Българското национално радио (БНР) вече има екип за проверка на факти, чиято цел е да проучва съмнителни твърдения, като идентифицира и разкрива манипулации и дезинформация, базирайки се на доказателства, факти, документи, експертни мнения.
Екипът засега фокусира усилията си по теми, свързани с Covid-19, заради тяхната обществена значимост и актуалност.
Публикациите по проверка на факти са групирани в подсайт на БНР: https://bnr.bg/factcheck
„В БНР имаме един огромен актив и това е доверието на нашите слушатели... Точно заради тази отговорност направихме този екип за проверка на факти“, каза в предаването „Хоризонт до обед“ Даниела Късовска, програмен директор на БНР и специален гост в рубриката „Covd-19 и ваксините - думата имат експертите“ на програма „Хоризонт“.
Тя отбеляза, че „медийната среда през последните години е много различна, особено заради бурното нахлуване на социалните медии, което променя посоката на това, което правим“.
Именно промените в медийната среда БНР има и „една друга нова много важна роля - да можем да предупреждаваме, когато има дезинформации, когато има информации, които водят хората в заблуда, това става активно през социалните мрежи“, обясни Късовска мотивите за инициативата, с която БНР се нарежда до водещи европейски медии
„Това е идеята на нашия екип - не само да проверя фактите, но и да ги представят обстойно и обосновано с научни доказателства“, поясни още Късовска.
„Екипът е формиран от колеги от различни програми на БНР, но общото между тях е, че имат хъс за работа и ентусиазъм към новите неща, те са с различни професионални интереси, но са подбрани така, че да се допълват един друг“, коментира пред БНР Николай Петров, ръководител на екипа за проверка на фактите, журналист с над 20 годишен стаж.
„Това са 8 души с голяма прецизност в работата си. Надявам се, че занапред екипът ще се разрасне, ще прерасне в един голям проект“.
„Ние тепърва се обучаваме по този проект. Насочихме се най-напред към темата за Covid-19, защото тук има най-много дезинформация. Това са най-наболелите и оперативни неща в момента.
Но стремежът ни е в бъдеще този проект да започне едни по-задълбочени тематични проучвания, с други нови теми като фокус - научни, политически и други“, поясни още Николай Петров.
Късовска благодари на Асоциацията на европейските журналисти за проведеното обучение на екипа за проверка на факти.
По думите на Николай Петров методът на проверка на фактите не е по-различен от традиционната журналистика, но има още по-стриктни критерии и условия, които трябва да бъдат спазени.
В случая следваме чуждия опит за проверка на фактите и там са изработени определени критерии за подбор на твърденията за проверка, които могат да се отхвърлят, но може и да се потвърдят, както и за източниците, например поставяне на линкове към доказателства, когато са достъпни онлайн, обясни Петров.
Той призна, че сред най-големите предизвикателства е изборът на твърдение за проверка и призова слушателите на БНР и читателите на сайтовете на Радиото да подават сигнали за съмнителни твърдения на имейл reporter@bnr.bg
За представянето на доказателства при проверката Петров каза: „Целта е читателят сам да се убеди, че проверката е достоверна“.
Още по темата в звуковия файл.
Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма. Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..
Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември. ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..
На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..
Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..
Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на двамата от осемте кандидати за президент на северната ни..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..