В началото на декември 2021 година организацията ESNS взе решението за втора поредна година фестивалът Eurosonic Noorderslag (ESNS) да се проведе онлайн. Събитието ще се състои от 19 до 22 януари, а всички участници подготвиха концертни видеоклипове, които ще бъдат излъчени в рамките на тези четири дни. Очакван с огромен интерес от младите музиканти, музикални продуценти и специалисти, фестивалът е дал старт на международната кариера на едни от най- изявените европейски артисти днес като Ed Sheeran, Dua Lipa, ZAZ, Alvaro Soler и много други. Подчинен на идеята, че музиката има способността да ни свързва, да дава творчески тласък, да предизвиква, фестивалът Eurosonic Noorderslag има за цел да разчупва границите, не само на конкретна европейска страна, но и границите между хората. Ежегодно се стимулира разпространението на европейската модерна музика на Европейския континент, както и извън него. Обичайно в продължение на четири дни през януари в нидерландския град Грьонинген си дават среща най- известните европейски музикални продуценти, провежда се международна музикална конференция със 150 панела, интервюта, семинари и презентации за най-новите тенденции в европейската и световна музика, медии и интерактивната индустрия. Събитието всяка година привлича над 4 000 професионални делегати, включително представители на 400 международни фестивала. На 40 различни локации в нидерландския град Грьонинген се представят около 350 европейски артисти, а публиката обикновено надхвърля 40 000 посетители. Всъщност събитието обединява два фестивала- Eurosonic и Noorderslag. Първият дава шанс на младите таланти на Европа за изява пред международна публика от фенове и професионалисти. Eurosonic се провежда от сряда до петък. В събота се представя най-доброто от модерната нидерландска музика в рамките на фестивала Noorderslag и се провежда в концертната зала De Oosterpoort в Грьонинген. Всяка година БНР изпраща участник на фестивала „Eurosonic Noorderslag“. Екип от музикални редактори, продуценти и изявени български поп и рок музиканти прослушват финалистите в конкурса „Пролет“ на БНР и определят с гласуване представителя на България на фестивала „Eurosonic“. През 2021 честта се падна на групата „Airbag”. Музикантите бяха готови за два варианта- онлайн концерт, записан предварително в студио 2 на БНР или участие на живо в Грьонинген. Залата, която беше определена за концертния сет на „Airbag“ е в центъра на града, в едно от най- посещаваните места- клуб „Mutua Fides“. На 3-ти декември 2021 година организаторите на фестивала „Eurosonic Noorderslag“ взеха окончателното решение изданието и тази година да е онлайн. Изявата на българската група „Airbag“ ще бъде на 20 януари от 21.10 до 21.20 часа. Посетете уебсайта на фестивала „Eurosonic Noorderslag“- esns.nl. Вземете своя безплатен билет и бъдете с „Airbag“ на виртуална сцена 3.
В петото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от премиерата на операта “Танхойзер“, с която беше открит Вагнеровият фестивал в Софийската национална опера - Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало следят премиерните..
Художникът Андрей Янев е гост в "Нощен Хоризонт". Повод е изложбата "Съветът" , която е част първа от поредица изложби, с които той отбелязва 60 години от рождението си . "Като се замисля как се чувствам на моите 60 години , нямам никаква разлика в мисленето и действията си като неопитен тийнейджър. Радвам се на това, че съм изпълнен с идеи..
Десетки жители на Смолян се събраха в Художествената галерия в града за откриването на ретроспективната изложба с графика на художника Иван Пеев. Той е роден на 10 април 1955 г. в смолянското село Соколовци. Завършил е Художествена гимназия в София, където изучава рисуване, живопис, скулптура, шрифт и история на изкуството. През 1980 г...
"В една нощ - 60 години", така се нарича честването на юбилея на един от музеите, с най-много експонати в света "Музей Израел" в Ерусалим. Археология, фолклор, изобразително изкуство са само част от направленията на дейност. Зад интересните постоянни и временни експозиции, стои труда на много хора. Този път на всеки посетител му се дава..
Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг. Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..
Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца. " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..
Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство. Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители - вокалисти,..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..