Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Депутатите на ГЕРБ напуснаха пленарната зала по време на президентското слово

| обновено на 19.01.22 в 11:01
Снимка: БГНЕС

Парламентарната група на ГЕРБ напусна пленарната зала по време на президентското слово на Румен Радев, който днес положи клетва за втори мандат заедно с вицепрезидента Илияна Йотова.

Депутатите бяха провокирани от думите на президента, че „първият президентски мандат се е случил в драматично време, в което старият авторитарен модел е стигнал своя апогей“.

Гражданският бунт през 2020 г. срещу мафиотизацията на властта извади на повърхността факти и процеси, които тя премълчаваше. И на мен не ми е приятно, но предпочитам истината“, заяви още Румен Радев в обръщението си.

Ние уважаваме институциите, затова бяхме на клетвата на президент, но не приемаме години наред нашата парламентарна група да бъде наричана с обидни думи и опитите да бъдем чегъртани. Така председателят на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова обясни излизането на парламентарната група, когато президентът започна обръщението си към народните представители.

От ГЕРБ-СДС заявиха, че са напуснали пленарната зала заради несъгласие с отправени от държавния глава политически послания. Председателят на групата Десислава Атанасова упрекна президента в липса на надпартийност:

„Очаквахме дори в началото президентската реч тя да бъде визионерска, тя да бъде надпартийна, да не говори за модели, да не говори за чегъртане, да не говори за мафия“, каза Десислава Атанасова.

„През последните пет години видяхме, че президентът Радев не може да уплътни функцията дадена от Конституцията – да бъде обединител на нацията.

Очаквахме, че тези поуки са взети, защото нацията ни сега е разделена по много теми. Очаквахме, че новият президентски мандат ще започне по друг начин – ще има преосмисляне, вече при по-голям политически опит, за това каква е ролята н на политическите партии и каква е ролята на президентската институция.

Ролята на президентската институция е да търси консенсус, да бъде надпартиен българският президент, да кани когато е нужно и когато има нужда от реакция на кризи политическите партии да намират диалог. Това не се случи през последните пет години.

Да припомня, че сме в ценова криза, в криза във връзка с цените на енергоносителите. Това не е тема от дневния ред на президентската институция.

Отново се търси начин за конфронтация с политически партии“, каза още Десислава Атанасова.

От ГЕРБ обявиха и намерения за конституционни промени с цел премахване на институцията служебен кабинет, тъй като президентът Радев е злоупотребил с правомощията на последните си две служебни правителства.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Теменужка Петкова

Министърката на финансите отговори за назначението на Людмила Петкова в АДФИ

Финансовият министър Теменужка Петкова е провела среща с партньорите в управлението по повод напрежението около назначението на бившия служебен министър на финансите Людмила Петкова начело на Агенцията за държавна финансова инспекция. От групата на "Демокрация, права и свободи - ДПС“ реагираха остро, тъй като назначението не е било обсъдено с тях...

публикувано на 11.02.25 в 16:48

Калин Славов: Ние сме във високо рискова зона, на дъното в ЕС, по индекс на корупция

Имаме тренд надолу на индекса за възприятие на корупция, съобщи Калин Славов от "Прозрачност без граници" в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той коментира резултатите от Индекса на възприятие на корупцията за 2024 г. Според анализа резулаттът е 43 точки от 100 възможни.  "Ние сме във високо рискова зона, на дъното в ЕС и..

публикувано на 11.02.25 в 16:43

В три села от община Монтана 43 семейства отбелязаха дългогодишен брак

Тази година от община Монтана почетоха 43 семейства с дългогодишен брак от селата Смоляновци, Славотин и Долна Рикса. Кметът на Монтана Златко Живков поднесе благопожелания  и подаръци на щастливите семейства: "Ние сме българи и християни, семейството е ценност", заяви Живков. В Смоляновци за първи път събират на едно място семейства с над..

публикувано на 11.02.25 в 16:40

Прокуратурата разследва 9 случая на употреба на вейпове от непълнолетни в Бургас

Районната прокуратура в Бургас разследва 9 случая за употреба на вейпове с опасното вещество хексахидроканабинол от непълнолетни лица.  Данните представи зам.-районният прокурор Марияна Калудова на заседание на Местната комисия за борба с противообществени прояви на малолетни и непълнолетни. При 2 от случаите, от месец ноември, се е..

публикувано на 11.02.25 в 16:28
Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен и лидери на европейските държави (сред тях вдясно е премиерът Росен Желязков) позират за групова снимка на срещата на високо равнище за изкуствения интелект в Елисейския дворец в Париж, 10 февруари 2025 г.

Желязков: 200 млрд. евро ще има за развитието на ИИ в Европа, България трябва да се възползва

200 милиарда евро ще бъдат на разположение за развитието на изкуствения интелект в Европа и България трябва да се възползва максимално от тази възможност. Това каза министър-председателят Росен Желязков в Париж, където участва в срещата на върха по въпросите на изкуствения интелект. Премиерът Росен Желязков участва в AI форума на високо равнище в..

публикувано на 11.02.25 в 16:21

ПП-ДБ-СС предлага създаване на общинско предприятие за поддръжка на улиците в София

Общинско предприятие, което да се нарече "Софийски улици", да поеме поддръжката на улиците в града, предлагат групата на общинските съветници от "Демократична България, Продължаваме промяната, Спаси София". Така ще бъде по-евтино, по-качествено и по-безопасно, заяви Димитър Петров от "ДБ, ПП, Спаси София" "Най-важните ползи от създаването на..

публикувано на 11.02.25 в 15:57

Работещите в България масово са недоволни от заплатата си

94 процента от работещите в България не са доволни от размера на възнаграждението си. Това показва анкета на КТ "Подкрепа“ за заплащането на труда у нас. 91 на сто от запитаните посочват, че получават чист доход под 2 500 лева и само 8 на сто - над тази сума. От синдиката изчисляват, че делът на работещите бедни е 24%. Това са хората с доход под 1100..

публикувано на 11.02.25 в 15:47