Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историята на Нирмал Пурджа и неговата книгата "Отвъд възможното"



На българския пазар вече е книгата на Нирмал Пурджа "Отвъд възможното". 

През октомври 2019 г. непалецът постави световен рекорд като изкачи 14-те най-високи върха на планетата за 6 месеца и 6 дни. Миналата зима той си постави още по-висока цел и я постигна. Заедно с 9 свои сънародници, Нимс Дай, както оше го наричат, осъществи първото в историята изкачване на връх К2 в най-суровия сезон.

Нирмал Пурджа служи в продължение на 16 години в британските специални части. През 2018 г. кралица Елизабет Втора го удостоява с Ордена на британската империя за постижения във височинния алпинизъм. Вместо да се задоволи с добра пенсия на гурка обаче, Нимс Дай, напуска армията, ипотекира къщата си и обявява плана си да изкачи 14-те осемхилядника за 7 месеца. Дотогавашният рекорд е 7 години и 10 месеца.

“Мисията е изпълнена” - докладва на 29 октовмри 2019 г. Нимс от връх Шиша Пангма, 14-ият поред за него в рамките на 6 месеца и 6 дни. 

Нимс постъпва в армията
"Моето тяло може да свиква толкова лесно и бързо с височината, че мога да се възстановявам супер бързо. За “Project Possible” не съм тренирал изобщо, бях много зает с намирането на финансиране, понеже хората не вярваха в това. Когато отидох в Непал, имах едва 10% от нужните средства. Нямах пари, но вярвах, че ще се справя" - каза Пурджа в първото си интервю за българска медия - БНР, през есента на 2019 г., след поставянето на рекорда.

Най-трудната част от проекта

"Зависи... Например, на Дхаулагири катерихме при вятър 75 км/ч, без опънати парапети. Беше почти солово катерене. После, на Канчендзьонга, тъкмо бяхме изкачили Дхаулагири, след 4 дни без сън, тръгнахме директно от Базов лагер към върха, качихме го и на спускане, на 8450 метра намерихме трима души, на които им беше свършил допълнителният кислород, дадохме им нашия и ги спасихме. Знаехме, че телата ни са способни да се справят. Но беше много тежко... Супер тежко!"

Нирмал Пурджа казва, че миналото му на гурка - британски командос, го е научило да уважава хората, да бъде дисциплиниран и да може да взема решения. Относно критиките към стила си на изкачване, казва:

"За мен катеренето не е въпрос на его. Не се опитвам да се доказвам, че съм по-добър в това или че съм по-силен в онова. Имам си моя причина да изкачвам върхове. Съревновавам се единствено със себе си. Просто се опитвам да бъда по-добър от това, което съм бил вчера".

Един от поддръжниците му е легендарният алпинист Райнхолд Меснер.

“Той показа, че непалските алпинисти нямат повече какво да учат. Ще видим кога някой ще успее да бъде толкова бърз и силен без изкуствен кислород” - написа Меснер. А ето какво разказва за срещата си с него Нирмал Пурджа:

"Когато бях на Нанга Парбат, той ме попита: Защо правиш това? След като поговорихме 30 минути в Базовия лагер, той беше първият алпинист, който ме погледна в очите и ми каза: "Нимс, ти ще го направиш!". Преди това никой не вярваше, че ще успея. Дори, когато казвах в средите на алпинистите, че ще опитам да изкача 14-те върха за 7 месеца, те се шегуваха с мен. Казваха ми: "Имаш ли изобщо представа за какво говориш?!"... Но аз направих онова, в което вярвах, дадох 100% от себе си, бях напълно отдаден и с позитивна нагласа... Заедно с моя отбор направихме така, че това да се случи. Ние променихме представата за човешките възможности. Преди това никой дори не можеше да си го представи. Доволен съм и, че този проект подобри имиджа на непалските алпинисти, даде увереност, вдъхнови цяло едно поколение алпинисти".

С Райнхолд Меснер
Нирмал Пурджа обаче търпеше и критики. Например, от големия полски алпинист Кшищоф Виелицки. В интервю за БНР Виелицки, самият той добил световно признание със скоростните си изкачвания, коментира проекта на непалеца:

"Това беше, как да го кажа, добре организиран опит. Нирмал е силно момче. Разбира се, изкачваше се с допълнителен кислород, в група с хора, които подготвяха за него маршрута, фиксираха парапетите... Това е някаква постигната цел, но не мисля, че е правилният начин да се пише история в алпинизма. След две години хората ще забравят това. Всички ще си спомнят за Хилари, за Херцог, за Меснер, за Бонати. Но след 2-3 години никой няма да си спомня за Нирмал".

Един от най-добрите съвременни катерачи - италианецът Ерве Бармас*, известен със соловите си изкачвания, с чистия си стил и със стремежа към неизкачвани и трудни върхове, също е сред критиците на стила на Нимс Дай:

"Обикновено проблемът на алпиниста или катерача е неговото его - то е негов враг. Нирмал Пурджа е пример за това. Ако използваш технологиите, всичко е възможно, няма връх или маршрут, който да не може да бъде изкачен. А да уважаваш планината означава точно обратното - да приемеш идеята, че има невъзможни неща, и ако се опитваш да правиш невъзможни неща, да използваш колкото е възможно по-малко технологии, по-малко да въздействаш на природата с начина, по който се изкачваш". 

Нирмал Пурджа
Нирмал Пурджа обаче е на друго мнение. Той има различен стил и различни цели. Попитан дали е възможно един ден някой да успее да изкачи 14-те осемхилядника без допълнитен кислород за същия период - 6 месеца, той отговаря: 

"Никога не бих казал "не", защото няма невъзможни неща".

Добър оратор и голям мотиватор, а непалската кръв, съчетана с подготовката и опита в британските специални части, правят Нирмал Пурджа уникален играч на световната алпийска сцена. Дали ще бъде забравен след няколко години, или ще продължи да поставя все по-големи предизвикателства пред себе си, предстои да видим. Едно обаче е сигурно - каквото и да захване, то със сигурност ще бъде интересно.

Повече за историята на “невъзможния-възможен” проект на непалския рекордьор чете в книгата му ”Отвъд възжможното” - вече и на българския пазар, от издателство “Вакон”.
---
*Българската публика се е срещала с Райнхолд Меснер, Кшищоф Виелицки и Ерве Бармас, благодарение на Банско филм фест.
Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Купа "Петър Атанасов" отново събра в село Баня любители на катеренето

И тази година в рамките на Банско филм фест се състоя вече традиционното състезание за любители на спортното катерене – купа „Петър Атанасов“, на името на основателя на международния фестивал. Въпреки силния вятър, за поредна година студенти от НСА, деца и техните родители, гости на фестивала решиха в съботната сутрин да отидат до село..

публикувано на 25.11.24 в 12:16
Законите на Мърфи

24.11.24 Законите на Мърфи

В звуковия файл можете да чуете изречението-победител за месец ноември, както и новите предложения. Водещ - Даниела Якова 

публикувано на 24.11.24 в 10:15

Надежда Хвойнева - глас като на влюбен славей

Наричат Надежда Хвойнева „ярка звезда на фолклорния  небосклон“, гласът ѝ е “божествено чудо“, а през 1988 г. американската музикална критика я обявява за „най-големия алт на планетата“. Безспорно Надежда Хвойнева е сред най-ярките български изпълнителки, пресъздала в творчеството си магията на Родопа планина и успяла да спечели редица почитатели на..

публикувано на 19.11.24 в 03:00

17.11.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 17.11.24 година.

публикувано на 17.11.24 в 08:15
Проф. д-р Добрин Денев

Уникалността на Мадарския конник край Шумен

Не мога нито аз да пресъздам, нито проф. Денев да разкаже всичко, което съдържа неговата най-нова книга "Мадара - отразената история", но поне направихме досег до същността на тази старина и нейното правилно разчитане. Проф. д-р Добрин Денев е инженер, дълги години преподавал във ВИАС, София и изследовател на древна България и нейни исторически..

публикувано на 17.11.24 в 05:14
Георги Пелтеков - Гумата

Екстремните спортове 10 - 16 ноември 2024

Приятели на парашутиста, пострадал тежко миналия месец край Ботевград, отправиха призив за помощ. 37-годишният Георги Пелтеков е претърпял две операции на гръбначния стълб, но има нужда от дълга и скъпа терапия в чужбина, за да може отново да ходи . Необходими са 49200 евро за следващите 6 месеца. През октомври Пелтеков и още двама души предприемат..

публикувано на 16.11.24 в 14:34

75 премиерни филма за публиката на Банско филм фест

За 23-и път Банско ще бъде домакин на Международния фестивал на планинарското и приключенско кино Банско филм фест. Той ще се проведе от 20 до 24 ноември в града под Пирин планина. 75 филма от 39 държави ще бъдат показани, всички - премиерни , изтъква директорът на фестивала Натали Петрова.   Една от лентите, чиято премиера ще бъде..

публикувано на 12.11.24 в 10:27