Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Децата пишат на Дядо Коледа да им донесе здраве

В писмата до Добрия старец малчуганите се оплакват от дистанционното обучение

Снимка: Антония Илиева

От 25 години насам „Български пощи“ организира конкурс „Най-красиво писмо до Дядо Коледа“, в който участват хиляди деца. Основната му цел е малчуганите да се научат да надписват правилно пощенските пратки, но и да ги зарадва за Коледа, защото всяко дете, изпратило писмо, получава отговор от Добрия старец. Създателите на най-красивите писма печелят и подарък – играчка, книжка или магнитче.

„Тази година донеси на всички хора здраве.“ Това си пожелават децата от Дядо Коледа. Тази година писмата до Дядо Коледа, получени в „Български пощи“, са в крак с времето, коментира Милена Тошева от пощенската служба. Децата обичайно искат играчки, но за тази Коледа те си пожелават предимно здраве.

„Моля те, не пропускай да оставиш здраве на нашето семейство, защото имаме нужда от него – от здравето“, пишат те.

„Тази година искам да те помоля да донесеш на всички хора по света здраве и изобилие.“

Освен здраве, малчуганите искат от Дядо Коледа още книги и играчки. Те споделят, че не държат на големи и скъпи подаръци и се радват и на дребни, които са от сърце.

Някои от малчуганите са изпратили на Дядо Коледа маска, за да може той да се предпази от коронавируса. В писмата си децата се оплакват от дистанционното обучение, но смятат, че вирусът ще отмине скоро.

„Децата са много откровени и всякакви свои мъки споделят, тревоги. Тревогите предимно са свързани с онлайн обучението, че трябва да бъдат тествани, че не могат да си видят приятелчетата, че трябва да си седят вкъщи. Едно дете например пише – тъй като съм онлайн, първото ми желание е да имам компютър“, разказва Милена Тошева.

Всяка година в „Български пощи“ в София пристигат около 4000 писма до Дядо Коледа, а в цялата страна – над 10 000

В писмата си децата изпращат различни подаръци до Добрия старец, които от „Български пощи“ наричат малки съкровища. Лепенки, стикери, гривни и бонбони са част от изпратените предмети.

В писмата децата се питат дали Дядо Коледа има жена и деца и дали цяла Лапландия е негова. Те му обещават, че ще го посрещнат с чаша прясно мляко и бисквитки вкъщи, защото е уморен. 

Децата съветват Дядо Коледа да се пази да не настине и да пие топъл чай с мед.

Други държат Добрият старец да ги събуди, щом пристигне, ако са запсали.

„Моля те в нощта на Коледа, като пристигнеш у дома, събуди ме! Искам да ти разкажа толкова много неща.“

В пощенската служба получават и писма на чужди езици до Дядо Коледа, както и такива от детски градини и училища. Възрастните пък също пишат на Добрия Старец – от „Български пощи“ ги наричат пораснали деца.

Снимки: Антония Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къде бабите учат внуците на плетки, а те тях на социални мрежи?

Във великотърновското село Леденик бабите започват да учат внуците на плетки, бродерия и кулинария, а децата ще въведат възрастните в света на компютрите и социалните мрежи. Опитът на зрелостта и стремежът за любопитство на младостта се събират от сдружението "Европейско развитие за село Леденик". Първите занимания са тази събота..

публикувано на 05.10.24 в 10:05

Как се прави кулинарният специалитет горнооряховско гърне по 150-годишна рецепта?

В Горна Оряховица започна първият фестивал на горнооряховското гърне . Това не е глинен съд, а ястие от телешки жили и заедно с горнооряховския суджук е сред запазените кулинарни емблеми на железничарския град.  Възстановки, дефилета с народни носии, фолклорни концерти и 100 гърнета с телешки жили, приготвени от майстор готвачи, ще има..

публикувано на 05.10.24 в 09:25
Музей на невинността в Истанбул, намиращ се в истанбулския квартал Бейоглу

„Няма минута, в която да не мисля за нея“: Музей на невинността в Истанбул

Когато написаните думи оживяват в реални предмети от ежедневието… Добре дошли в Музея на невинността в Истанбул . Мястото разказва историята от едноименния роман на носителя на Нобел за литература Орхан Памук. Още с прекрачването на прага на боядисана в бордо къща в истанбулския квартал Бейоглу, посетителите попадат в света..

публикувано на 04.10.24 в 16:50
Цветана и Николай Милчеви

Цветана и Николай Милчеви: Учителството е изпитание!

"Да си учител е голямо изпитание и голяма мъка!“ – това каза в ефира на "Нощен Хоризонт" учителят, поет и писател Николай Милчев. "Това, което много ми тежеше в училище е формалността", заяви от своя страна Цветана Милчева. Двамата са пенсионирани учители по български език и литература. Николай Милчев е още поет и писател. "Не са много годините,..

публикувано на 04.10.24 в 14:18

Държавният архив дигитализира записи на Ванга от 60-те и 70-те

Приема се, че на днешния ден преди 113 години е родена пророчицата Ванга. В Държавния архив се пазят записи от сеансите, които Ванга е правила с хилядите хора, дошли за помощ на прага ѝ. Българското национално радио и Държавна агенция "Архиви" неотдавна подписаха споразумение за сътрудничество. Това ни позволява да надникнем в част от..

публикувано на 03.10.24 в 10:25

Американски геймър поведе кампания срещу "убиването" на видео игри

За американския геймър Рос Скот всичко започнало, когато френската компания Юбисофт прекратила достъпа до играта The Crew. Това накарало Рос Скот да се замисли. Има ли нарушени права на геймърите, ако компанията, създател на играта, реши, че не й е изгодно да я поддържа и "убие". През пролетта, след сериозно любителско проучване Рос Скот..

публикувано на 01.10.24 в 17:24

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09