Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за композитора Хераклит Несторов

Хераклит Несторов
Снимка: СБК

Навършиха се 125 години от рождението на един почти напълно непознат български композитор - Хераклит Несторов - цигулар и диригент, живял и творил в чужбина. През 50-те години на ХХ век за първи път у нас Софийската филхармония под диригентството на Саша Попов изпълнява неговата творба „Поема- ноктюрно“, а в последвалите десетилетия са прозвучили на концертния подиум още няколко негови произведения, но името му все още не е познато на нашата публика.

Тази година Българската национална телевизия направи документален филм за фамилията Несторови - семейство с трудна съдба, разпиляно по цял свят, и така отново бе споменато името на музиканта.   

Хераклит Несторов е роден на 17 декември 1896 г. във Франция. Баща му е българин - инженер, а майка му, Елза Арсениева, е немска писателка и изявена феминистка. На 7-годишна възраст Хераклит започва уроци по цигулка, учи хармония и цигулка при Фавр в Консерваторията на Фрибург, след това живее във Виена при баба си и там учи при Швертка в Музикалната академия, а от 1912 до 1915 г. -  композиция при Далкроз и Бонети. По време на Първата световна война той живее при баща си в София и активно се занимава с  композиция. През 1920 г. отново се връща във Виена, за кратко е диригент във Виенската филхармония и Виенската Фолксопер, а от 1921 г. е цигулар в прочутия оркестър. В този период усилено композира. През 1928 г. на Фестивала на българската музика в Прага е изпълнена неговата клавирна творба „Епизоди“.

Хераклит Несторов загива по време на Втората световна война - при бомбардировките в Берлин през 1940 г., а точната дата на смъртта му не е известна.

Несторов е автор на 4 симфонични поеми, Фантазия за цигулка и оркестър, Струнен квартет, Пет пиеси за струнен квартет, пиеси за пиано „Епизоди“, песни за глас и пиано, театрална музика. Творбите му са написани под влиянието на френския импресионизъм.

В Златния фонд на БНР се пази изказване на големия диригент проф. Саша Попов по повод първото изпълнение  у нас на "Поема-ноктюрно" от Хераклит Несторов. Чуйте в звуковия файл и запис на произведението, направен по време на концерт през 2021 г.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ви Кийланд

Американската писателка Ви Кийланд и нейното "Лятно предложение" пред БНР

Американската писателка Ви Кийланд е позната в България с романтичните си истории, често развиващи се именно през лятото. "Проектът", „Неочаквано“, "Неуместно" са само част от заглавията на Ви, продали милиони копия по света и направили я номер 1 в класациите за бестселъри .  "Лятно предложение" е най-новата ѝ книга,  излязла на..

публикувано на 26.08.24 в 10:36
Автопортрет на Винсент ван Гог

Експозиция "Инфинити" бе открита в Израел

Тази година в Израел са модерни видео - пърформансите. В тях оживяват картините на Ван Гог или Фрида Кало и дори посетителя може да се поразходи из тях. В стара мелница в Яфо „разцъфнат“ полски цветя прожектирани върху неравните стени и витите стълбища. Но най-необичайна е изложбата на преживяванията, свързана с космоса. А порталът към това..

публикувано на 25.08.24 в 07:07
Люка Дьобарг

Люка Дьобарг: Важно е талантът да бъде оценен като нещо специално

Люка Дьобарг е френски пианист, когото все повече меломани по света оценяват като особено интересен интерпретатор. Достигнал е Христовата възраст от 33 години, преминавайки през какви ли не житейски премеждия, търсейки и откривайки пътя си в изкуството – и не без усилия, но с много устрем и преборване на собствените си демони.  Запознахме се..

публикувано на 23.08.24 в 15:09
Георги Тутев

Спомени за композитора Георги Тутев

На 23 август се навършват 100 г. от рождението на изтъкнатия български композитор Георги Тутев, един от създателите на Дружеството за нова музика в България - движение, довело на българската сцена музикалния авангард, организатор на международния фестивал “Музика нова“ в София.  Творби на Тутев са изпълнявани на много от фестивалите за съвремена..

публикувано на 23.08.24 в 13:20

Станислава Айви: Литературните адаптации са сред най-желаните филмови истории

Днес изтича срокът за кандидатстване за първия форум на литературните адаптации за голям екран в рамките на фестивала "Синелибри". 10 проекта ще имат своя шанс да се представят пред продуценти. Това обясни в интервю за БНР Станислава Айви от екипа на "Синелибри". "Нашият фестивал е уникален – профилът ни е в адаптациите. Това прави..

публикувано на 23.08.24 в 10:56
Иван Стайков и Венета Нейнска

Покана за танц към публиката в Шабла, Варна, Созопол и Бургас

Пианистката Венета Нейнска и цигуларят Иван Стайков тръгнаха на турне в четири крайморски града. В рамките на една седмица те ще представят пред публиката програма, наречена "Покана за танц", а началото беше поставено в град Шабла на 20 август. Венета Нейнска е създател и директор на Sofia Art Institute, който организира проекта "Концерт с история"...

обновено на 22.08.24 в 20:00
Роза Николова

Роза Николова и "Смъртта на времето": Когато търсим изход в лабиринтите на времето

" Светлината е уязвима, мракът я заобикаля, но все пак тя е по-силна ...така е и с душите на хората. А какво е понятието "копнеж" за мен - това е някакво място, за което аз не знам къде е и какво е, то е копнеж по завръщане, ти знаеш, че някога си бил, но си забравил пътя до там , припознаваш го на разни места, връща се в сънищата ти, сподели за..

публикувано на 20.08.24 в 11:02