Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Николай Янев: В медицината сме много близо до Бога

Промяната за народа ни ще дойде, когато се върнем към добродетелите, които са ни превели през по-тежки от сегашните времена, смята лицево-челюстният хирург

доц. Николай Янев
Снимка: Личен архив

„В момента смятам, че сме пак на повърхността на вълната на промените, вместо да поискаме да сменим подхода и погледа си изцяло отвътре.“ Това мнение изрази пред БНР доц. Николай Янев, ръководител на Клиниката по лицево-челюстна хирургия в „Пирогов“. Доц. Янев е и иподякон в Българската православна църква.

Истинската промяна и за нас като народ може да дойде, когато се върнем на онази здрава основа на добродетелите, която ни е превела през изключително тежки времена – много по-тежки от тези в момента, вярва той.

Запитан какво е мястото на вярата в медицината Николай Янев посочи:

„Централно е мястото според мен, в моите лични разбирания. Това е свободен избор и свободна воля на всеки един човек, но специално в медицината аз смятам, че ние сме много по-близо до Бога и въпросите за вярата са екзистенциални при нас, ежедневни в нашата работа.“

„Пациенти, които идват със страх, с неувереност, с неубеденост в нашите лични качества, често имат дълъг и труден път, докато други, които идват с на пръв поглед тежки заболявания, но казват – оставяме се във вашите ръце, а това със сигурност означава и в божиите ръце, (защото нито ние можем да сме сигурни, че ще излекуваме един пациент от каквото и да е заболяване, когато той прекрачи нашия праг, нито пък самият пациент е уверен, че точно ние сме лекарите, които ще възвърнем здравето му), като цяло пациентите, които пристъпват с вяра, с увереност, с доверие най-вече, вдъхват сили и на нас, лекарите, а неминуемо се грижат и за по-бързото възвръщане на тяхното здраве“, сподели доц. Николай Янев.

Щастието е толкова близо до нас, стига да вдигнем поглед нагоре и да видим, че не сме хаотично пребиваващи на тази земя, имаме своя смисъл. От раждането до смъртта носим една вътрешна сила, на която би трябвало да обърнем внимание.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Светлана Боянова: От браншовите организации да тръгва позицията ни за земеделие

Процедурите, по които се взима българската позиция, трябва да тръгват от браншовите организации , като пък те преди това трябва да направят дискусии на регионално ниво със самите земеделски производители. От там да се оформи позиция, да отива във всички министерства и при българските евродепутати. Това е мнението на Светлана Боянова -..

публикувано на 11.09.24 в 09:43

В "Люлин" ще протестират заради опасно кръстовище

Днес в столичния квартал "Люлин" 5 ще се проведе протест за безопасно движение преди първия учебен. Недоволните ще се съберат на кръстовището на булевардите "Д-р Петър Дертлиев" и "Панчо Владигеров". Причината за протеста са поредица молби към Столична община за обезопасяване на опасното кръстовище , които молби остават нечути. Първата такава..

публикувано на 11.09.24 в 07:13
Снимката е илюстративна

"Дали ще дадем златото, а за нас да останат отровите" - дилема пред три общини в Северозапада

Населението в общините Своге, Ботевград и Мездра е притеснено от проект за десетки сондажи за добив на злато в землищата на редица населени места. Това са селата Бов, Лакатник, Желен, Брезов дол, Габровница, Еленов дол и други в община Своге, Гурково, Краево и Литаково, Ботевградско, както и Зли дол и Оселна в община Мездра...

публикувано на 10.09.24 в 11:52

Д-р Зорница Маркова: До 3-годишна възраст екранното време за децата да е нулево!

Децата и мобилните телефони - темата в рубриката "Училище за родители". Според столичани децата им използват мобилните си телефони най-малко два часа на ден, но може и до 6 часа да достигне това време. Децата до 6 години почти не използват електронни устройства при някои от семействата. На някои от по-малките деца изобщо са им забранени телефоните, на..

публикувано на 10.09.24 в 11:10
Константин Илиевски

Маестро Константин Илиевски: С концерт ще отбележим подобаващо един от най-големите ни празници

Светлин Русев ще е солист в празничния концерт на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски, посветен на Деня на независимостта на България. Събитието е на 18 септември от 19:00 ч. в Голямата зала на Софийската опера и балет. Концертът се организира от БНР и Сдружение "Реформ Юнион Клуб"  с подкрепата на Столична община...

публикувано на 09.09.24 в 12:39

Майка на две деца има нужда от спешна операция и лечение в чужбина

Майка на две деца има нужда от спешна операция, за да спасят крака ѝ. Надя Лашева преподава на деца английски език. Преди седмица чува тежката диагноза – рак на костите. Историята на Надя започва така: " Ракът на костите е много агресивен, нямам време, а загубих четири месеца в търсене на диагноза! Аз съм Надя - учител..

публикувано на 06.09.24 в 14:58
Марио Мишев

Марио Мишев: Днешните политици нямат моралното право да изричат "Съединението прави силата"

Ние сме късметлии, че като народ имаме богата история и можем да избираме какво да разказваме . Не всеки народ разполага с тази привилегия – да има древна история. Това каза в интервю за БНР Марио Мишев, съосновател на сдружение и издателство "Българска история". По думите му, родолюбието е въпрос на вътрешно усещане и в миналото то е..

публикувано на 06.09.24 в 08:26