Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Любомир Кючуков:Срещата на върха на демокрациите предизвиква повече въпроси, отколкото отговори

Любомир Кючуков
Снимка: БГНЕС

"Все по очевидна става тенденицията към нова биполяризация на света - този път по оста Вашингтон - Пекин, в противовес на движението към един многополюсен свят, което доминираше през последното десетилетие.
И този процес на вторична биполяризация постепенно придобива част от характеристиките на нова Студена война, но в по-горещ вариант", каза пред БНР Любомир Кючуков, директор на Института за икономика и международни отношения, бивш заместник-министър на външните работи за Срещата на върха на демокрациите и за отношенията САЩ-Русия.
"Байдън обяви тази конференция за демокрацията в предизборната си платформа, но към днешна дата самата среща предизвиква повече въпроси отколкото отговори. Всички анализатори сочат, че позицията на САЩ като световен демоктратичен ментор са силно уязвими след нападениято на сградата на Капитолия през януари миналата година.

Второ - на такъв тип срещи е важно не само кой е поканен, но и кой не е. И от самото начало беше ясно, че това ще е много сериозен проблем. Защото освен Русия и Китай не е поканени и Унгария, а Полша е поканена. Което предизвиква "вдигане на вежди" от страна на Европейския съюз.

Турция, също страна от НАТО, също не е поканена, но е поканен президентът на Бразилия. Дори самият факт, че не са поканени тези две страни от НАТО и са изключени от списъка на демокрациите, поставя сериозна въпросителна върху заявката на НАТО да защитава демократичните ценности в света.

Но най-важното, което отива отвъд конкретното събитие и определя дългосрочното значение на срещата, е, че тя трябва да предложи идеологическата основа на новите международни отношения.

И трето -  идеологическата разделителна линия се проектира по оста демокрация - авторитаризъм, което на практика не оставя място за маневриране и неприсъединяване.

И тази тенденция не устройва нито една от останалите държави с претенции за глобални сили. На първо място ЕС и Русия, които не биха се чувствали комфортно на втория ред на масата на глобалните играчи", коментира още пред "Събота 150" Кючуков.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Посланик Ирене Планк: Източните и западните германци сме едно цяло. Никой не иска ново разделение!

На 3-ти октомври Германия отбеляза 34 години от обединението, което се случи след падането на Берлинската стена на 9-ти ноември 1989 г. Повече от три десетилетия са минали от тази историческа нощ. Еуфорията и радостта са притъпени. В обединена Германия разделителните линии са все още ясно изразени. Всеки втори източногерманец смята, че в нова Германия..

публикувано на 05.10.24 в 11:55
Херберт Кикл, лидер на спечелилата парламентарните избори в Австрия Партия на свободата

Паул Шмид: Щом националисти популисти печелят изборите, значи в обществото са настъпили промени

Без миграцията нямаше да има крайна десница - това важи не само за Австрия, а изобщо за европейските десни популисти, които без съмнение са във възход. През цялата седмица след парламентарните избори в Австрия, спечелени от крайнодясната "Партия на свободата", обществената дискусия се върти около това как да бъде изолирана една демократично..

публикувано на 05.10.24 в 11:45
 Ирина Николова

Ирина Николова: Програмата по метода "Кастрирай и върни" не работи

Проблемите в общинското предприятие "Екоравновесие" могат да се решат само, ако всички работим заедно. Имаме нужда от доброволци да ни помагат, за да се справим с наследените проблеми. Това заяви кметът на София Васил Терзиев след протест на защитници на правата на безстопанствени кучета , проведен на 12 септември.  На 30 септември беше открита..

публикувано на 05.10.24 в 08:00

Има ли план как да пренастроим енергетиката?

Пропуснахме 10 години възможността, така че да подготвим енергетиката ни за днешната ситуация. Сега имаме сблъсък на лобита. Тези средства, които се гласуват по ПВУ, няма да отидат като инвестиции в адаптация на въглищния район . Това каза енергийният експерт Илиян Василев в интервю пред БНР.  Според него без въглищни централи не..

публикувано на 04.10.24 в 16:23

МВнР призова българите в Иран незабавно да напуснат страната

Министерството на външните работи призовава българите в Иран незабавно да напуснат страната заради нарастващото напрежение в региона. От ведомството препоръчват на сънародниците ни да се придържат стриктно към инструкциите за сигурност на местните власти, редовно да се информират за обстановката, да избягват военни обекти или струпване на..

публикувано на 03.10.24 в 10:12

Младите българи излизат от дома на родителите си на 30. Защо?

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, или 4 години след средното за ЕС, сочат данните на Евростат за миналата година. Сънародниците ни се нареждат след връстниците си от Хърватия, Словакия и Испания и делят четвъртото място с младите италианци. Средната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно..

публикувано на 03.10.24 в 06:38
Евелина Славкова

Евелина Славкова: Българските младежи са песимисти за света, но оптимисти за България

Българските младежи са песимистични за света, но оптимисти за България . Това каза пред БНР Евелина Славкова, социолог от Изследователски център "Тренд", която коментира изводите от проучването  "Младите хора в България - ментални рискове, предизвикателства и перспективи": "Българският младеж е оптимист за развитието на България, оптимист за..

публикувано на 02.10.24 в 16:48