Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за възрожденеца Янко Мустаков

Отбелязваме 180-годишнината от рождението на възрожденския деец Янко Мустаков - диригент, педагог, композитор, създател на първия български хор още преди Освобождението, творческа личност, чиито апостолски труд буди възхищение.

Янко Мустаков е роден на 3 януари 1842 г.одина в Трявна. Основното си образование получава в родния си град, а когато е на 20 години, е поканен от Николай Павлович и Петко Рачов Славейков да стане учител в Средното махленско училище в Свищов и псалт в църквата "Свети Димитър".

Прави впечатление с изключителната си музикална надареност и с помощта на евангелския пастор д-р Лонг следва в Букурещката консерватория. След завръщането си в България се остановява в Свищов - там учителства и пее в църквата „Свето Преображене“. Към същата църква организира музикален кръжок, който през 1868 г. прераства в певческо дружество - това е, фактически, първият български хор. Тогава създава и любителски оркестър, с който се изпълнява антрактната музика към театралните спектакли.

През 1867 г. на Великден Янко Мустаков представя първата си композиция - „Опелото на Исус Христос“ по тест на учителя от Лом Кръстьо Пишурката. По-късно композира около 15 хорови песни с духовен и светски характер, между които „Из кръв и дим“ и „Царю, добре дошъл“ по тестове на Вазов, “На царя на Русия“ по текст на Петко Р. Славейков, “О, ден тържествен, ден велик“. Вероятно това са песните, които се изпълняват от хора на Мустаков при пристиганета на император Николай – Царя Освободител - в Свищов през 1877 г.

Но заслугите на Мустаков не се ограничават само с композиторската и диригентска дейност, която осъществява - той  е изключителен педагог. Негови ученици са бъдещите изтъкнати дейци на българското изкуство като Георги Байданов, Иван Шишманов, Атанас Паунов. Той въвежда за първи път нотното пеене в училище, съставя учебни помагала, уникални по своята същност за годините преди Освобождението, като „Буквар народен по звучна метода за ученици от първо отделение на училището в Свищов", “Православно учение - ръководител по изучаване на Закон Божи“. След Освобождението Мустаков е инспектор на Свищовската учебна околия. Умира на 24 декември 1881 г., едва 39-годишен.

Чуйте в звуковия файл биографичната справка и песента на Янко Мустаков „Из кръв и дим“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30