Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Аркади Шарков: Да излезем от наратива за Covid и да се съсредоточим върху другите заболявания

Отнемането на финансовите стимули за пандемията от медиците ще бъде трудно, прогнозира здравният икономист

Аркади Шарков
Снимка: БГНЕС

Трябва да мислим за бъдещето, да излезем единствено от наратива за Covid и да се съсредоточим върху другите заболявания, тъй като те остават неглижирани. Тази позиция изрази пред БНР здравният икономист Аркади Шарков.

„Съсредоточаването в следващите няколко години не трябва да бъде върху Covid. Трябва да бъде върху последствията. Последствията от забавеното лечение. Последствията от това, че нямаме кадри. Не на последно място – да не отпадат хората от лекарствени терапии заради невъзможност да си ги позволят.“

Не знам доколко добра беше идеята да продължаваме със същата практика да се затварят лечебни заведения за планов прием, коментира той в предаването „Преди всички“.

Заради ограничаването на плановия прием, страха от постъпване в лечебно заведение и стреса от пандемията хората не посещават лечебни заведения, посочи Шарков и даде пример – по техни изчисления за 2019-2020 г. средно с половин милион са намалели хоспитализациите в българските болници.

„Тоест с около 20% българи по-малко са влезли в лечебно заведение. 20% е много сериозно число, дори в рамките на статистическата грешка“, заяви Шарков.

Към момента пари има, пари в НЗОК има, въпросът е доколко ще се задълбочи пандемията, отбеляза Шарков.

Относно добавките, които медиците получават за работа в условия на пандемия, здравният икономист изтъкна, че „когато тръгнеш да вземаш от хората, най-вероятно ще получиш от отсрещната страна много високо напрежение“.

При настоящите политически търкания в турбулентната година, която се очаква, и при започнало настъпване на „политически мини“ от страна на кабинета, отнемането на подобни финансови стимули ще бъде трудно да се изкомуникира, смята Шарков.

„Съответно да бъдат обезпечени медицинските специалисти, за да не се чувстват ощетени след тези две години получаване на подобен тип добавки.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51