„Нереално е да се очаква нещата да се случат от само себе си... Можем да мислим за предложението на ЕС да е домакин на неформални разговори между страните, които не са се оттеглили от споразумението, и САЩ. Това е чудесна възможност САЩ и Иран да начертаят пътна карта за съвместно завръщане към сделката“, каза пред БНР Барбара Слейвин, директор на Инициативата за бъдеще на Иран и старши сътрудник на Атлантическия съвет във Вашингтон в началото на годината.
А в края й около масата за преговори в луксозния хотел „Пале Кобург“ във Виена, след петмесечно прекъсване, седнаха представителите на Иран и дипломати от европейската тройка - Германия, Франция и Великобритания, както и Русия и Китай - като постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН. Резултат обаче в тези подновени непреките преговори между Вашингтон и Техеран не беше постигнат.
В „Събота 150“ Исфандяр Батмангелидж, гостуващ изследовател в Европейския съвет за външна политика, беше склонен на умерен оптимизъм:
„Ясно беше, че този кръг от преговори няма да е достатъчен за съживяване на споразумението. Можем само да се надяваме, че поне до някаква степен е възстановено доверието между иранците, европейците, руснаците, китайците и - индиректно - американците, в сериозността на намеренията им.“
„Ясно е обаче, че сме в много критичен етап на кризата. Защото иранците могат всеки момент да се изстрелят към ядреното оръжие и тогава да се окаже, че международната общност вече не може да ги спре“, предупреди Андриа Стрикър, експерт по ядрените оръжия и разоръжаването.
Иран винаги е бил ключов играч в региона, но след изтеглянето на западните сили от Афганистан придоби още по-голямо значение. Така смята проф. Пол Роджърс, експерт по въпросите на международната сигурност в университета в Брадфорд в интервю за БНР.
„И ако останат, и ако се изтеглят - американците са бита карта“, изтъкна британският изследовател.
Злокобната атака в Ню Йорк преди 20 години, в сърцето на Америка, промени света завинаги. Съединените щати обявиха глобална война на тероризма, лицето му - Осама бин Ладен - успяха да ликвидират чак 10 години по-късно, но голямата война срещу тероризма далеч не е спечелена. В Афганистан талибаните си върнаха властта, походът до столицата Кабул им отне едва 63 дни. Днес те са толкова брутални, колкото и преди 20 години, но вече са по-добре въоръжени.
„Не можем да виним един-единствен човек за това, което се случи в Афганистан. И президентът Гани, и президентът Байдън изиграха своите роли. Президентът Тръмп също. Много американски генерали и политици също са отговорни за този неуспех. Но, в крайна сметка, в този момент, президентът Байдън наложи това бързо изтегляне на американците без да осигури преходен процес, който да позволи на афганистанците да удържат сами. Президентът Гани показа липса на лидерски качества и визия, не можа да осъзнае какво се случва в страната му. Тези двамата би трябвало да си поделят отговорността в тази последна глава от афганистанската кампания“, подчерта Бил Рожио от „Фондацията за защита на демокрациите“ във Вашингтон през септември.
Изтеглянето на Запада от Афганистан и сключената малко по-късно военна сделка АУКУС се оказват донякъде свързани. Тройният пакт ще позволи на Австралия да патрулира в Южнокитайско море - територия, която Китай припознава като своя зона на влияние.
„От десетина години е ясно, че Китай систематично се подготвя за реципрочен отговор на внушителното американско военно присъствие в Източна Азия. Дори нещо повече - така да укрепи собствената си военна сила, че да принуди американците да се изтеглят от региона. Или още по-лошо - да спечели евентуална война със Съединените щати. Американските стратези и експерти отдавна работят по тази тема и затова настояха за изтеглянето от Афганистан. Темпът и размерът на китайското въоръжаване в региона са внушителни и напомнят на трупането на оръжия преди Първата световна война. Американците добре осъзнават това - и военните, и политиците“, заяви проф. Йоахим Краузе, директор на Института за политики по сигурността към университета в Кил.
„Ако някога пак ще стабилизираме чужди държави, трябва поне да си осигурим съдействието на добронамерено местно правителство“, пише проф. Краузе в анализ за случилото се в Афганистан. В интервю за „Събота 150“ той обрисува много мрачна картина:
„Не вярвам, някой някога отново да се опита да наложи своя обществен модел в Афганистан. Не вярвам, че някой извън страната ще се иска да интервенира в Афганистан - нито Русия, нито Китай, още по-малко Иран, защото Афганистан ще тъне още дълго в политическа и военна несигурност. Само си представете - повечето министри на талибаните са международно издирвани терористи. Как се прави бизнес с такива хора? А на запад през следващите 20-30 години никой няма да посмее да посегне към горещия картоф Афганистан.“
В Италия, от 12 до 16 часа местно време, протестират на служителите от въздушния транспорт. Протестират от авиационния персонал, наземния на летищата, заедно със стюардесите на авиокомпания EasyJet. Причините за стачката включват влошаване на договорните условия, намаляване на мерките за безопасност както и трудности, свързани с лоша..
В авиобаза "Граф Игнатиево" ще отбележат 100-годишнината от рождението на първия командир генерал Симеон Симеонов. На събитието ще присъства командващият Военновъздушните сили генерал-майор Николай Русев, бивши командири на ВВС и на базата, където миналата седмица пристигна първият изтребител F- 16 Block 70. Обявената за 12..
Българската хотелска асоциация организира кръгла маса посветена на кадровата криза в туристическия сектор - "Кадровият недостиг в туризма: хора, решения, бъдеще". Тя ще се състои в Гранд Хотел "София". До 70% от туристическите обекти работят с недокомплектован персонал. Вследствие на това икономическите загуби могат да се изчислят на близо..
Ресторантьорите от Велико Търново и региона излизат днес от 16:30 часа на протест с митинг-концерт пред музикално-драматичния театър в града. Настояването им е за 9% ДДС върху туризма. Протестът ще се проведе под надслов: "Политици, не убивайте българския туризъм, не ни гасете лампите завинаги". След протеста преди три седмици,..
Земетресение с магнитус 5.8 беше усетено в североизточен Тайван. Силният трус е разлюлял и високи сгради в столицата Тайпе, съобщават местните аварийни служби, цитирани от Ройтерс. До момента няма данни за пострадали хора, земетресението е било на голяма дълбочина. Преди година, източното крайбрежие на Тайван беше ударено от мощен трус -..
Президентът Румен Радев се включва в работата на Делфийския икономически форум в Гърция. Събитието събира държавни и правителствени ръководители, представители на бизнеса и неправителствения сектор, които обсъждат перспективите за устойчиво развитие и конкурентоспособност. Радев ще направи изказване пред участниците в Делфийския..
Русия извърши късно снощи масирани атаки с дронове срещу украински градове. Ранени са над 20 души. Украйна пък отправи остри обвинения към Китай като обяви, че негови граждани участват пряко във войната на страната на Русия. Руските сили са атакували с дронове жилищен район в град Краматорск, в източната Донецка област. Взривове отекваха цяла..
Помощник-фармацевтите настояват за спешни законодателни промени. Това съобщи пред БНР Лиляна Петрова, председател на УС на Българската асоциация..
Какво означава това, че Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и..
Министерството на образованието и науката ще предложи изучаването на религия в задължителния учебен план, като се акцентира върху изучаването на..