Като малка Ванеса повече се заигравала с математиката, а не с играчките.
„Започнах да се занимавам с математика и информационни технологии във втори клас, започнах да ходя по състезания, школи. В четвърти клас реших да се занимавам с програмиране, което беше супер вълнуващо“, спомня си Ванеса.
Така още в ученическите си години тя работи по проекти в областта на машинното обучение и биоинформатиката.
„Открих, че тази сфера е изключително интересна – фактът, че използваш знанията си по информатика да направиш нещо полезно в сферата на биологията. Това беше много впечатляващо за мен.“
По-късно в САЩ Ванеса Гецева защитила бакалавърската степен по компютърни науки е биоинформатика в колеж в Ню Джърси.
За Ванеса възможностите сякаш са безкрайни. Като бакалавър по компютърни науки и биоинформатика тя работи по проект в лабораторията на д-р Парамджийт Бага и Скот Фрийс. Този проект е трябвало да изследва влиянието на определени елементи в ДНК, които не кодират протеини, в механизма за създаването на ДНК разнообразието.
„Използвахме база данни, която съдържа десетки хиляди човешки ДНК секвенции. Създадохме различни компютърни програми“, разказва тя.
„Резултатът е, че може да контролираме евентуално определени заболявания. Може да предложим метод за контролиране на определени наследствени и ракови заболявания.“
Докторската степен на Ванеса Гецева е в сферата на биологичните науки в Колумбийския университет. Проектът, по който работи в момента, е свързан с изчислителната биология. В лабораторията към Медицинския университет „Уел Корнел“ Ванеса участва в разработването на модел за обучение на изкуствен интелект, който да намира тумори или да ги предсказва.
„Разработихме слабо контролиран модел за дълбоко обучение, който изчислява туморната честота в хистологични изображения, открива региони в тези изображения с високо съдържание на тумор.“
Всичко става с много четене и търсене на полезното в предишни открития, признава Ванеса.
„Точно това е интересното на биоинформатиката – че може да използваме текущ проблем от типа на Covid и да предложим експеримент, който би могъл да помогне по някакъв начин.“
Затова в следващите пет години Ванеса ще продължи да развива интересите си в биотехнологиите зад океана, заради многото възможности.
България ѝ липсва и не прекъсва връзките си със страната.
„На мен ми е адски мъчно за България, когато нямам възможността да се прибера за дълго време.“
Историята на Ванеса Гецева чуйте в звуковия файл."Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...
Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее италиански, руски, английски и немски език. Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.
През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов. Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство. Той е основател и диригент на редица певчески формации, а негови възпитаници са стотици..
Отец Стоил е свещеник в Ракитово. Служи в храма "Света Неделя". Родом е от Велинград. Носи името на дядо си Стоил. За здраве и изцеление баба му го водила от малък по църкви и манастири, защото е бил болнаво дете. От нея е закърмен с любов към Бога, който го води към дверите на църквата, в която служи вече 26 години. "Ние всякога трябва..
На София филм фест гост бе и черногорският театрален и филмов продуцент Никола Вукчевич . Носителят на "Оскар" Данис Танович: Киното надхвърля границите и езиците Във филма си "Крепост на силата" той сблъсква войната и религията, за да разберем какво е кодът на честта и колко важна е ролята на саможертвата не само за времето,..
През 2002-ра босненският режисьор и сценарист Данис Танович печели "Оскар" за чуждоезичен филм със заглавието "Ничия земя". Тази година, за София филм фест, той дойде, за да представи новия си филм "След края на лятото" . История, развиваща се на красив хърватски остров ни запознава с жена, която изследва сложната същност на семейните връзки и..
"В момента трябва да преформатираме цялата матрица на Европейското икономическо сътрудничество , защото Европа е изправена пред необходимостта да генерира, да създаде и то на базата на много широк консенсус собствена икономическа и финансова доктрина, защото Европа е в тежка рецесия, на границата на икономически колапс , който до голяма степен, за..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..
Най-големият проблем на ДПС не е Пеевски, а Доган! Това заяви пред БНР Мехмед Дикме, бивш член на ръководството на ДПС и бивш министър на земеделието...