Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петков за РСМ: Да надградим позицията ни с работни групи, но те да не са политически акт

| обновено на 17.12.21 в 19:47
Премиерът Кирил Петков е на посещение в Брюксел, където се срещна с председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен, 17 декември 2021 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

На брифинг в рамките на посещението си в Брюксел и в отговор на въпрос за българското вето за начало на преговори за присъединяване на Република Северна Македония към ЕС, премиерът Кирил Петков каза, че отношенията трябва да се надграждат в икономически план, без да се отказваме от националния си интерес:

"Това, което казахме ясно, е точно това, което сме написали в коалиционното споразумение. Трябва да надградим позицията ни с тези работни групи, които трябва да се случат, но те да не са политически акт. Те реално трябва да си свършат работата".

"Какво означава това? Означава да говорим за инфраструктура, която наистина да почнем да мислим как да се случи. Тази влакова връзка между София и Скопие не да бъде някаква такава политическа тема, а да бъде реалност с планове, с бюджети, с дата на изпълнение.

Хубаво е да видим българските бизнеси да могат да продават на македонския пазар, и обратно - македонските бизнеси също, и доставчиците да са от двете страни. Когато хората имат реален интерес от добросъседството и те го осъзнават.

Не просто да говорим за история. Историята е много важна, но това не може да е единствената тема. Трябва едновременно с това да имаме развитие", заяви премиерът Кирил Петков в Брюксел, където разговаря с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел, както и със заместник-председателя на ЕК Валдис Домбровскис. Днес той се срещна и с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг.

Подходът на Кирил Петков за Република Северна Македония  е модерен, но срокът от 6 месеца за решаване на спора между София и Скопие е прекалено дълъг. Това заяви президентът на Република Северна Македония Стево Пендаровски в интервю за македонската телевизия „Телма“ снощи. Подобно изказване Пендаровски направи по-рано и в Прищина, където беше на официално посещение.

"Историческата комисия е важна, но не може да говорим само и единствено за история и в зависимост от нейния успех, да се оценява дали ние заслужаваме да се присъединим към ЕС. В този смисъл подкрепям поведението на новия български премиер Кирил Петков, че историята не трябва да бъде единственият канал за комуникация между Скопие и София. Очаквам колкото е възможно по-скоро, дали през този или през следващия месец, да започнем с конкретна реализация на този план", каза Пендаровски пред "Телма", цитиран от БГНЕС.

"Аз не казвам, а и самият Петков не казва, че те няма да защитават националните интереси, той това каза на няколко пъти, но да водим преговори в повече области и за реалните критерии, съгласно които се започват преговори за членство в ЕС", каза още Пендаровски.

А българският президентът Румен Радев заяви, че Република Северна Македония трябва да промени конституцията си, преди България да "отвори вратата" за евроинтеграцията на страната.

В интервю за брюкселското издание Euractiv Радев заяви, че четири години след подписването му Договорът за приятелство и добросъседство не само не се изпълнява, но езикът на омразата в Скопие се засилва и София не вижда политическа воля за премахване на обидните текстове от македонските учебници и медии.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Издирват двама души под разрушената къща в Банкя (обновена)

Двама души се издирват, след като предиобед взрив от газова инсталация разруши значителна част от къща в Банкя. И към момента пожарната помага за гасене на пламъците. Издирват се двама души след взрива - мъж и жена. Инцидентът е регистриран в 11.26 часа. Записи от телефонни камери на хора, намиращи се близо до мястото на инцидента,..

обновено на 24.01.25 в 17:53

Сърбия беше блокирана от обща стачка и масови протестни шествия

Сърбия беше блокирана днес от обща стачка. Тя идва след всекидневни протести в цялата страна след трагедията в Нови Сад, където на 1 ноември миналата година загинаха 15 души след рухването на бетонната козирка на жп гарата в града. Сръбските опозиционни медии съобщават, че общата стачка е вид гражданско неподчинение, към която хората в..

публикувано на 24.01.25 в 17:30

Бойкот на магазините и бензиностанциите в Хърватия заради високите цени

В Хърватия се провежда бойкот на магазините и бензиностанциите заради високите цени, съобщават местни медии.  Протестът бе организиран в група в социалните мрежи от потребителска организация, но бе подкрепен от асоциации за защита на потребителите, профсъюзи, политически партии и дори от министъра на икономиката. Хърватските граждани бяха призовани да..

публикувано на 24.01.25 в 17:18

Радев: Иновациите, научните изследвания и технологиите са в основата на конкурентната икономика

Иновациите, научните изследвания и технологиите са в основата за развитие на конкурентоспособна европейска икономика, е заявил президентът Румен Радев по време на срещата си с европейския комисар за стартиращи предприятия, научни изследвания и иновации Екатерина Захариева, която е на посещение у нас, съобщават от президентския пресцентър...

публикувано на 24.01.25 в 17:07
Борислав Гуцанов

Борислав Гуцанов официално представи кандидатурата си за председател на БСП

Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов официално представи кандидатурата си за председател на БСП и приоритетите за развитие на партията.  Гуцанов получи подкрепата на Георги Първанов - президент на България от 2002 до 2012 г. Крайно време е да се сложи край на вътрешните противоречия в БСП, време е за обединение, каза Борислав..

публикувано на 24.01.25 в 17:01
Божана Димитрова

Божана Димитрова: БНР е първата медия, която има право да се нарече обществена

В "Разговор с вас" напипахме точно това, от което радиото не бива да отстъпва – новината на деня, силата на новината и предимството да бъдеш пръв. Предаването беше своеобразна фабрика за репортери и школа да водещи. Това сподели един от емблематичните гласове на БНР, водещата Божана Димитрова в интервю пред Националното радио за..

публикувано на 24.01.25 в 16:56

ЕАЛ повече няма да публикува в "Х"

Европейската агенция по лекарствата (ЕАЛ) повече няма да публикува в платформата "Х". "Смятаме, че тя вече не отговаря на комуникационните ни нужди", посочват от там.  От агенцията уточняват, че за да се избегнат опитите за присвояване на акаунта и заради запазване на възможността за слушане на разговори, свързани с общественото здраве и това на..

публикувано на 24.01.25 в 16:41