Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адвокат Питър Фелити притежава приказен град от миниатюрни фигури

Колекцията от фигурки наброява повече от 150 съставни части

Питър Фелити
Снимка: Елена Цанева

“Градът на Питър” носи името на своя основател и архитект, а строителството му започва през 1989. Съществува само за около месец и половина всяка година, а после изчезва, за да се появи отново преди следващата Коледа. А архитектът на този град е не архитект, а адвокат. Градчето е приказният град от миниатюри на пенсионираният вече чикагския адвокат Питър Фелити, който е негова страст, любов и хоби повече от 32 години.

Снимка: Елена Цанева

За да подреди десетките съставни части на колекцията Питър отделя поне 2-3 дни, но всеки път го прави с невероятно удоволствие. И миниатюрният град, в който има всякакви сгради, хора, животни, дървета и мостове и какво ли още не се превръща в истинска коледната приказка.

Снимка: Елена Цанева

Миниатюрите Питър подрежда в хола на собствения си дом в северната част на Чикаго в края на старата година и разказва:

"Започнах през 1989 година, когато със съпругата ми  Ан се преместихме тук. Баща ѝ, който се занимаваше с дърворезба ни беше изрязал тези дръвчета, снежен човек. Ние имахме и тази къщичка. Поставихме ги над камината и сложихме отгоре венец. На мен ми харесваше как изглежда".

На следващата година Питър избира и купува една-две други къщички. Близки и приятели харесват първите наченки на колекцията, става им интересно и сами започват да търсят и му подаряват нови елементи, а колекцията става все по-богата и разнообразна. Появяват се поща, книжарница, жилищни сгради, църква, улични музиканти около огън, има различни животни в храстите и дърветата, и разбира се - улично осветление. Градчето расте и сега вече е разделено на промишлен район, парк за отдих и развлечения и жилищен комплекс. Тук има и магазин, специално наречен на съпругата му Ан. Една от любимите фигурки на Питър е заскреженото дръвче, а един от най-привлекателните елементи в колекцията е ски-пързалката със скиорите, които се движат.

Снимка: Елена Цанева

А  възможно ли е да има градче без кръчма. Тя е друг любим елемент от колекцията и е наречена на любимият бейзболен отбор на Питър, който обаче не е от Чикаго, а от Ню Йорк. Племенницата на Питър, 20 годишната Клеър, има друго предпочитание.
   
"Аз харесвам магазинчето за картички "Клеър”, защото и моето име е Клеър и то е прекрасно".

20 годишната Клеър                                   Снимка: Елена Цанева  
Увлечени от интереса на Питър към миниатюрите родителите на съпругата му Ан наричат малкото селище на неговото име и му изработват и специална табела. След повече от 30 години колекцията от фигурки на хора и животни, къщички и сгради, мостове, улични лампи и всевъзможни елементи от живота наброяват повече от 150 съставни части, а адвокатът Питър Фелити, работил до преди няколко месеца само в адвокатския офис, където е работил и Барак Обама преди да стане президент, продължава със същата страст да търси нови добавки към колекцията си. Съпругата му Ан протестира, че миниатюрното градче заема твърде голяма територия не само над камината, но и в пространството на хола, но племенницата Клеър е пръв защитник на колекцията на чичо си. Тя е пораснала с този приказен град и за нея той е неизменна част от Коледните празници. А домашната любимка, кучето Кеси няма нищо против колекционерските страсти на своя стопанин и с удоволствие заема позиция за снимка пред тях.

Репортажът можете да чуете и в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Шенел Сюлейманова

Шенел Сюлейманова за живота си в Белгия и сърцето в България

В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..

публикувано на 08.04.25 в 12:10
Кристина Константинова

Кристина Константинова - едно сърце, отдадено на книгите!

Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца".  Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна.  Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..

публикувано на 08.04.25 в 11:49
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57