Светът не е розов като розовото хапче или розовите очила, а пациентите в психиатричните болници не са невидими. Пандемията изостри паническите атаки, депресивните разстройства и увеличи работата и на психиатрите. 110 пациенти с различни заболявания се лекуват в държавната психиатрична болница във великотърновското село Церова кория, разказва болничният управител д-р Даниела Иванакова:
„Болницата работи на пълен капацитет, не сме спирали да работим, откакто е започнала Covid пандемията, не сме спирали и да приемаме пациенти. Хората, които работят в болницата, за минута не забравиха, че са здравни работници и тяхната работа е да помагат на пациентите. Не допуснаха да има страх, истерия“.
Дълги години обществото забравяше за психично болните и в делник, и в празник. Лъчът светлина и искрицата доброта за пациентите в психиатрията в Церова кория дойде около Коледа. Всеки от тях получи подарък, персонална картичка и сладкиши.
Третокласниците направиха мащабна благотворителна кампания, посветена на доброто и на болницата в Церова кория по инициатива на Александра Стефанова и семейството ѝ:
„Желаем да помогнем на хората, които светът ги отхвърля, да им дарим малко коледно чудо. Има много хора, които са отделени от света и няма как да общуват със своите близки и трябва поне малко да ги зарадваме“.
Децата трябва да знаят, че са част от обществото и е по-хубаво да даряваш, отколкото да получаваш, казва майката на Александра Стефка Стефанова:
„Децата имат нужда да разберат, че в нашия свят има и по-различни хора и когато пораснат, един ден да не отминават тези хора, да ги забелязват, да искат да ги виждат и да са широко скроени“.
Класната ръководителка на децата Петя Димитрова подкрепила инициативата и заедно с третокласниците направили чорапчета с подаръци за всеки от 110-е пациенти на психиатричната болница, нарисували картички, направили играчки:
„Подтекстът е доста ясен – всеки човек, всяко живо същество заслужава радост, любов и това, което всички желаем да получим, независимо от неговите заболявания, независимо от неговото психично състояние, независимо от неговото здравословно състояние“.
Към инициативата на децата се включиха Инспекцията по труда, Административният съд във Велико Търново, 20 фирми, както и синдикатите.
Всяко от децата, осигурили подаръци за 110-е пациенти от психиатричната болница, получи благодарствена грамота от болничния директор д-р Даниела Иванакова:
„Много се радвам, че родителите и учителите са възпитали децата в такива ценности – да уважават и да мислят за различните. Това показва, че чудото се случва всеки ден с нас и чудото е нашите деца, които показват, че могат да бъдат състрадателни и че България ще я има, благодарение на работата на родителите, на учителите и на тези прекрасни деца“.
Снимки: Здравка Маслянкова
Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място,..
Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..