Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Ана Пройкова: Не дръжте рутера в стаята, в която седите или спите

Снимка: Pixabay

„Петото поколение мобилни стандарти отива в т. нар. по-високочестотен спектър, който винаги е причинявал страхове, защото навлиза в областта на радиационните излъчвания. Но това са нейонизиращи лъчения все още – 5G.“ Това каза пред БНР проф. Ана Пройкова, физик в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, доктор на науките, участник в група в Европейския стратегически форум за изследователски инфраструктури на Европейската комисия.

„Хората имат право да се страхуват, но не страхът да ги парализира, а да ги направи любопитни към онова, което ги притеснява“, коментира проф. Пройкова. По думите ѝ четвъртото поколение не е много далече в честотния спектър от петото.

Любим уред на много хора е микровълновата печка. Нейното излъчване е в спектъра, в който се поставят 5G-тата, уточни тя.

Скенерите на летищата например също са в 30-гигахерцовия диапазон, който е в областта на петата генерация мобилни стандарти. Затова на редица места хората с определени заболявания минават през ръчна проверка.

Един от страховете на хората е дали честотните спектри не влияят върху репродуктивната им способност, отбеляза още Ана Пройкова.

„Това е много тънка, деликатна тема. Това, което е особеното на новите технологии, е, че те толкова бързо се развиват, че ние не успяваме да ги проверим като функции на времето. Ако в рамките на 1 година не сме успели да открием никаква корелация между определена честота, която се излъчва от дадено устройство и някои състояния, може да се окаже, че след 20 години, има такива случаи, има такива съмнения, че тези честоти биха могли да са били причина.“

Мобилните телефони и потенциалната им вреда са изучавани почти 20 години, допълни проф. Пройкова.

„Беше установено, че старата технология на късните 80-те-90-те години е твърде мощна. Навремето – 80-те-90-те години, ние имаме вкъщи запазени стари апарати, те са 1000 пъти по-мощни, отколкото са съвременните апарати.“

Не си дръжте рутера в стаята, в която седите, съветва специалистът.

„Рутерът си е активно излъчвателно устройство. Не ви съветвам да спите с него. Моят съвет е, особено ако има и деца, не дръжте рутера при децата.“

За целта, за да се минимизира въздействието на активните устройства, пространството може да се окабели.

Относно петото поколение клетъчни стандарти за мобилни технологии и полетната безопасност Ана Пройкова посочи, че самолетните производители са предложили на летателните машини да се поставят специфични филтри.

„Тези филтри изисква време, за да бъдат монтирани върху всички самолети, които в момента се чувстват застрашени, тъй като минават в голяма близост с клетките, които осигуряват пето поколение мобилни технологии.“

В момента у нас има 75 града, в които това поколение мобилни услуги се реализира, уточни тя.

Високочестотните електромагнитни излъчвания формират цяла нова област в медицината, обобщи проф. Ана Пройкова.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Локомотив 2626

Назад във времето с ретро подвижния състав на БДЖ

Има още една г рупа любители на железниците, които показват страстта си към този вид транспорт като изработват модели на влакове , жп инфраструктура и гари. Това са членовете на Клуб железопътен моделизъм . Неговото клубно помещение и изработени модели се намират на Централна жп гара София. Владимир Колев е председател на клуба. По темата..

публикувано на 08.04.25 в 13:25

Тайнствена пирамида на 2200 години открита близо до Мъртво море

Тайнствена пирамида на 2200 години, пълна със съкровища: монети и оръжия, беше открита близо до Мъртво море. Артефактите са запазени в почти перфектно състояние, благодарение на сухия пустинен климат. Мистериозната пирамидална структура е близо до ручея Зохар. Джипът пъпли през пустинята. Няма път. Тръгнахме, въпреки предупрежденията, че след..

публикувано на 08.04.25 в 11:05
Йордан Жечев и Яна Липованска

На мач с маргаритка – кампания срещу агресията

Мачът да не е терен на война, а място, където можеш да заведеш детето си – този мотив обединява организаторите на кампанията "На мач с маргаритка". Акцията ще се състои в рамките на четири дни – от 11 до 14 април и   ще покрие 8 мача с участието на 16 отбора. Това е  29-и кръг, предпоследен за професионалната ни футболна лига...

публикувано на 08.04.25 в 10:14
Снимката е илюстративна

"Активни потребители": Нови правила облагодетелстват авиокомпаниите за сметка на пътниците

В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците.  Сега налице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт .  Авиокомпаниите редовно..

публикувано на 08.04.25 в 06:20
Норвегия

Въпрос на време ли е Норвегия и Исландия да влязат в ЕС?

Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..

публикувано на 05.04.25 в 11:20

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31