Изведнъж се оказа, че все по-малко от еврейските стартъпи се опитват да впечатлят големите световни фирми, за да ги купят, а на самите тях им „поникват криле“ и... се превръщат в „еднорози“.
Много фирми по време пандемията фалираха или са обречени на съществуване на ръба.
Иновационният сектор обаче е създаден да оцелява в силно конкурентна среда и да използва всяка криза на пазарите, за да се развива.
По време на карантината в Израел много от стартъпите започваха самостоятелно развитие, съобразявайки се с нуждите на икономиката и съвсем не бързаха да продават идеите си на големи корпорации, особено на безценица - за няколкостотин милиона долара.
Икономическият анализатор Орен Тал ни връща назад във времето:
„Когато Айлин Лий през 2013 г въведе термина „еднорог“, в света имаше само тридесет и девет компании, които се считаха за такива: частни стартиращи фирми, оценени за над 1 милиард долара. През 2021 г. израелските стартъпи, отговарящи на това условие, бяха 30, а за една година се удвоиха. В света се въведе се и терминът „декарог“ - за иновационни компании, достигнали 10 милиарда и повече. И от тях в Израел има няколко.“
Заради ограниченията, свързани с коронавируса, се е проявила нуждата от обслужване на хора в принудителна изолация или работещи дистанционно.
„Затварянето принуди компаниите да преминат към работа от вкъщи, което незабавно увеличи търсенето на облачни услуги и свързан софтуер, който позволява работа от дома и евтино и просто съхранение на данни. Преминаването към облачна и дистанционна работа увеличи атаките срещу корпоративни сървъри. Не само „обикновените“, цифрови хакери бяха привлечени от подобно струпване на данни. Дори традиционните крадци преминаха през дигитална трансформация и се специализираха в искания за откуп за похитена информация.
Разпространението на атаките доведе до рязко нарастване на търсенето на сайвър стартъпите. Затварянето на хората вкъщи доведе до повишаване на нуждата от онлайн търговия, дигитално посредничество за покупко-продажби на домове, коли, предлагане на дизайнерски услуги и др. И тук отново беше нужно решение. Намериха го иновационните фирми. Хората се нуждаеха и от медии, и от развлечения без необходимост от скъпо студийно оборудване. Това също им бе доставяно.“
„Потребителите изпитват умора от приложенията - просто погледнете броя на приложенията на телефона си, за да разберете защо. Новото е преминаване към приложения, които действат като магазини на едно гише. И не на последно място са онези „еднорози“, които се насочиха към медицинска техника, към дистанционно прилагане на медицински услуги, към максимално компютъризиране на труда на медиците, които не достигат. Може би най-важната им област са финансите.“
„Недостигът на специалисти е един от големите ни проблеми. „Еднорозите“ се развиват бурно и са им нужни още и още подготвени инженери, програмисти, икономисти и професионалисти от други направления. При това не само супер талантливи, които да поемат високите постове, а и редови. Държавата тепърва започна да подготвя нужните ни работници, но те биха дошли при нас след 7-8 години, а на нас те ни трябват още днес. Готови сме да се включим със средства и специалисти в тази подготовка“, пояснява ръководителят на една от разрастващите се фирми Арик Брод.
„Освен деца, се надяваме да привлечем млади хора измежду арабите и религиозните евреи, сред жените и малцинствата. Но това е в близкото бъдеще, а на нас ни трябват специалисти още днес. Държавата не ни съдейства в издаването на работни визи за подготвени хора от други държави. За селското стопанство, строителството и социалните грижи за възрастни хора има разработени механизми за привличане на недостигащата работна ръка с работници от чужбина, а за нас не може“, подчертава Брод.
Така стигат до решение – клонове в други държави.
„Например в Дубай за половин час ни разрешиха да създадем филиал и да поканим 200 специалисти. Повечето са от Източна Европа. Те биха били по-скоро съгласни да работят в Израел, който е по-близо до домовете им, а и климатът е по-добър, но не срещаме разбиране от властите. Така част от данъците ни ще обогатяват други страни. Освен това става въпрос за високо платени специалисти, които харчат достатъчно, за да подпомогнат развитието на обслужващата сфера.“
„Едно от направленията на развитието ни е подпомагане на бизнесите, които загиват или са в тежка криза в резултат на пандемията. Част от „декарозите“ изкупват такива бизнеси и те стават част от тяхната система. Други, като нас, просто ги подпомагаме. Не е филантропия. Вярваме че ще се върнем към нормалността, когато отново ще са печеливши авио- и останалите видове транспорт, туризма, културата, науката, спортът и др. Тогава те ще се нуждаят от нашите услуги. Важното е да им подадем ръка сега, за да оживеят.“
През изминалата нощ са получени няколко сигнала за паднали дървета и скални маси в Смолянска област. В курорта Пампорово снежната покривка е около 30 сантиметра. Ограничено е движението на тежкотоварни автомобили през прохода Превала до почистване на пътното платно от снега. 39 машини чистят и обработват републиканските пътища в Смолянска област. През..
Подкрепата за Атанас Атанасов е свързана с подкрепа за Бойко Борисов като кандидат за премиер, но всичко може да бъде решено с преговори. Това каза пред БНР депутатът от ГЕРБ-СДС Даниел Митов, заместник-председател на партия ГЕРБ, като добави: "Появата на Атанас Атанасов за председател на Народното събрание е някакъв шанс да започнем..
Странно е - без условия за подкрепа за премиер, от ГЕРБ да дават подкрепа за кандидат на БСП, а да не дават такава за кандидат на "Демократична България". Това заяви пред БНР Божидар Божанов от "Да, България" – част от коалицията ПП-ДБ, относно блокирания избор на председател на Народното събрание. И осмият опит - без успех: НС още е без..
Буря засегна цяла Гърция. Свлачища затвориха пътища. Наводнени са приземни етажи. Водата отнесе автомобили. В засегнатите райони е прекратено движението. Тежка е ситуацията на Халкидики, в Солун и по островите в Егейско море. От силните дъждове има срутване на скали по пътищата, наводнени участъци, изкоренени дървета и потънали във вода..
Председателят на Европейския съвет Антониу Коща, върховният представител по външната политика Кая Калас и еврокомисарят по разширяването Марта Кос са на визита в Киев, съобщиха дипломатически източници в Брюксел. Това става в първия ден от встъпването на новата Комисия в длъжност. Предвидени са срещи с президента Володимир Зеленски и други официални..
Една фалшифицирана бюлетина, пъхната в купчинката с другите, няма как да бъде различена и затова да не я броим. Това каза пред БНР проф. Красимир Калинов - един от експертите, които ще извършат повторното преброяване по решение на Конституционния съд, статистик, изборен експерт и бивш член на ЦИК. Юристи, математици и IT специалисти, много от..
Пълен блокаж, колкото повече дърпаш конците, толкова повече възела се затяга. И трите поредни опита - 6-и, 7-и и 8-и - да се избере председателят на 51-ото НС не успяха. Бурни емоции, обвинения в зависимости, разединение, наказани за неподчинение на партийната повеля, но и начало на избора на нов главен прокурор белязаха отминаващата седмица, в която..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
"Атанас Атанасов е възможност да преговори за създаване на управленско мнозинство . Бихме го подкрепили само ако започнем преговори за мнозинство...