Здравните власти разясниха начина, по който и децата ще бъдат ваксинирани срещу коронавируса. Дете ще може да бъде имунизирано само с родителско съгласие. Възможност за ваксинация ще има в повечето областни градове, но и в някои други населени места.
Ваксината на „Пфайзер“ за деца от 5 до 11 години вече е разпределена между 69 пункта в страната.
Засега личните лекари няма да имат възможност да ваксинират, но може да се допуснат и изключения при определени условия, заяви главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
„Ние сме гъвкави, стига да има личен лекар, който казва – аз имам 10, или 20, или 30 деца, няма никакъв проблем да получи ваксина от съответната РЗИ и да направи имунизациите. Стига да има наистина търсене и интерес“
Списъкът с местата за ваксинация е публикуван на страниците на Регионалните здравни инспекции, а ваксинирането ще става след записване, за да се избегне изхвърлянето на препарат. Всеки флакон съдържа десет дози.
Списъкът на временните имунизационни пунктове, за поставяне на ваксини срещу Covid-19 за деца между 5 и 11 г. може да видите ТУК.
„Всяка област вече ги е определила, има ги като информация на сайтовете на съответните регионални здравни инспекции, така че родителите, които се интересуват да знаят къде, кога и как да бъде направена ваксината.Ние препоръчваме горещо на всички, които желаят, предварително да направят уговорка по телефона за час, за да можем да групираме групи по 10 деца.“
Издаването на сертификат за ваксинация ще става така, както и при възрастните, уточни д-р Кремена Пармакова, експерт по Надзор на заразните болести.
„Родител с детето посещава определения временен имунизационен пункт, извършва се разписания в наредба №15 преглед на детето, разпит за наличие на противопоказания, за наличие на заболявания, след това ваксината се прилага и се отразява в регистъра за ваксинации.“
Ваксинацията ще се прави при съгласие на един от родителите.
„Щом според нас родител е завел детето, той изявява своето ясно съгласие, че той иска детето му да бъде ваксинирано с този продукт“, обясни д-р Пармакова.
След ваксина може да има леко неразположение, поясни управителят на Изпълнителната агенция по лекарствата Богдан Кирилов.
„Най-често се наблюдава болка и зачервяване в мястото на прилагане на ваксината, мускулни болки, главоболие, втрисане. Не са идентифицирани допълнителни рискове.“
Ако има по-голям интерес към ваксинацията ще се разкрият и още пунктове.
Засега са само в областните градове, както и в няколко по-малки - Петрич, Гоце Делчев, Севлиево, Трявна, Балчик, Ардино, Троян, Луковит, Тетевен, Лом, Велинград, Трън, Исперих, Кубрат, Дулово, Нова Загора, Неделино, Девин, Казанлък, Елхово и Кърджали.
„Към момента повечето пунктове са фокусирани в областните градове. Но пак казвам – има ли желаещи, то винаги ще се намери място, където тези ваксини да бъдат поставени“, каза д-р Пармакова.
Пълният сертификат се издава след втората доза, която се поставя след 21 дни след първата.
Засега не се обсъжда бустерна доза при детските ваксини.
Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.
Най-непреходното послание на Иван Вазов е да обичаме българското и да пазим своя език. Днес се навършват 175 години от рождението на поета, писателя и драматурга Иван Вазов. "Да говориш за Вазов означава да разказваш за въздуха!" С тези думи на Надежда Терзи, главен уредник на къщата-музей "Иван Вазов" започна тържественото честване на..
Заради недоволството на жителите на столичния квартал "Овча купел" е взето решение в регистрационно-приемателния център за бежанци да останат само деца. Проблемните бежанци поетапно са изведени и настанени на други места, обясни за БНР председателят на Държавната агенция за бежанците (ДАБ) Иван Иванов. В центъра остава 36 деца предимно от..
За проблеми с полетите до Италия заради национална стачка на въздушния транспорт на 10 юли предупреждават от Министерството на външните работи (МВнР). В съобщение на Ситуационния център се казва, че стачните действия ще засегнат основни летища в страната и ще се отразят върху нормалното протичане на полетите, включително процеса на регистрация,..
Правителството одобри промени в закона за училищното образование, които предвиждат забрана на мобилни телефони в училищата. Промените предвиждат и ускорена езикова подкрепа по български език за децата, които не го владеят, включително за тези, които се връщат от чужбина. Предстои законопроектът да бъде внесен за разглеждане в Народното..
На извънредно заседание на парламента във връзка с бежанската криза към остров Крит гръцкият премиер Кириакос Мицотакис съобщи за нови строги мерки: "Всички пристигащи нелегални мигранти в страната ще бъдат арестувани и ще остават в лагери от затворен тип". "Временно се прекратява за три месеца разглеждане на молбите за бежански статут..
На 10 юли е първият прием в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и приетите студенти само ще се запишат, но няма да плащат такси. Таксите ще се плащат по-късно, след като се направят законовите промени и те бъдат по-ниски, съобщи в сподели в интервю пред БНР ректорът на СУ "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев. "Формула, по..
ПП-ДБ ще внесе искане за изслушване на и.д. главен прокурор Борислав Сарафов в Правна комисия за работата на държавното обвинение във връзка с разследването на големите корупционни скандали като "Осемте джуджета" и Нотариуса. Това обяви съпредседателят на парламентарната група Надежда Йорданова: "По този начин пленумът на Висшия съдебен съвет на..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..