Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протестните нагласи в Германия са по-силни в източните провинции и в общностите по-близо до природата

Любомир Пожарлиев: Затягането на консуматорската примка притиска неваксинираните

Изследователят на постсъветското пространство предупреждава за появата на онлайн гета

Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Ако има нещо, което ще промени поведението, то се случва, е затягането на примката на достъп до консуматорската култура, до консуматорския свят, без който в някакъв смисъл вече не можем да си представим да съществуваме. Или другият вариант е, че ще доведе до едни онлайн гета и тези комуни до каква степен ще дойдат в реалния свят, вече времето ще покаже.“ Това мнение изрази пред БНР Любомир Пожарлиев, изследовател на мобилността в постсъветското пространство от Института по регионална география в Лайпциг, Германия. Той коментира темата за ваксините срещу Covid-19 и новото затягане на мерките в Германия.

Според изследователя правилата за липсата на достъп до стоки и услуги биха имали по-голям ефект върху неваксинираните, отколкото новата ваксина на „Новавакс“, разработена по конвенционална технология, защото германците вярват на техните ваксини на "Байонтех".

Локдаунът в отделни провинции отдавна съществува, действа правилото 2G – преболедувал или ваксиниран, поясни Пожарлиев.

„За част от Германия това е вече действителност от известно време. Другата част тепърва ще трябва отново да си припомни миналата зима.“

Това, което основно удря на този етап ежедневието, е консуматорската култура. Практически неимунизиран или непреболедувал човек трудно може да влезе да си купи обувки или да посети културно събитие, доколкото изобщо ги има, разказа сънародникът ни.

„Това е главният ефект. Разбира се, води до натиск върху хората, които не желаят да се имунизират. Числата лека-полека почнаха да растат на имунизираните отново, най-вече заради изключеността на хората, които отказват все още да се имунизират.“

Наблюдават се два различни клона на един и същи феномен – хората, които протестират, отбеляза Любомир Пожарлиев.

„В огромна степен, освен в Бавария и в Берлин, в много голяма степен те се случват в Източна Германия, в старите индустриални и в момента деиндустриализирани градове. С други думи, това са все места, в които има много губещи, в последните 30 години с уклон към носталгия, с националистически уклон. Бавария не прави изключение. Това е едната линия хора, които твърдо протестират. Те си бяха там и преди кризата. Това са хора, които вече са гласували за „Алтернатива за Германия“ в източните провинции… Дали щеше да е корона или нещо друго, избликът си присъства.“

Втората група се състои от работещи в агрокултурния сектор, сравнително богати германски селяни, затворени в малки, отдалечени и изолирани общности, които са много по-близо до природата, отколкото до съвременните ваксини и технологии, посочи изследователят.

„Това също важи и за западногерманските леви – хора, които също споделят до голяма степен живот близо до природата. Тези две групи условно можем да ги наречем дяснонационалистически и по-скоро природно-ляво. Но и двете са твърдо отворени към конспиративни теории, но по различна логика.“

В Източна Германия, по подобие на останалите източноевропейски страни, се наблюдава традиционно недоверие към институциите и неприязън към официалната власт, в някаква степен и към задалите новия ред – западногерманците, изтъкна Любомир Пожарлиев.

В Германия изцяло ваксинирани са 71% от населението. Според Пожарлиев 10% от населението категорично отказват ваксинация, а при останалите 20 на сто причините „могат да бъдат от всякакъв характер“.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

Снимки: ЕПА/БГНЕС


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

платена публикация
Свети Валентин: Кои са най-популярните подаръци за жена?

По българска традиция на 14 февруари отбелязваме Деня на лозарите и винарите -Трифон Зарезан, а в католическия свят на тази дата се празнува Денят на влюбените – Свети Валентин. Макар че Свети Валентин не е типично български празник, той е повод за много хора да изразят с романтичен жест обичта и признателността си към любим човек. Много двойки..

публикувано на 24.01.25 в 15:34

Филип Кирилов: България не е баница и политиците и феодалите не са на банкет

На мирен протест пред МОСВ противници на добива на злато в района на Своге ще изразят своята позиция и ще подкрепят свои съмишленици от Сливен, които ще протестират по казуса с Природен парк "Сините камъни". Арх. Слава Савова за казуса "Сините камъни": Има риск публична държавна собственост да се превърне в частна " Повсеместно в България..

публикувано на 23.01.25 в 10:05

КЗП ще обжалва съдебното решение за увеличените такси на мобилните оператори

Председателят на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова ще обжалва съдебно решение за увеличените такси на мобилните оператори.  Административният съд в София отмени заповеди на Филипова, с която тя се опита да спре увеличенията при два от операторите.  Не отговаря на истината, че новите цени са окончателно потвърдени, пишат от..

публикувано на 23.01.25 в 09:40

Оценка "дисциплина"? Дискусията продължава

Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" повдигна отново темата за т.нар. оценка "дисциплина" и въвеждането на по-сериозни санкции, касаещи поведението на учениците. Юлиян Петров, КТ "Подкрепа": Оценката за възпитание не е наказание Има деца, които смятат, че могат да правят всичко и всичко е разрешено и идват лошите наказания на живия..

публикувано на 22.01.25 в 11:25

През 2024-та пловдивчани прекарали в колите си 107 часа, софиянци - 104

"Недобра е новината, че трафикът през последната седмица е два пъти по-лош от среднодневния за изминалата година. На места в сутрешните пикови часове стигаме до над 100% средно време за пътуване ", обясни пред БНР Христо Грозданов, управител на Института за транспортна инфраструктура. По думите му "Пловдив след ковид привлече много..

публикувано на 22.01.25 в 10:53
Доналд Тръмп

Доналд Тръмп през американската литературна призма

Как победата на Тръмп на президентските избори в САЩ ще размести културно-социалните пластове отвъд Океана и как ще изглежда обещаната от него „Златна епоха“ за Америка? В деня, в който Доналд Тръмп повторно ще встъпи в длъжност като американски президент, от Автономията за слушане ви предлагаме анализ на  стъпките на завиващата..

публикувано на 20.01.25 в 15:46
Гроздан Караджов

Гроздан Караджов: Няма да се толерира нарушаване на процедурните правила, свързани с жп транспорта

Трима служители на Националната компания "Железопътна инфраструктура" са временно отстранени заради трагичния инцидент край Локорско, при който загинаха двама работници. Това стана ясно след среща на новия министър на транспорта Гроздан Караджов с ръководствата на "Холдинг БДЖ", Националната компания "Железопътна инфраструктура" и..

публикувано на 20.01.25 в 14:03