Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Димитър Иванов: Изправени сме пред замръзнала икономика

"Влизаме в ера на силно инфлационна обстановка"

Снимка: БГНЕС

"Има голяма вероятност от стагфлация. Вероятно за края на 2021 година ще отчетем растеж от около 4,5%, като 90% от този растеж се дължи на взети кредити и инфлация. Нисък е процентът на реалния брутен вътрешен продукт. Изправени сме пред една замръзнала икономика. Нашата икономика изостава много. Ако не се съобразим с комбинацията от слаб растеж, от висока инфлация, от големи дефицити, от нарастващи пропорции на дълга, от липсата на ефективни структурни реформи, създаденото във втората половина на миналата година немалко макроикономическо неравновесие ще продължи да расте". 

Това коментира пред БНР проф. Димитър Иванов, макроикономист. Той посочи, че през зимата очаква комбинация от продължаващи публични здравни проблеми, загуба на доходи, проблеми с производството и с доставките, "а това ще ни тласне още по-далече от възможността за възстановяване на растежа": 

"Домакинските спестявания ще намаляват, инфлацията ще изяжда ръста на заплати и пенсии, потреблението на домакинствата ще продължи да спада на годишна основа почти с около 10%, секторът на услугите остава сериозен проблем и ще се усложни. Бавното ни възстановяване ще означава голям хистерезис ефект за икономиката ни. Агресивният политически тласък за декарбонизация на икономиката ще доведе до липса на инвестиции за природните горива, преди да имаме достатъчно снабдяване с нови енергийни източници. Тази динамика ще генерира още по-високи енергийни цени. Фискалният ни капацитет ще трябва да играе доста по-значима роля в стабилизирането на нашата макроикономика. На вратата ни чука необходимостта от дълбоки икономически корекции. Бизнесът ще има сложна година, защото ще трябва да пилотира през различни усложнения. На хоризонта влизат и много геополитически събития". 

В предаването "12+3" проф. Иванов допълни, че има опасност да се изпадне в криза на импотентност на политиката и на решенията

"Вярвам в компетентността и в добре обоснованата политика, съобразена с реалностите. Не съм убеден, че правителството върви по правилния път. През 2022 година инфлацията ще бъде далеч по-важен проблем от темпа на икономическия растеж. Липсва разбиране, че този процес на инфлация е в следствие на деглобализацията. Глобализацията беше дезинфлационна. Но деглобализацията ще продължи дълго, може би 5-7-10 години. Този процес ще промени структурата на световната икономика. Затова не бих подкрепил с две ръце търсенето на решения и антиинфлационни мерки по административен начин". 

Макроикономистът прогнозира и покачване на лихвите по кредитите и заемите, като "по-високите лихви ще редуцират критичната ликвидност и множество дълговоразкрачени заемополучатели ще изпаднат във фалити". 

"Влизаме в една ера на силно инфлационна обстановка... Основният ингредиент на евентуалния успех на правителството е концентрацията върху ключови реформи и елементи, които могат да запазят покупателната възможност на хората, да стабилизират макроикономиката и растежа ни". 

Интервюто с проф. Димитър Иванов можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Погасен е пожарът в автосервиза в село Долни Лозен

Погасен е пожарът в автосервиз в село Долни Лозен, с ъобщи пред БНР комисар Ганчо Данчев, началник на районната пожарна.  В момента огнеборците гасят останали малки огнища. Двама души са обгазени и са откарани в болница. От пожарната уточниха, че е рано да се говори за причините. На мястото на инцидента са били четири автомобила..

публикувано на 11.04.25 в 13:10

Гръцките пенсионери организират голям протест пред парламента в Атина

Основната причина за протеста на пенсионерите е, че остават без пенсии за Великден. Въпреки натискът на опозицията към правителството Министреството на финансите обяви, че технически е невъзможно да се изплатят пенсиите седмица по-рано. "Оставаме без средства за празниците. Не можем да си позволим подаръци за внуците“,казаха от Националния съюз на..

публикувано на 11.04.25 в 13:09

Резервациите за хотели в Кипър за Великденските празници са се увеличили с 10%

Кипър посреща Великденските празници с висока заетост на хотелите и увеличен пътнически трафик на летищата в страната, което дава положителна перспектива за активния летен сезон, съобщиха от Кипърската хотелиерска асоциация. В същото време бизнесът и туристическите власти са нащрек за риска за туристическия сектор от новата митническа политика на САЩ...

публикувано на 11.04.25 в 12:56

Петко Иванов: В българските училища има много примери за качествено преподаване

Конкурсът "Добрите практики на фокус" се провежда за четвърта поредна година . Организатори са фондация "Заедно в час" и образователният сайт prepodavame.bg .  До 15 април може да се гласува за учителска практика, която впечатлява и е полезна. Кампания събира добрите практики на учителите Този конкурс цели да мотивира българските учители..

публикувано на 11.04.25 в 12:55
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов

Министър Иван Иванов: До края на юни пътят между Мездра и Ботевград ще бъде готов

До края на юни скоростния път между Мездра и Ботевград ще бъде готов. Това заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов, който провери строителството на пътната отсечка. "Днешното ми идване тук е да се уверя с очите си, че ангажимента, който беше поет между министерството, между Агенция "Пътна инфраструктура" и..

публикувано на 11.04.25 в 12:31
Министърът на околната среда и водите Манол Генов

Екоминистърът и кметът на столицата ще обсъдят третирането на столичните отпадъци

Министърът на екологията Манол Генов съобщи, че в понеделник ще се срещне с кмета на столицата Васил Терзиев.  Проверката в завода за третиране на отпадъци в столицата продължава:  "Правим в момента проверка на входа и на изхода какво е излязло от завода и къде е отишло. Най-важното е, че Регионалната инспекция по околна среда няма достъп до..

публикувано на 11.04.25 в 12:28
Кая Калас

Кая Калас: Страните-членки са се ангажирали с над 23 млрд. евро за Украйна

Британският министър на отбраната Джон Хийли призова страните от контактната група за Украйна, които не са поели ангажимент към страната, да видят какво още могат да направят. 51 държави участват в заседанието във формата "Рамщайн" в Брюксел, в щаб-квартирата на НАТО, чиито домакини са Германия и Обединеното кралство. България е представена от..

публикувано на 11.04.25 в 12:20