Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Космическият телескоп "Джеймс Уеб" вероятно ще бъде изстрелян след Коледа

Телескопът ще наблюдава галактиките в инфрачервения спектър

Снимка: ЕПА/БГНЕС

НАСА разреши изстрелването на космическият телескоп „Джеймс Уеб“, но най-рано на 25-ти декември, заради лошото време. Това ще стане от площадката в космическия център Куру, Френска Гвиана с ракета „Ариан 5". Мисията е на НАСА, Европейската космическа агенция и на Канадската космическа агенция. Телескопът ще наблюдава галактиките в инфрачервения спектър.

Как започва всичко

Всичко започва със „Хъбъл“ преди 30 години. Но учените по света чакат от четвърт век новия телескоп. Не че „Хъбъл“ е по-лош.18-те шестоъгълни огледала са направени от добре понасящия разликите в температурите в Космоса берилий и покрити със злато. Тъй като златото отразява много добре инфрачервените вълни на спектъра. Те ще образуват „око“ от 25 квадранти метра - 5.5 пъти по голямо от огледалното "око" на „Хъбъл“. Но и 62 процента по-леко от него.

За най-новата научна придобивка на човечеството

"Огледалата на „Джеймс Уеб“ ще се фокусират автоматично, благодарение на специални мотори в конструкцията. Системата разполага и с невероятно прецизен и може би най-скъпия стабилизатор на изображението. С „Джеймс Уеб“ учените искат да изследват най-старите звезди, галактики, които са се появили след Големия взрив най-рано. Изображенията ще бъдат толкова слаби, че на модерния телескоп ще му трябват 4 часа за експозиция. Ще търсят и потенциално обитаеми планети", пояснява д-р Рохиер Уиндхорст, интердисциплинарен учен от НАСА и професор в Държавния университет в Аризона. И още:
"Този телескоп ще ви изпрати по- далече във времето с няколко стотин милиона години, почти половин милиард години. И ще можем да видим ясно обекти, които на сегашните снимки от „Хъбъл“ изглеждат като малка светулка. Така ще актуализираме снимката на космическата история. А колкото по- далече във времето поглеждаме, толкова по-добре виждаме фазите от началното развитие на Вселената".
ЕПА/БГНЕС
"Това беше най-сериозното предизвикателство. Да се конструира защита, който да е достатъчно добра за оптиката, огледалата и електрониката. И в същото време да бъде достатъчно голямо и леко. Петте слоя са направени от мембрана, която прилича на онази, от която правят балоните, пълни с хелий. Първият слой е изложен на директна слънчева радиация. И се нагрява до 110 градуса. Колкото да сварите яйце. От страната на телескопа температурата ще е минус 223 градуса. Разликата е близо 300 градуса през цялото време на експлоатацията. Невероятно е, че това ще става само с петте слоя от тази материя". Това казва Айми Ло, един от инженерите на компанията, построила телескопа за НАСА, разказва пред американската телевизионна програма „60 минути“.

Защо няма варианти за ремонт на телескопа

Бил Оукс, който отговаря за програмата от страна на НАСА, споделя, че ако нещо се обърка с разгъването, има софтуер, който ще разклати конструкцията или ще завърти телескопа по начин, който би трябвало да помогне. Голямата надежда е обаче да няма никакви засечки. Защото, както обяснява професорът Рохиер Уиндхорст от НАСА и Държавния университет в Аризона – няма да има вариант за ремонти.

"За разлика от „Хъбъл“, който беше ремонтиран пет пъти, докато е в космоса, за „Джеймс Уеб“ това не би било лесна задача. Няма да е евтино и би било твърде рисковано. Така че изходната точка за дизайнът му още в началото на 2000-та година беше вместо ремонт „Джеймс Уеб“ да разполага с много резервни части. Затова на него има 6 жироскопа, достатъчно количество механизми, батерии, дори и компютри. И ако някоя от тези системи бъде засегната от малки метеорити, което дори и с „Хъбъл“ за 31 години не беше толкова често…тогава ще има резервна система, част, която да поеме функцията от развалената.

Но за „Джеймс Уеб“ въпросът е с горивото. То ще свърши след 10 до 40 години. Така със сигурност в този период от 10 до 40 години ще ни се наложи да използваме резервните части и системи. Този телескоп просто не е предвиден да бъде ремонтиран. Едно следващо поколение телескопи може би – да. Но не и този", пояснява още проф. Рохиер Уиндхорст от НАСА и Държавния университет в Аризона.

Телескопът е кръстен на Джеймс Уеб, ръководител на програма "Аполо", изпратила хора на Луната.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Премиерата на "Оръжията и човекът" - пред полупразна зала в обсаден театър

Бурни протести и физически сблъсъци предшестваха премиерата снощи на "Оръжията и човекът". Спектакълът, режисиран от Джон Малкович, все пак имаше премиера, макар и пред полупразна зала . Постановката започна с час закъснение, а публиката, закупила си билети, не можа да влезе в залата. Протестиращи бяха блокирали входа на Народния театър и пиесата..

публикувано на 08.11.24 в 11:00

Стенопис с приказни образи от Витоша в столичния квартал "Стрелбище"

Испанският художник Гийем Фонт изобрази петнистата тинтява от Витоша върху стена в столичния квартал "Стрелбище". П риродата е вдъхновение за твореца, който живее между Испания и Мексико. "Щом кацнах в София, моите приятели от фондация Visionary бяха така добри да ме заведат направо на Витоша. Бяхме направили предварително проучване,..

публикувано на 07.11.24 в 10:13

Антарктическият кораб "Св. св. Кирил и Методий" потегля на поредна мисия

С официална церемония на Морска гара - Варна ще бъде изпратена поредната антарктическа експедиция с научноизследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий".  Командир на кораба е капитан II ранг Радко Муевски. Екипажът се състои от 34 души, в него се включват и три дами. Този път сред учените има и двама орнитолози , които ще наблюдават птиците..

публикувано на 07.11.24 в 09:26

В смолянското село Арда ремонтират храма изцяло с дарения

150-годишната църква "Св. Николай Чудотворец" в смолянското село Арда се ремонтира изцяло с дарения. На Никулден там ще отбележат тържествено годишнината от първата служба в храма. "Решихме да не се затрие тая реликва . Хората имат голяма отзивчивост за такива неща и даряват. Има над 80-90 дарения , стабилни суми", разказва пред БНР Никола..

публикувано на 05.11.24 в 10:10
Боян Петев

Боян Петев, един от основателите на Български клуб по волейбол гост в "Америка - илюзии и реалности"

От 5 години в Чикаго работи Български клуб по волейбол. Боян Петев, Стоян Славов и Симеон Младенов са основателите и собствениците на Българска волейболна академия във ветровития град. В 58-ми епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" гост е Боян Петев , единият от основателите  на   волейболния клуб. "Беше страхотно да бъда..

публикувано на 04.11.24 в 11:37
 Музей

250 предмета от античността и Късножелязната епоха до днес в историческия музей в Търново

65 дарители са предоставили на Регионалния исторически музей във Велико Търново през последната година около 250 предмета от античността и Късножелязната епоха до наши дни .  Сред тях са родословно дърво на Васил Левски , колекцията от 120 медала, грамоти и снимки от състезателя по стрелба с лък Петьо Кишев, бригадирски униформи, снимки на..

публикувано на 03.11.24 в 08:15

Учителката Тотка Георгиева дари гоблен с образа на светите братя Кирил и Методий на Клисурския манастир

Гоблен на светите братя Кирил и Методий подари на Клисурския манастир бившата учителка от Берковица Тотка Георгиева. 37 години Тотка Георгиева е била учителка. От дълго време тя се занимава с изработката на гоблени, които бе подредила в изложба в Берковица. Гобленът на братята Кирил и Методий изработила за месец и половина. 52 000 маниста с 44..

обновено на 03.11.24 в 05:30