"Видяхме един нормален протест с кауза, която дори да не споделя огромното мнозинство от българите, все пак трябва да се чуе. Протест, който прерасна, както обикновено, когато се позволява такъв протест около Народното събрание, в опит на определена група да влезе в парламента. Нищо ново, но е време вече да се научим от опита си".
Това коментира пред БНР доц. Светослав Малинов, ръководител на катедра "Политология" в Софийския университет.
По думите му един конкретен проблем, свързан с публичното здраве, се превръща в източник на политически дивиденти:
"Това се прави съзнателно, цинично. Фактът, че една партия засега упражнява този неприятен монопол върху тези настроения, трябва да бъде признат от всички, включително и от медиите".
В предаването "12+3" доц. Малинов допълни, че огромното мнозинство от българите трябва да се съсредоточи върху новия план за борба с коронавируса, който ще представи правителството, и той да бъде прегледан от експертните общности, тъй като има големи възможности за подобрение.
"Не трябва да се поставя в центъра на каквото и да е публично обсъждане искането на тези хора. Те изразиха исканията си, аргументите си. Оттук нататък ние да видим какви мерки ще въвеждаме и как ще подобрим състоянието си. Мерки, които взимат съседни на нас страни, са доста строги... Правителството не само не трябва да отстъпва, но да направи нововъведения. Съсредоточаването върху възрастните хора като най-уязвима група трябва да е приоритет. Според мен социалната цена, че не искаш да се ваксинираш, трябва да е по-висока и да не се плаща от другите".
Той подчерта, че чуването на гласа на тези, които са против ваксинирането и мерките, не означава, че те ще взимат решенията вместо нас:
"Огромното мнозинство разбира нуждата от мерки и от зелен сертификат. То трябва да дебатира помежду си кои мерки и докъде да се стигне с тях. Идеята за отмяна за мерките е абсурдна. И съм сигурен, че с това са съгласни дори част от разумните, но напълно лицемерни политици от "Възраждане".
Интервюто с доц. Светослав Малинов можете да чуете в звуковия файл.
Мъж е изпаднал в кома след тежко произшествие край София. Инцидентът е станал на булевард "Европа" при разклона за Банкя. Сигналът е подаден в 22:38 часа в неделя. Лек автомобил се е ударил в крайпътно дърво. На място са изпратени три линейки, съобщиха за БНР от Центъра за спешна медицинска помощ. Мъжът е с множество наранявания,..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти. От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..
Като дете обича да разглобява различни предмети, след това започва да ги сглобява. И да изобретява. Обича да работи с ръцете си. Хирургът д-р Тургай..