Новата 2022 година е обявена за Европейска година на младежта. Глобалната инициатива на Европейската комисия ще се съсредоточи върху възстановяването на перспективата пред младите хора, които са сред най-засегнати от кризата с Covid-19.
С предложението на Европейската комисия, което беше подкрепено от Европейския парламент с внушителните 604 гласа „за“, Европейският съюз се ангажира да предостави повече и по-добри възможности за бъдещето на младите хора.
"Европа се нуждае от визията, ангажираността и участието на всички млади хора, за да изгради по-добро бъдеще, което да бъде по-екологосъобразно, по-приобщаващо и цифрово“ – заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в последната си реч за състоянието на Съюза.
Пандемията от коронавируса открои още повече трудностите, които младите хора срещат, особено при навлизането на пазара на труда. Европейската комисия изразява загриженост и насочва вниманието към следващото поколение, подчерта еврокомисарят по работните места и социалните права Никола Шмит:
"Съществува реален риск младите хора да се окажат жертвите на тази криза и в крайна сметка да бъдат най-ощетеното поколение в следствие на коронакризата. Изключително важно е да отправим ясно послание към младите хора, че не са забравени".
През тази година Европейската комисия ще организира редица дейности на европейско, национално, регионално и местно равнище, като ще се постави фокус върху въпроси, пряко свързани с младите хора, като равенство и приобщаване, устойчивост, психично здраве, благосъстояние и качествена заетост.
Европейската година на младежта ще бъде насочена към взаимодействие на различни европейски програми – от развитие на селските райони, насочени към младите земеделски стопани, до програми за научни изследвания и иновации. Освен програмите „Еразъм +“ и Европейския корпус за солидарност, нови възможности се създават и с гаранцията за младежта. През тази година ще се постави началото и на нова програма, наречена ALMA, в подкрепа на трансграничната професионална мобилност на младите хора в неравностойно положение.
В Плевен обявиха носителите на награди от Националния конкурс за българска драматургия "Иван Радоев". Националният конкурс за българска драматургия "Иван Радоев", чието име носи и театърът в града, се провежда за 13-и път. Това е първият конкурс за драматургия, който има национален обхват. Журито с председател драматурга и поет Стефан..
Във връзка с предстоящите Великденски празници Българската агенция по безопасност на храните започва засилени проверки в магазини, складове, пазари и заведения за хранене. Инспекторите ще контролират производството и търговията на традиционно предлаганите за празниците храни - агнешко месо, козунаци, яйца, както и боя за яйца. Произведеното в..
В Гърция промени в Правилника за движение по пътищата предвиждат налагане на по-високи глоби при нарушения. Заместник-министърът на транспорта Константинос Киранакис обяви новите наказателни мерки при пътни нарушения. Увеличават се глобите и наказанията за шофьора, но няма да се спира превозното средство от движение. Ако един член на..
"Жалката", както американският вицепрезидент Джей Ди Ванс определи Европа, се подготвя за сблъсък. Доналд Тръмп първи натисна спусъка в новата световна търговска война и докато преди обявяването на 2 април на списъка с митата Европейската комисия имаше колебание как да подходи към Вашингтон, сега подготовката на контрамерките е в ход. Разбира..
Броят на жертвите на опустошителното земетресение в Мианмар надхвърли 3300 души, 220 са обявени за изчезнали. Координаторът на ООН по спешната помощ Том Флечър прекара предишната нощ в град Мандалей, близо до епицентъра на труса. Той заяви, че хуманитарни и граждански групи са оглавили реакцията на земетресението, като подчерта тяхната смелост..
Спасителни археологически проучвания започнаха в района на античния град Хераклея Синтика. Те се провеждат заради разширяването на газопровода България - Гърция и се финансират от инвеститора на наша територия "Булгартрансгаз". Три екипа от Института по археология с музей към БАН са на място за теренните проучвания, съобщи..
Експерименталната методика за отчитане на отпадъци в Кюстендил вече работи, заявиха от общината. Над 3 хиляди индивидуални кофи за смет в Кюстендил и селата вече са с монтирани чипове Системата се отваря с чип, като се регистрира количеството смет, която се изхвърля. Системата не може да приеме повече от 35-литрова торба, така ще се..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...