Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да спре драматичният спад в производството на български плодове и зеленчуци

Снимка: Ани Петрова

Независимо от европейското субсидиране и държавното подпомагане, производството на плодове и зеленчуци в България намалява. На потребителите се налага все по-често да купуват внесени от съседни страни плодове и зеленчуци, което връща в дневния ред разговора за тяхната цена и за качеството им.

Красимир Кумчев е един от големите агробизнесмени в България. Той смята, че агрополитиките у нас твърде често са част от проблема, а не част от решението му.

От дълги години в България има нелегален внос на препарати за растителна защита от Турция, припомня той.  

По думите му няма логика в това, което се твърди – че тези препарати са канцерогенни и вредни за здравето, а същевременно у нас всеки ден на годишна база се внасят около 500 тона плодове и зеленчуци от Турция, пръскани „със същите тези отровни препарати“.

Според агробизнесмена, ако тези препарати действително са отровни, най-логично е да бъде спрян вносът от Турция. Ако пък не са такива, то би следвало да се разреши легалният внос на препаратите.

Едното автоматично изключва другото и аз питам кое е вярното?“

Проблемът не е от вчера. През 2020 година при проверки в рамките на международна операция за няколко месеца у нас бяха задържани над 25 хиляди литра и близо два тона нелегални препарати за растителна защита.

Нелегалния внос го има, защото препаратите за растителна защита от Турция са пет пъти по-евтини от тези в България, пояснява Красимир Кумчев. Един от факторите турската продукция да е по-евтина е тъкмо този.

По какъв начин можем да им бъде конкурентноспособни и да осигурим на българския потребител цена на краен продукт, който да може да си го позволи?“

Снимка: БГНЕС

При ябълките препаратите за растителна защита формират 30-35% от разходите на декар, дава пример от собственото си производство Кумчев.

В Турция този разход е пет пъти по-малко – 7%.

Според агробизнесмена съставките на разрешените и забранените у нас продукти за растителна защита са идентични. Разликата е само в цената.

„Тези продукти за растителна защита се произвеждат от десетина световни компании. Това не е продукт, който се произвежда в гаражи. След като е възможно турската страна, турското правителство да осигури толкова приемливо като цена на препаратите, логичен е въпросът защо ние да не го правим“, коментира производителят.

Красимир Кумчев    Снимка: БГНЕС

Забраната за внос на препарати е в сила не само за България, а за целия Европейски съюз, уточнява Красимир Кумчев.

И целият ЕС в момента се храни с плодове и зеленчуци от Турция, третирани със същите тия препарати, които са забранени.“

Този тип политики вероятно са част от обяснението за все по-слабото производство плодове и зеленчуци у нас.

Делът на зеленчукопроизводството от общата произведена растителна продукция в страната ни е спаднал от 7,1% през 2020 г. на 4,6 през 2021 г.

За една година наполовина. Ние нямаме производство. Имаме обаче Министерство на земеделието.“

Градинарите не искат да внасят нелегално забранени препарати, не искат и забрана на вноса на плодове и зеленчуци от южната ни съседка. Искат логични отговори на въпросите, които поставят години наред.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Община Плевен

Спор между Община Плевен и местна фирма за неизплатена сума от 70 000 лв.

Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен  по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..

публикувано на 23.07.25 в 15:02
Даниел Генков

Даниел Генков: Самоубийството е израз на екзистенциална субективна криза у личността

" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..

публикувано на 23.07.25 в 13:40
Зорница Спасова

Зорница Спасова: В толкова гореща вълна е задължително да сме на климатик

"В толкова гореща вълна е задължително да сме на климатик през деня, а навън да бъдем само сутрин и късно вечер ". Това коментира пред БНР Зорница Спасова , автор в Климатека и главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи към Здравното министерство. Тя има и докторска степен по климатология от Софийския университет "Св...

публикувано на 23.07.25 в 12:36
Пожар край Костинброд

Какви са щетите от пожарите в селата Безден и Богьовци?

Заместник-кметът на Община Костинброд и ръководител на доброволно формирование "Феникс"  Александър Ненов  сподели, че за момента ситуацията на територията на общината не е променена.  Гл. комисар Джартов: Няма опасност за населените места в близост до пожара край Опицвет (обновена) От вторник сутринта  в селата Безден и Богьовци..

публикувано на 23.07.25 в 12:02

Безплатни тестове за хепатит в цялата страна

28 юли е Световният ден за борба с хепатита и по този повод Министерството на здравеопазването от началото на седмицата започна информационна кампания чрез регионалните здравни инспекции в цялата страна за ползите от тестването и риска от хепатита. От началото на годината: 8 болни от хепатит в Ямболско и един смъртен случай "Това е..

публикувано на 23.07.25 в 11:18
Диана Георгиева

Диана Георгиева: На специалистите по здравни грижи се гледа като на втора ръка хора

"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се искат от нас и от младите лекари, е все пак един добър знак , че има идея как да бъде постигнато това решение". Това заяви пред БНР Диана Георгиева , председател на Българската асоциация на..

публикувано на 23.07.25 в 10:06
Борис Митов

Борис Митов: ВКС се отклонява от собствената си практика, за да угоди на интереса на един висш магистрат

ВКС окончателно осъди сайта "Медиапул" и журналиста Борис Митов  за клевети и обиди спрямо бившия председател на Софийския градски съд (СГС) и настоящ апелативен  съдия Светлин Михайлов . "Става въпрос за четири мои статии, на които аз съм автор, докато работя в изданието "Медиапул", февруари 2018 г. Тогава във Висшия съдебен съвет тече..

публикувано на 22.07.25 в 15:16