Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Годината за Близкия изток - нарастващо влияние на Иран и горещият картоф Афганистан

Снимка: ЕПА/БГНЕС

С встъпването си в длъжност новият американски Джо Байдън даде ясно да се разбере, че в геополитическите интереси на Америка заменя Близкия с Далечния изток, за да намали близкоизточното бреме на Съединените щати. И се зае с най-голямото предизвикателство - Иран. Кой ще мигне пръв за ядрената програма? Техеран да спре да обогатява уран или Вашингтон да отмени санкциите?

„Нереално е да се очаква нещата да се случат от само себе си... Можем да мислим за предложението на ЕС да е домакин на неформални разговори между страните, които не са се оттеглили от споразумението, и САЩ. Това е чудесна възможност САЩ и Иран да начертаят пътна карта за съвместно завръщане към сделката“, каза пред БНР Барбара Слейвин, директор на Инициативата за бъдеще на Иран и старши сътрудник на Атлантическия съвет във Вашингтон в началото на годината. 

А в края й около масата за преговори в луксозния хотел „Пале Кобург“ във Виена, след петмесечно прекъсване, седнаха представителите на Иран и дипломати от европейската тройка - Германия, Франция и Великобритания, както и Русия и Китай - като постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН. Резултат обаче в тези подновени непреките преговори между Вашингтон и Техеран не беше постигнат.

В „Събота 150“ Исфандяр Батмангелидж, гостуващ изследовател в Европейския съвет за външна политика, беше склонен на умерен оптимизъм:

„Ясно беше, че този кръг от преговори няма да е достатъчен за съживяване на споразумението. Можем само да се надяваме, че поне до някаква степен е възстановено доверието между иранците, европейците, руснаците, китайците и - индиректно - американците, в сериозността на намеренията им.“

„Ясно е обаче, че сме в много критичен етап на кризата. Защото иранците могат всеки момент да се изстрелят към ядреното оръжие и тогава да се окаже, че международната общност вече не може да ги спре“, предупреди Андриа Стрикър, експерт по ядрените оръжия и разоръжаването.

Иран винаги е бил ключов играч в региона, но след изтеглянето на западните сили от Афганистан придоби още по-голямо значение. Така смята проф. Пол Роджърс, експерт по въпросите на международната сигурност в университета в Брадфорд в интервю за БНР.

И ако останат, и ако се изтеглят - американците са бита карта“, изтъкна британският изследовател.

Злокобната атака в Ню Йорк преди 20 години, в сърцето на Америка, промени света завинаги. Съединените щати обявиха глобална война на тероризма, лицето му - Осама бин Ладен - успяха да ликвидират чак 10 години по-късно, но голямата война срещу тероризма далеч не е спечелена. В Афганистан талибаните си върнаха властта, походът до столицата Кабул им отне едва 63 дни. Днес те са толкова брутални, колкото и преди 20 години, но вече са по-добре въоръжени.

„Не можем да виним един-единствен човек за това, което се случи в Афганистан. И президентът Гани, и президентът Байдън изиграха своите роли. Президентът Тръмп също. Много американски генерали и политици също са отговорни за този неуспех. Но, в крайна сметка, в този момент, президентът Байдън наложи това бързо изтегляне на американците без да осигури преходен процес, който да позволи на афганистанците да удържат сами. Президентът Гани показа липса на лидерски качества и визия, не можа да осъзнае какво се случва в страната му. Тези двамата би трябвало да си поделят отговорността в тази последна глава от афганистанската кампания“, подчерта Бил Рожио от „Фондацията за защита на демокрациите“ във Вашингтон през септември.

Изтеглянето на Запада от Афганистан и сключената малко по-късно военна сделка АУКУС се оказват донякъде свързани. Тройният пакт ще позволи на Австралия да патрулира в Южнокитайско море - територия, която Китай припознава като своя зона на влияние.

От десетина години е ясно, че Китай систематично се подготвя за реципрочен отговор на внушителното американско военно присъствие в Източна Азия. Дори нещо повече - така да укрепи собствената си военна сила, че да принуди американците да се изтеглят от региона. Или още по-лошо - да спечели евентуална война със Съединените щати. Американските стратези и експерти отдавна работят по тази тема и затова настояха за изтеглянето от Афганистан. Темпът и размерът на китайското въоръжаване в региона са внушителни и напомнят на трупането на оръжия преди Първата световна война. Американците добре осъзнават това - и военните, и политиците“, заяви проф. Йоахим Краузе, директор на Института за политики по сигурността към университета в Кил.

„Ако някога пак ще стабилизираме чужди държави, трябва поне да си осигурим съдействието на добронамерено местно правителство“, пише проф. Краузе в анализ за случилото се в Афганистан. В интервю за „Събота 150“ той обрисува много мрачна картина:

Не вярвам, някой някога отново да се опита да наложи своя обществен модел в Афганистан. Не вярвам, че някой извън страната ще се иска да интервенира в Афганистан - нито Русия, нито Китай, още по-малко Иран, защото Афганистан ще тъне още дълго в политическа и военна несигурност. Само си представете - повечето министри на талибаните са международно издирвани терористи. Как се прави бизнес с такива хора? А на запад през следващите 20-30 години никой няма да посмее да посегне към горещия картоф Афганистан.“


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йохан Вадефул

Германия подкрепи Тръмп за повишаването на разходите за отбрана

Германия подкрепи днес искането на американския президент Доналд Тръмп за повече от двойно увеличение на разходите за отбрана в НАТО до 5% от БВП, докато Вашингтон призова за елиминиране на "слабите звена" в Алианса, причинени от липсата на инвестиции, предаде Ройтерс. "Следваме го (Тръмп) и виждаме това като ясен ангажимент от САЩ към чл...

публикувано на 15.05.25 в 15:38

Полицията в Перник е задържала седем тийнейджъри за противообществени прояви

Полицаи от Второ районно управление в Перник са установили и задържали седем тийнейджъри за противообществени прояви. Действията на полицаите са осъществени в условията на специализирана полицейска операция, проведена на 13 май. Около 21,20 ч., в близост до жилищен блок на ул. "Младен Стоянов" органите на реда забелязали група младежи,..

публикувано на 15.05.25 в 15:33
Палатки на разселени палестинци в северната част на Газа

Близо 100 са жертвите на израелски удари в Газа днес

Броят на убитите при израелски въздушни удари в Ивицата Газа от началото на деня нарасна на 94 души, съобщи палестинската служба за гражданска отбрана, цитирана от АФП. При операции на израелската армия и на Западния бряг са загинали петима палестинци. Според доклади на различни хуманитарни организации близо половин милион палестинци в..

публикувано на 15.05.25 в 15:08
Първан Симеонов

Първан Симеонов: Протестите засега не се фокусират върху един голям срещу властта

Българското общество е настроено не за генералната посока, а за конкретни действия, а генералната посока ще дойде с политизацията следващите години, коментира основателят на социологическата агенция "Мяра", политологът Първан Симеонов в интервю пред БНР. В предаването "12+3" той съобщи резултатите от бързо проучване – сондаж за..

публикувано на 15.05.25 в 15:05
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов (в центъра) по време на посещението си в Русе -  15 май 2025 г.

Иван Иванов: Ако мандатът на правителството е пълен, ще има готова магистрала Русе-Търново

Сроковете за строежа на магистралата между Русе и Велико Търново ще бъдат спазени и до края на този месец ще трябва да започне строителство на пътя при входа на град Бяла. Това обяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов при посещението си в Русе.  Ако мандатът на това правителство е пълен, ще има готова магистрала между..

публикувано на 15.05.25 в 14:59

Москва и Киев размениха обиди преди разговорите за мир

Москва и Киев си размениха обидни квалификации преди началото на преговорите в Истанбул. Стартът на разговорите беше отложен за втората половина на деня, но засега няма посочен конкретен час. При пристигането си в Анкара украинският президент Володомир Зеленски благодари на турския си колега Реджеп Ердоган, че е организирал преките разговори..

публикувано на 15.05.25 в 14:52
Весела Чернева

Весела Чернева: Русия на практика не сяда на масата за преговори в Истанбул

Русия на практика не сяда на масата за преговори в Истанбул . Това каза пред БНР Весела Чернева,  зам.-директор на Европейския съвет за външна политика и бивш говорител на МВнР, като подчерта, че това е жалко, защото е можело да бъде възможност за постигане на прекратяване на огъня, а може би и на траен мир в Украйна . " Нивото на руската..

публикувано на 15.05.25 в 14:48