Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В 69 пункта в страната ще ваксинират срещу Covid-19 деца от 5 до 11 години

| обновено на 21.12.21 в 13:54
Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев на брифинг в София за ваксинацията на деца.
Снимка: БГНЕС

Здравните власти разясниха начина, по който и децата ще бъдат ваксинирани срещу коронавируса. Дете ще може да бъде имунизирано само с родителско съгласие. Възможност за ваксинация ще има в повечето областни градове, но и в някои други населени места.

Ваксината на „Пфайзер“ за деца от 5 до 11 години вече е разпределена между 69 пункта в страната.

Засега личните лекари няма да имат възможност да ваксинират, но може да се допуснат и изключения при определени условия, заяви главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

„Ние сме гъвкави, стига да има личен лекар, който казва – аз имам 10, или 20, или 30 деца, няма никакъв проблем да получи ваксина от съответната РЗИ и да направи имунизациите. Стига да има наистина търсене и интерес“

Списъкът с местата за ваксинация е публикуван на страниците на Регионалните здравни инспекции, а ваксинирането ще става след записване, за да се избегне изхвърлянето на препарат. Всеки флакон съдържа десет дози.

Списъкът на временните имунизационни пунктове, за поставяне на ваксини срещу Covid-19 за деца между 5 и 11 г. може да видите ТУК.

„Всяка област вече ги е определила, има ги като информация на сайтовете на съответните регионални здравни инспекции, така че родителите, които се интересуват да знаят къде, кога и как да бъде направена ваксината.

Ние препоръчваме горещо на всички, които желаят, предварително да направят уговорка по телефона за час, за да можем да групираме групи по 10 деца.“

Издаването на сертификат за ваксинация ще става така, както и при възрастните, уточни д-р Кремена Пармакова, експерт по Надзор на заразните болести.

„Родител с детето посещава определения временен имунизационен пункт, извършва се разписания в наредба №15 преглед на детето, разпит за наличие на противопоказания, за наличие на заболявания, след това ваксината се прилага и се отразява в регистъра за ваксинации.“

Ваксинацията ще се прави при съгласие на един от родителите.

„Щом според нас родител е завел детето, той изявява своето ясно съгласие, че той иска детето му да бъде ваксинирано с този продукт“, обясни д-р Пармакова.

След ваксина може да има леко неразположение, поясни управителят на Изпълнителната агенция по лекарствата Богдан Кирилов.

„Най-често се наблюдава болка и зачервяване в мястото на прилагане на ваксината, мускулни болки, главоболие, втрисане. Не са идентифицирани допълнителни рискове.“

Ако има по-голям интерес към ваксинацията ще се разкрият и още пунктове.

Засега са само в областните градове, както и в няколко по-малки - Петрич, Гоце Делчев, Севлиево, Трявна, Балчик, Ардино, Троян, Луковит, Тетевен, Лом, Велинград, Трън, Исперих, Кубрат, Дулово, Нова Загора, Неделино, Девин, Казанлък, Елхово и Кърджали.

„Към момента повечето пунктове са фокусирани в областните градове. Но пак казвам – има ли желаещи, то винаги ще се намери място, където тези ваксини да бъдат поставени“, каза д-р Пармакова.

Пълният сертификат се издава след втората доза, която се поставя след 21 дни след първата.

Засега не се обсъжда бустерна доза при детските ваксини.

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изчезват ли тапата и тирбушонът?

Тирбушонът се превръща в отживелица - новината дойде от Обединеното кралство. Причината е, че твърде малко хора, особено по-младите, притежават тирбушон или пък знаят как да го използват .  "Смъртта на тирбушона?!" - така вестник "Гардиън", донякъде шеговито, е озаглавил своя материал по темата, макар и тя да е съвсем сериозна, от който става..

публикувано на 19.09.24 в 11:45

НС отхвърли предложението за облекчаване на условията за референдуми

Парламентът отхвърли предложението на "Има такъв народ" да се облекчат условията за провеждане на референдуми с промени в Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление. "За" гласуваха 81 депутати, против бяха 30, а 80 се въздържаха. Мнозинството от депутатите от ГЕРБ-СДС гласуваха с "въздържал се",..

публикувано на 19.09.24 в 11:38

Гражданите могат да проверят дали са подкрепили регистрацията на формации за изборите

От днес всички граждани могат да проверяват на интернет страницата на Централната избирателна комисия дали имената им фигурират в подписка на партия или коалиция.  Ако бъде установена нередност, жалбите трябва да се подават директно до Комисията за защита на личните данни. На 21 септември изтича срокът, в който ЦИК може да прави промени..

публикувано на 19.09.24 в 11:24
Село Мурсалево

Подготвя се проект за ремонт на водохващането "Робовица" в Рила

Подготвя се проект за ремонт на водохващането "Робовица" в Рила, откъдето се подава вода за селата Мурсалево, в община Кочериново, Смочево, в община Рила, и Слатино в Бобошево, съобщи  областният управител на Кюстендил Александър Пандурски. От 1 юли в трите населени места беше въведено бедствено положение, а са на воден режим от месец май...

публикувано на 19.09.24 в 11:14

Надграждат училищната програма "Стъпки заедно" с онлайн елементи

Разширяваме училищната програма "Стъпки заедно" в онлайн и ще я наградим с елементи на онлайн насилието, за да се включат и други ученици и бъдещи миротворци. Това сподели в интервю пред БНР Мария Янкова, директор "Програми" в УНИЦЕФ. "Програмата, на УНИЦЕФ и МОН, е цялостен училищен отговор. Когато искаме да има осезаем ефект, няма..

публикувано на 19.09.24 в 11:10

Обучението по английски език - най-търсено, следват го немски, френски и испански

Обучението по английски език остава най-търсено в България, като го следват немският, френският и испанският. Това каза пред БНР Владимир Христов - член на УС на Асоциацията на езиковите центрове. "Животът налага ученето на чужд език. Английският като най-често срещан чужд език вече като че ли не е достатъчен. Все повече има необходимост от..

публикувано на 19.09.24 в 11:03
Александър Николоски

Политически реакции след обидните квалификации в Скопие към страната ни

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов настоя за оставка на македонския вицепремиер Александър Николоски заради обидните му думи към България: "Явно с тези хора приятелски срещи, дори свързани с опера, не трябва да се правят извън официалното, ако се правят, където да се протоколира и ясно да се каже какво мисли едната или другата държава. И..

публикувано на 19.09.24 в 11:00