Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за композитора Димитър Ненов

Димитър Ненов
Снимка: YouTube

Навършиха се 120 години от рождението на забележителния български музикант Димитър Ненов - блестящ пианист виртуоз, композитор със собствен стил, изтъкнат клавирен педагог, а в същото време известен архитект - една изключително ерудирана личност с дълбоки познания в областта на  математиката, астрономията, медицината, естествените науки, литературата, историята, археологията и особено в областта на философията.

Той е изтъкнат български интелектуалец, личност с високи морални принципи. За съжаление, през 40-те години той е подложен на отвратителна кампания срещу него с клевети, интриги, лъжи - неизвестно защо. Той не е политически ангажиран, явно личната завист и злоба са взели връх. Необяснимо е защо са били унищожени всички негови записи в Националното радио и днес можем да чуем само запазения /или укрит/ запис на Ла-мажорния концерт за пиано и оркестър от Ференц Лист в негова интерпретация. 

Димитър Ненов е роден на 19 декември 1901 г. в Разград. 6-годишен започва да свири на пиано под ръководството на майка си. Развива се като пианист много бързо и още като гимназист изнася самостоятелни концерти. В София учи при много взискателния клавирен педагог Андрей Стоянов. 

Родителите му го изпращат в Дрезден да следва архитектура и той, едновременно с това, учи в консерваторията при проф. Карл Фелинг. За да се издържа, свири на вечерните прожекции на неми филми и в локали. Композира много - Соната за пиано, Соната за пиано и цигулка, Първата си симфония, “Четири скици за оркестър“. Това пренапрежение му коства много - той получава хронично главоболие, което го мъчи до края на живота му.

При завръщането си в България Ненов започва работа като архитект, като някои от неговите проекти са запазени и днес - гарите в Зверино, Горни Дъбник, Кресна, сточната гара с магазия на пристанището в Русе, Противотуберколозният диспансер при Окръжната болница в Хасково, балдахинът над главния вход на храм-паметника „Александър Невски“ и други. 

И все пак, любовта му към музиката надделява и той завършва Консерваторията в Болоня - учи при знаменития Егон Петри. През периода 1930/1940 г. развива огромна концертна дейност - и със самостоятелни концерти, и с участието си в различни камерни ансамбли. Той е един от първите музикални ръководители на новосъздаденото Радио София. Участва активно в Дружеството на българските композитори „Съвремена музика“, като пропагандира творбите на нашите композитори не само в София, но и в цялата страна. От този период са и най-известните му композиции: вокално-инструменталните сюити “Тракия“ и „Коледари“. Отделя време и за преподавателската си дейност като клавирен педагог в Музикалната академия, става професор. Негови ученици са Лазар Николов, Любомир Романски, Стефан Ременков, Трифон Силяновски, Тодор Кювлиев, Галунка Белчева и др.

Димитър Ненов умира на 30 август 1953 г., едва 51-годишен.

В Златния фонд на БНР е запазено интервю от 1972 г. с големия наш композитор Любомир Пипков, в което той говори за Димитър Ненов. Чуйте в звуковия файл, където е добавен и фрагмент от Балада №2 за пиано и оркестър от Ненов, записан от Иво Върбанов и Кралския шотландски симфоничен оркестър под диригентството на Емил Табаков и издаден във Великобритания за световно разпространение през 2017 г. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Bella Voce празнува с "Покана за танц"

На 1 и 8 декември в камерната зала "България" певиците Росица Павлова-Инджева, Мария Яковчева, Елена Механджийска и Милена Гюрова, заедно с пианиста Стефан Врачев канят публиката на празничните концерти, с които ще бъде отбелязана 10-годишнината от основаването на вокалния ансамбъл Bella Voce. Спектакълът, който подготвят, е със заглавие "Покана за..

публикувано на 29.11.24 в 11:27

Софийската опера с премиера на спектакъла "Адриана Лекуврьор"

В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея.  Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..

публикувано на 28.11.24 в 19:14
Участниците в концерта с музика на Юлия Ценова в Ню Шател

Музика на Юлия Ценова звуча в Швейцария

Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г.  Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..

публикувано на 28.11.24 в 18:46
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34