Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експерти от РИМ Враца откриха 540 находки от пет експедиции през 2021 година

Намериха керамична фигура на Богинята-майка при разкопки край Мездра

Александра Петрова и Георги Ганецовски - археолози в РИМ - Враца
Снимка: Ива Антонова

Десетки нови находки ще обогатят експозициите на Регионалния исторически музей във Враца през тази година. Те са част от рекордния брой антики, които постъпиха в музея от миналия археологически сезон. Той продължи осем месеца - от април до ноември.

540 находки от пет експедиции е равносметката за Регионалния исторически музей във Враца от археологическия сезон през 2021 година.

Керноси, керамични светилници от Римската империя, открити при разкопки край с. Лютидол     Снимка: Ива Антонова

Две от експедициите бяха по новия маршрут на скоростни път Ботевград - Видин в района на две мездренски села.

Археологът Александра Петрова, която ръководеше експедицията за инфраструктурния обект при село Лютидол, Община Мездра каза за БНР:

"Той се намира на трасето на пътя Е79 и в рамките на три месеца извършихме пълно спасително археологическо проучване. Бяхме възпрепятствани от атмосферното време, валежите и други специфики, които са характерни за археологическата работа".

Екипът е установил, че обектът при село Лютидол представлява некропол от римската епоха.

"Успяхме да локализираме, проучим, документираме 53 гробни съоръжения, в които регистрирания погребален обред е кремация. Последният включва кремирането на човешките костни останки и събирането им заедно с гробен инвентар, сред който можем да отличим накити, лични вещи на погребания, елементи от облеклото, керамични съдове, стъклени съдове. Впечатли ни това, че някои от тях бяха намерени цели. Прешлени за вретено, ножове, монети", допълни  Александра Петрова. 

Керноси, керамични светилници от Римската империя, открити при разкопки край с. Лютидол   Снимки: Ива Антонова

Директорът на Регионалния исторически музей във Враца археологът Георги Ганецовски ръководеше втората спасителна експедиция при село Дерманци. В пластовете история от неолита до късното Средновековие са намерени чифт сребърни обеци, които поставят голяма въпросителна:

"Със сигурност мога да заявя, че имаме явно противоречие между този тип накити обеци, които по всички белези показват, че би следвало да са носени от жена, но категоричната заявка от антрополозите е, че става въпрос за мъж, около чийто череп от двете страни бяха открити въпросните обеци - датират от 15-16 век. Това са точно тези векове, за които много малко информация има - първите векове на Османското владичество по данни на намерени монети от този период", заяви за "Хоризонт" Георги Ганецовски. 

Археолози от музея във Враца изследват вече повече от десет години крепостта "Калето" край Мездра. При теренните разкопки, които започнаха през октомври 2010, продължава проучването на праисторическите пластове на обекта. Те разкриват останки от най-ранното заселване на скалния риф на левия бряг на река Искър.

За поредна година през миналия археологически сезон Георги Ганецовски ръководи редовна експедиция в местността „Калето“ край Мездра:

Най-любопитната находка от пласт от късната каменно-медна епоха от многослойния обект е женска фигура с пищни форми на Богинята-майка:

"Това са ясно изразените антропологически части, свързани с раждането. Тя е най-силният символ".

Започнаха спасителни археологически проучвания на три обекта по трасето на скоростния път Е-79 между Ботевград и Мездра, който се изгражда в момента. Открити са и първите находки, някои от които са от преди 7 хиляди години.

Разкопките по маршрута на скоростната отсечка от международния път, която се строи от миналата година, са край мездренските села Дърманци и Лютидол


Керамична фигура на Богинята-майка, открита край Мездра   Снимка: Ива Антонова

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Радка Кънева

Повече от 1000 души се включиха в пилотната фаза на проекта "Геномът на България"

Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..

публикувано на 10.12.24 в 15:14
Владислав Марчев

Владислав Марчев за звездното небе над нас и Космоса

Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото.  Развитието на технологиите,..

публикувано на 10.12.24 в 13:03
Перу - Мачу Пикчу

Мариана Константинова: Перу - притегателно място за изненади и мечти

" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер"  Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба,  част от..

публикувано на 05.12.24 в 12:00

Киберсигурност "като на игра"

Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..

публикувано на 05.12.24 в 11:35

Интересни времена в Румъния - президентският балотаж е с неясен изход

"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..

публикувано на 03.12.24 в 09:27

Живот с увреждане - видими и невидими прегради

Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

публикувано на 03.12.24 в 07:08

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..

публикувано на 01.12.24 в 08:00