"Двете бази са започнали работа от 1988 година, а протоколът от Мадрид е подписан точно преди 30 години, но приятелството между Испания и България на Ледения континент е вече над 33 години", каза за БНР капитан Салвадор Еспиноса Гонсалес - Ланос.
Писателят и учен Хавиер Качо каза за "Нощен хоризонт", че на Антарктида се говори езикът на приятелството:
„И като учен, и като писател го заявявам съвсем сериозно. Това е езикът на приятелството, солидарността, братството. Той е този на науката, който е универсален и помага при изследванията и е в полза за живота на цялата планета. Например, когато в базата гостуват учени, наистина няма как да не сме радостни от срещите, от общуването и когато започнат да ти говорят може дори да не ги разбираш добре. Там има много различни култури, раси и религии, но в крайна сметка ние сме човеци, които са водени от желанието да се свържат, да общуват, дори и понякога да трябва да използваме жестомимичния език или да трябва да говорим на английски, испански, но крайната цел е общуването, а езикът е този на приятелството, за който говорим".
Салвадор Еспиноса Гонсалес - Ланос заяви, че изследователските кораби буквално имат двама капитани - морски и научен и в йерархията те са на едно ниво.
"До такава степен, че дори каютите, в които пребивават са еднакви. На едно ниво са, но с различни задължения и задачи. Сигурността на кораба, управлението и движението му в ледените води са задължения на капитана на кораба. Докато планирането, целите на работа, управлението на целия научен екип е в ръцете на учения и ръководител на изследователите".
Салвадор Еспиноса Гонсалес - Ланос и Хавиер Качо коментираха:"Аз специално бих насърчил всички да са целеустремени, да полагат усилия и мога само да кажа, че когато човек тренира и се подготвя по-лесно успява да посрещне трудностите. Без съмнение за Антарктида подготовката и планирането са належащи, а ако имаш проблем трябва да се справяш сам и зависи много от подготовката".
"Понякога ни се иска мечтите да се случват като с вълшебна пръчка и ако човек силно желае нещо, трябва да пристъпи и да го направи. Но от мечта към реалност има разлика, за да се случат нещата е необходима преди всичко дисциплина, после са и многото усилия и работа, за да може след това човек да направи качествен скок".
Капитан Салвадор Еспиноса посочи какво е най-силното впечатление от пътешествието до Антарктида:
"Гледките там са величествено красиви. Аз знам, че българите обичат много планините, а когато попаднат в Антарктида се дивят на величествената природа, на гледките. Там виждаме неща, с които не сме свикнали като айсбергите с цялата неповторима цветова гама - от бяло към синьо, тъмно - чак до черно синьо - цялата палитра от цветове, която се променя всеки ден пред очите ти. За формите да не говорим, които са чудно изваяни от самата природа. Друго нещо е разнообразието от животни, които не си свикнал да виждаш като пингвини, различни видове тюлени, някои доста опасни като леопардовия тюлен, а за птиците да не говорим. Това да видиш птицата чаран, която всяка година прелита от Арктика до Антарктида! Представете си сами, това са 20 хиляди километра, които тази птица прелита и после се връща".
Хавиер Качо коментира, че църквата в българската база е "прекрасна".
"И за мен българската църква е най-красивата. За разлика от руската, която е направена в Русия, после е качена на кораба и поставена в руската база. А за българската църква, специално пристигна жена иконограф, за да изографиса църквата и иконите на място. Цели две лета прекара на Антарктида, за да завърши проекта, истинска автентичност, а след това, за да не се повредят иконите използва лак, който се слага на лодките и на корабите, за да се съхранят".
В Централното фоайе в Ректората на Софийския университет „Свети Климент Охридски“ беше показана фотографската изложба на Българския антарктически институт и изложба живопис на Ганка Павлова - "30 години български експедиции в Антарктика". Експозицията ще продължи до края на януари.Антарктика има механизми да пази леда си от слънцето - това са установили български учени. Двугодишно изследване хвърля светлина по темата. Става дума за най-дългото в света температурно проучване на недрата на ледниците . Става въпрос за три ледника. Ледник Перуника е част от голямо ледено поле, което се нарича Балкан . За нас беше интересно..
Единствена алтернатива на "енергийния Джулай" - ежегодното повишаване на цените на тока, за много от гражданите остават балконските фотоволтаици . Това мнение изрази пред БНР Балин Балинов от "Грийнпийс – България". По думите му, "за балконските фотоволтаици в момента трябва да се съобразиш с три закона !" Периодът на..
Повече от година МОСВ забавя решение за обявяването на нова защитена местност в Природен парк "Странджа". Предложението е на ръководството на парка и е подкрепено с научна обосновка и експертни становища . Местността, която трябва да получи статут на защитена, се намира между селата Евренозово и Близнак . Там е открито находище на..
Община Минерални бани е известна с лечебните си минерални води и природни ресурси , които помагат на хората при различни здравословни проблеми и стимулират здравословния начин на живот. Тук може да намерите помощ при болки в ставите, нервно напрежение и други хронични заболявания, а природата и чистият въздух правят престоя още по-полезен за..
Дългогодишният спор около изграждането на автомагистрала "Струма" през Кресненското дефиле е към своя край. Министерството на околната среда и водите обяви, че всички жалби, свързани с проекта, са оттеглени, а делата – прекратени , благодарение на постигнато споразумение между правителството и природозащитни организации. Предвижда се трайно..
Да спрем сечта на гори заради вятърни и соларни централи – призовават от инициативата "Зелени закони". От организацията са започнали подписка – "Право на природа" , за законодателни промени в Закона за горите и Закона за ВЕИ и вече имат парламентарна подкрепа за внасяне на тези предложения. Целта е възобновяемата енергия да се развива,..
Намиране на решение на замърсяването с пластмаса – това е призивът на днешния Световен ден на околната среда . Кампанията тази година иска да окуражи както всеки отделен човек, така и организации, правителства и различни видове индустрии да възприемат устойчиви практики за системна промяна за по-здравословно бъдеще. Генералният секретар..
" Не знам колко струват колите. Те не са наши . Дадени са от човек, който също е ощетен от това управление и каза, че понеже продава бизнеса си, продава..
В "Нощен Хоризонт" гости по темата за отпуските на учителите, как почиват през лятото учителите - това коментират Дора Терзиева - старши учител в ДГ..
Обществената поръчка за десет нови автобуса до Витоша е провалена. Явили са се двама участници, като единият е бил отстранен по формални причини...