Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здравка Калайджиева: Да се помисли за съдебен контрол при налагането на обезпечителни мерки

Снимка: БГНЕС

„Българското общество, хората мислеха, че антикорупционните закони най-после ще позволят отнемането на имуществото на незаконно забогателите престъпници и ще предотвратят ползването на натрупаните от тях облаги. Те обаче не знаят, че законът беше променян много пъти и в момента изисква от съдиите да го прилагат формално и автоматично, без възможност да установяват дали действително имуществото е резултат от някакво незаконно поведение или не, и да преценяват доколко исканото отнемане на имущество е пропорционално на това евентуално незаконно поведение.“

Този коментар направи пред БНР Здравка Калайджиева, съдия в Европейския съд по правата на човека (2008 – 2015). Тя анализира предстоящите промени, свързани с Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество в контекста на сегашната съдебна практика.

Стига се до абсурдни ситуации, в които се отнема сериозно имущество заради намерена шепа патрони у съседа на ловеца, уточни Калайджиева.

„Стига се до запориране на имущество като пенсия, което безспорно е законно.“

Законът обявява за незаконно имущество, за което не е установен законен източник, изтъкна още Здравка Калайджиева.

„Не можем абстрактно да наричаме имуществото незаконно, затова защото не можем да го свържем със законни доходи.“

На национално ниво висят възбрани и запори, които блокират имущество на много висока стойност, подчерта Калайджиева.

„Това в немалка степен блокира обществения оборот, стопанския оборот и пречи на нормалното функциониране както на дружествата, така и на личния живот на засегнатите хора.“

Категорично трябва да се помисли за съдебен контрол при налагането на обезпечителни мерки, смята юристът.

„Защото тяхната продължителност и размер са в състояние да доведат засегнатите лица и дружества до принудителни фалити, както и да се превърнат в институционално рейдърство – принудително прехвърляне на търговски дружества под натиска на висящото производство и блокираното имущество.“

Целия анализ на Здравка Калайджиева чуйте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Германия разполага пълна бригада на Бундесвера за постоянно в Литва

За първи път Германия разполага пълна бригада на Бундесвера за постоянно в чужбина. От днес в Литва официално на пост застъпва танкова бригада на германската армия с до 5000 военнослужещи, за да укрепи Източния фланг на НАТО пред руската заплаха. Във Вилнюс за тържествения прием на бригадата пристигнаха канцлерът Фридрих Мерц и министърът на..

публикувано на 22.05.25 в 14:01
Георги Тодоров

В "Люлин" разработват план за борба с противообществените прояви сред деца

От ПП-ДБ ще стимулират социално приемливо поведение на младежите, които вече са регистрирани като извършители на противообществени прояви. Причината е "бездействието на МВР и министър Даниел Митов по казуса с агресията на уличните банди", т.нар. локали, нападащи хора в София и големите градове. В "Люлин" вече се разработва програма за..

публикувано на 22.05.25 в 13:43

Малко над 75,5 г. е очакваната средна продължителност на живота на българите

Малко над 75 години и половина е очакваната средна продължителност на живота на българите, сочат последните изчисления на Националния статистически институт, които са направени по данни за периода от 2022 до 2024 година. При мъжете тя е под 72 години, докато за жените е значително по-висока и достига над 79 години. В сравнение с периода 2021 -..

публикувано на 22.05.25 в 13:37
Димитър Вучев и Бонка Василева

Бюджетът на София ще се гласува в СОС на 29 май

С около 10 дни след законовия срок ще бъде приет бюджета на Столична община, на 29 май ще се гласува в СОС, като преди това ще бъде обсъждан в комисии, съобщи съветникът от ГЕРБ-СДС и председател на бюджетна комисия Димитър Вучев в интервю пред БНР. "Законовият срок е 45 дни от приемането на държавния бюджет. Ние ще прескочим тези 45..

публикувано на 22.05.25 в 13:35
Атанас Кацарчев

Най-често чужденците у нас работят в туризма, строителството и транспорта

"Най-често чужденците в България работят в секторите на туризма, строителството и транспорта ". Това  заяви пред БНР Атанас Кацарчев , главен икономист на КТ "Подкрепа" : "Възможно е да започнат да се насочват и към здравеопазване поради липсата на медицински кадри, но там идея си нямам по какъв начин ще става това. Както знаем, в..

публикувано на 22.05.25 в 13:35

Премиерът Желязков поднесе венец на паметника на Капитан Петко войвода в Рим

Премиерът Росен Желязков и водената от него официална делегация поднесоха венци на паметника на Капитан Петко войвода в Рим. Паметникът на прочутия български хайдушки войвода и революционер е открит през 2004 година по повод 160-годишнината от неговото рождение. Той е разположен на римския хълм Джаниколо – редом до монумента на Джузепе..

публикувано на 22.05.25 в 13:19
Васил Пандов

ПП-ДБ предупреди за опасност от липса на безплатни лекарства за деца от 1 юли

От "Продължаваме промяната-Демократична България" предупредиха за опасността децата до 7-годишна възраст да нямат безплатни лекарства от 1 юли. Тази мярка е заложена в бюджета на касата за тази година и важи за определени заболявания. Депутатът от ПП-ДБ Васил Пандов предупреди: "Това, което разбираме тези дни, е, че можачите от..

публикувано на 22.05.25 в 13:05