Целта на срещата е да се направи ретроспекция и въвличане на всички заинтересовани страни, за да се актуализира подкрепата за хората с такива затруднения за по-добрия им достъп до пазара на труда.
„Това е специфична група хора, която мерките за подкрепа досега не я обхващат. Повечето мерки за подкрепа са насочени към хора, които имат съхранен интелект, които са напълно способни самостоятелно да се интегрират и задържат на работното място. Ние искаме да променим именно това.“
От „Светът на Мария“ са заснели документален филм, в който работодатели разказват как работят с хора с интелектуални затруднения.
Работата от вкъщи не е приложима за тези хора, уточни Миряна Сирийски.
„Не можеш да си стоиш сам вкъщи и да можеш да работиш, когато имаш подобен тип затруднения, защото характерът на затруднението ти е такъв, че не може. Това е приложимо за хора с друг вид увреждания. Хората, които ползват подкрепа от нас, имат нужда от общуване, от пряко взаимодействие с човека, който ги подпомага, от насочване, от подкрепа да организират деня си, да организират времето си. Дейността, която те изпълняват, е рутинна, монотонна. Ако светът ни стане изцяло онлайн, ще имаме голям проблем“, коментира тя.
В предпразничните дни лица с интелектуални затруднения изработват коледни сувенири, които могат да се открият в онлайн магазина на фондацията, посочи Миряна Сирийски.
„За нас е много важно да ги виждат като способни, можещи, пълноценни хора.“
За тези хора правенето на кутии, сглобяването, пакетирането е много хубава дейност и те усвояват и упражняват умения, а всеки закупен сувенир им помага да се развиват, разказа тя.
Според Сирийски „най-сетне има светлина в тунела“ по отношение на подкрепата за трудова заетост на хората с интелектуални затруднения.
„Това е нова, легитимна социална услуга, която влезе в регистрите на социалните услуги с приемането на Закона за социалните услуги.“
Това според Миряна Сирийски ще създаде условия ползвателите на услугата да излязат извън защитената среда на дневните центрове, която не им дава възможност да се впишат в реалния живот.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл."Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..
Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания. Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..
48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..
Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател и антиквар Александър..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..