеснение на Обществения съвет към ЦИК, които изпратиха отворено писмо във връзка с определението на КС по повод исканията за касиране на изборите. Пред БНР Цветелина Пенева от Съвета посочи, че 1777 секции подлежат на повторно..
51-вият Софийски международен панаир на книгата се открива днес в Националния дворец на културата, съобщиха организаторите от Асоциация "Българска книга". Там до 15 декември повече от 160 издателства ще предлагат заглавия, които могат да се превърнат в най-радостните подаръци за предстоящите празници в края на годината. Откриването ще е в..
Община-Рила нае денонощен снегорин, който ще почиства зимата междуселищните пътища и трасето до Кирилова поляна, казаха от администрацията. Есента имаше разногласия с монасите от Рилския манастир по състоянието на пътя до Кирилова поляна, до който, на около 2 километра, е и гробът на св. Иван Рилски. Снегоринът е разположен на изхода на града..
Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов е от днес на работно посещение в Съединените щати, информират от пресцентъра на прокуратурата. Визитата е до 14 декември по покана на Федералното бюро за разследване, уточняват от пресслужбата и подчертават, че поканата е израз на ангажираността и дългогодишното сътрудничество на..
Съвпаднаха интересите на много силни държави около Сирия, включително на САЩ през Турция, и се разпадна държавата . Този прочит на събитията прави режисьорът и продуцент Нидал Алгафари. По думите му, за динамичния развой на събитията в Сирия са допринесли интересите на Турция, Израел, Ливан, на петролните държави. Много се надяваха, но..
Новата ситуация в Сирия и Близкия изток, регионалната сигурност и Кипърският въпрос са сред ключовите теми по време на посещението на премиера на Великобритания Киър Стармър в Кипър днес. Предстоящите разговори бележат началото на стратегически диалог между Лондон и Никозия. Министър-председателят на Великобритания Киър Стармър ще има..
Печели национално-патриотичната линия, която е линията в цял свят в момента . Това е глобализмът срещу патриотизма и национализма, либерализмът срещу консерватизма. Новият тренд - това, което идва, е много повече консерватизъм и патриотично-национално говорене. Това мнение изрази пред БНР политическият психолог проф. Антоанета Христова. "В..
Вече сме направили всички възможни компромиси, дали сме заявки, направили сме всички отстъпки. Нека видим какво е държавническото поведение на..