Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

2021 - Ваксина за климатичната криза няма

Снимка: БГНЕС

Все още чукаме на вратата на климатичната катастрофа“ - така генералният секретар на ООН обобщи видяното на 26-ата климатична конференция на организацията в Глазгоу - събитие, от което се очакваше да начертае пътя към реално ограничаване на негативните ефекти от климатичните промени. Според Гутериш взетите на конференцията решения не са достатъчни. Според обновените оценки на учените ефектът от човешкото въздействие върху околната среда е далеч по-разрушителен спрямо предишни оценки.

Това прямо описание даде световноизвестната активистка Грета Тунберг на 26-ата Конференция на страните по Рамковата конвенция на ООН за климатичните промени. През 1992 г. 165 държави и организации се съгласяват да се борят с "опасното човешко въздействие върху климатичната система". Страните по конвенцията постепенно се увеличават до близо 200, на практика целия свят, и почти ежегодно се виждат на КОП-срещи. Отнема им 5 години да се съгласят с научния консенсус, че глобалното затопляне съществува и то е направлявано от парникови емисии, произвеждани от човешка дейност. След още 18 години светът се събира в Париж за 21-вата КОП и се съгласява да ограничи глобалното затопляне между градус и половина и 2 градуса по Целзий в сравнение с прединдустриалните времена. Но прочутото Парижко споразумение не съдържа думите въглища и изкопаеми горива. Минават още 5 години, за да дойде 26-тата КОП в Глазгоу, в чийто финален пакт усилията вече официално се насочват към ограничаване на "въглищната енергия" и "неефективните изкопаеми горива".

В какво не успя конференцията в Глазгоу? По искане на някои от най-големите източници на парникови емисии като Китай и Индия, във финалния текст постепенното спиране на използването на въглища беше заменено с постепенно намаляване на безконтролното изгаряне на въглища за производство на енергия. Логично, езикът направлява цялостната амбиция на мерките за борба с негативното влияние на климатичните промени. И в момента тя не изглежда голяма. Сериозен напредък не беше постигнат и по другия стълб на климатичната конвенция от 1992 - финансовата помощ от развитите за бедните страни за справянето с последствията от климатичните промени. Общ механизъм за администрирането на такива помощи няма и след Глазгоу.

В шотландския град повече страни се ангажираха с крайни срокове за спиране на добива и изгаряне на въглища, но не и най-големите замърсители САЩ и Китай. Индия заложи срок за въглероден неутралитет след 50 години. Всичко това не изглежда обнадеждаващо предвид оценката от това лято на Междуправителствената експертна група по климатични промени, че затоплянето с градус и половина над прединдустриалните времена може да е факт до десетилетие при сегашното количество излъчвани парникови емисии. А до края на този век - срокът заглегнал в Парижкото споразумение - затоплянето би достигнало 2,7 градуса. 

Затова вероятно Грета Тунберг и новото поколение екоактивисти чуват само "дрън-дрън" от разговори, които по същество разсрочват и отлагат преки действия. На КОП26 делегатите, свързани с бизнеса с изкопаеми горива, са били над 500 - повече от представителите на която и да е държава. Обратната гледна точка - мини, централи, добивът и транспортиране на различни горива, продължават да дават милиони работни места, понякога в региони с малко други възможности за заетост. И такива страни не разбират защо трябва да са по-амбициозни в сложния зелен преход, когато големи замърсители като САЩ и Китай не бързат с реалните действия

Политиците забавят предприемането на необходими действия, защото търсят баланс между политически, икономически и други интереси, смята климатологът Антоанета Йотова. По думите ѝ политиките, свързани с коронавируса, са избутали на по-заден план реалните действия за реагиране на климатичните промени.

„За другите кризи – икономически, здравни все пак човечеството има натрупан опит. но ваксина за климатичната криза няма“, подчерта тя.

Тази седмица Световната метеорологична организация призна още един рекорд - температура от 38 градуса в арктическия кръг, отчетена на 20 юни в Сибир. Какво означава затоплянето? В случаи като наводненията в Германия или пък тези в китайската провинция Хенан, дъжд за една година пада в рамките на три дни. Другаде, както в части от Съединените щати и Южна Америка, незапомнена суша застрашава водните ресурси и възпрепятства земеделието. Това увеличи популяцията на скакалци в Източна Африка, отново свързвана със затоплянето. Събитията са разнообразни и обединени от своята непредвидимост.  

И след 2021 научният консенсус изглежда не се превърна в политически. Имаме и различията в подходите. В Европейския съюз, който е ангажиран с въглеродна неутралност до 2050 г., двете водещи сили имат различно мнение как тя да бъде постигната. Франция и още 12 страни настояват ядрената енергия да се счита за зелена, което да отключи допълнително финансиране за такива проекти. Германия, от чието ново правителство са част и Зелените, е несъгласна и иска целият зелен преход да се обърне към възобновяемите източници.

А дори зеленият преход да се реализира справедливо спрямо хората във въглищните региони, революцията има друга ресурсна цена - необходимите в електрониката, включително във възобновяемите технологии ценни метали, които често се добиват в условия на трудова експлоатация в развиващи се страни. Световният икономически модел е основан на растежа, но планетата разполага с ограничени количества ресурси, независимо дали на уран, литий или кобалт. Всичко това кара някои учени да повтарят, че няма да решим проблема, ако заменим всяка бензинова и дизелова кола с електрическа. Трябва да намалим самия брой на колите и цялостната си консумация.

Снимки: ЕПА/БГНЕС, ukcop26.org

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
инж. Цветан Паров

Цветан Паров: Учените са по-спокойни за глобалното затопляне от политиците

Антарктика има механизми  да пази леда си от слънцето - това са установили български учени. Двугодишно изследване хвърля светлина по темата. Става дума за най-дългото в света температурно проучване на недрата на ледниците . Става въпрос за три ледника. Ледник Перуника е част от голямо ледено поле, което се нарича Балкан . За нас беше интересно..

публикувано на 01.07.25 в 10:31
Балин Балинов

Балин Балинов: За фотоволтаик на балкона трябва да съобразиш три закона!

Единствена алтернатива на "енергийния Джулай" - ежегодното повишаване на цените на тока, за много от гражданите остават  балконските фотоволтаици . Това мнение изрази пред БНР Балин Балинов от "Грийнпийс – България". По думите му, "за балконските фотоволтаици в момента трябва да се съобразиш с три закона !" Периодът на..

публикувано на 30.06.25 в 11:19

МОСВ бави решение за обявяването на нова защитена местност в ПП "Странджа"

Повече от година МОСВ забавя решение за обявяването на нова защитена местност в Природен парк "Странджа". Предложението е на ръководството на парка и е подкрепено с научна обосновка и експертни становища . Местността, която трябва да получи статут на защитена, се намира между селата Евренозово и Близнак . Там е открито находище на..

публикувано на 30.06.25 в 06:55
Снимката е илюстративна

Здравния туризъм - възможности и реалности в областта на балнеолечебните процедури

Община Минерални бани е известна с лечебните си минерални води и природни ресурси , които помагат на хората при различни здравословни проблеми и стимулират здравословния начин на живот.  Тук може да намерите помощ при болки в ставите, нервно напрежение и други хронични заболявания, а природата и чистият въздух правят престоя още по-полезен за..

публикувано на 24.06.25 в 12:05

Правозащитниците доволни от отпушването на казуса със "Струма" през Кресненското дефиле

Дългогодишният спор около изграждането на автомагистрала "Струма" през Кресненското дефиле е към своя край. Министерството на околната среда и водите обяви, че всички жалби, свързани с проекта, са оттеглени, а делата – прекратени , благодарение на постигнато споразумение между правителството и природозащитни организации. Предвижда се трайно..

публикувано на 12.06.25 в 07:00
Вера Стаевска

Без вятърни и соларни централи в горите! Петиция за законови промени набира сила

Да спрем сечта на гори заради вятърни и соларни централи – призовават от инициативата "Зелени закони". От организацията са започнали подписка – "Право на природа" , за законодателни промени в Закона за горите и Закона за ВЕИ и вече имат парламентарна подкрепа за внасяне на тези предложения. Целта е възобновяемата енергия да се развива,..

публикувано на 10.06.25 в 11:50

Борбата със замърсяването с пластмаса е фокусът на Световния ден на околната среда

Намиране на решение на замърсяването с пластмаса – това е призивът на днешния Световен ден на околната среда .  Кампанията тази година иска да окуражи както всеки отделен човек, така и организации, правителства и различни видове индустрии да възприемат устойчиви практики за системна промяна за по-здравословно бъдеще. Генералният секретар..

публикувано на 05.06.25 в 01:00